
Fotó: Haáz Vince
Átláthatóbb ellenőrzést, a környezetvédelmi előírások szigorúbb betartását kérik a civilek a marosvásárhelyi vegyipari kombinát kapcsán. Mivel a gyárnak meg kell hosszabbítania a környezetvédelmi engedélyét, nyilvános közvitát is tartanak.
2025. szeptember 29., 14:102025. szeptember 29., 14:10
A marosvásárhelyi Azomaros vegyipari kombinát a város Kolozsvár felőli bejáratánál található, a maroskeresztúri házak közvetlen szomszédságában. Az uniós előírások megváltozása miatt a vegyipari üzemnek meg kell hosszabbítania a környezetvédelmi engedélyét, aminek része egy nyilvános közvita megszervezése is.
A környéken levő ég soha nem tiszta
Fotó: Haáz Vince
A megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője, Cristina Pui a Székelyhonnak elmondta,
Az évek során azonban számos uniós környezetvédelmi előírás megváltozott, ezért már 2020-ben kérték a vegyipari kombinát vezetőségét, szerezze be a szükséges engedélyeket, hogy meghosszabbíthassa a környezetvédelmi engedélyét, bizonyítva, hogy az újabb előírásoknak is megfelel. Az igazgatónő kiemelte: hosszasnak bizonyult ez a folyamat, több iratot, tanulmányt kértek ők is, és most jutottak el oda, hogy következhet a nyilvános közvita.
Gőz vagy annál több?
Fotó: Haáz Vince
Cristina Pui azt is megosztotta lapunkkal, hogy az évek során rendszeresen mérték a vegyipari kombinát környékén, de a város más részein is a levegő minőségét, hiszen mozgó autólaboratóriumuk is van. Mint megtudtuk,
Ez általában 10–30 percet tart, és ilyenkor a megengedettnél több nitrogén-dioxid kerül a levegőbe. Amikor a határérték túllépését tapasztalták, jelezték a környezetőrségnek, hiszen az hivatott ezért bírságot kiszabni.
A rókafarok jelenég
Fotó: Haáz Vince
Mint ismert, az elmúlt években, a magas gázárak miatt a vegyipari kombinát többet volt leállva, mint amennyit működött. Cristina Pui elmondta, miután idén nyáron újraindult, több panaszt is kaptak a lakosoktól azzal kapcsolatosan, hogy a Dózsa György és a Bodoni utcában a levegő csípős, a kombinát szennyez. Ezeket kivizsgálták, válaszoltak.
A marosvásárhelyi civilek sem ülnek tétlenül: aláírásgyűjtésbe kezdtek, kérve, hogy alaposabban vizsgálják meg, milyen hatással van az emberi egészségre a vegyipari kombinát működése, szigorúbban tartassák be a környezetvédelmi engedély előírásait, és egy független szakértői csoport ellenőrizze a levegőbe kibocsátott anyagok összetételét, azok egészségre gyakorolt hatását.
A kezdeményezők egyike, Budai Nóra a sajtónak elmondta,
Véletlenszerű leállás és újraindítás során ilyen a füst
Fotó: Haáz Vince
Független hatóság által elvégzett méréseket szeretnénk, hogy kiderüljünk, szennyeznie-e a levegőt a kombinát vagy sem. A civilek azt is kérik, készüljön egy hatástanulmány, amely kimutatja, miként befolyásolja a marosvásárhelyiek és környező településeken élők egészségét a vegyipari kombinát működése.
Nemcsak a légszennyezés, hanem zajszennyezés esete is fennáll. Az előírások szerint lakóövezeten belül 40 decibel lehet a megengedett zaj erőssége,
Az Azomaros vegyipari kombinát környezetvédelmi engedélye meghosszabbításának nyilvános közvitáját október 6-án, hétfőn 16 órakor tartják a volt Petru Maior Egyetem nagytermében (Nicolae Iorga utca 1. szám). A civilek arra biztatnak mindenkit, vegyenek részt a közvitán, ugyanis csak így tudnak kérdéseket feltenni, illetve hangot adni elégedetlenségüknek.
Lassan véget ér a parajdi sóbánya tragédiája után keletkezett vízkálvária a Kis-Küküllő érintett településein: a vízszolgáltató beindította a sótalanító berendezést Gyulakután, a sós háztartási vízért a lakosok 30 százalékkal alacsonyabb számlát kapnak.
Szász önkéntes vett részt a Máltai Szeretetszolgálat által szervezett jótékonysági maratonon Marosvásárhelyen. Időseknek és árva gyerekeknek főztek, felkeresték a hajléktalanszállót.
Egyirányúvá alakítják Marosvásárhelyen a Papiu utcát a Negoj és a Hosszú utca közötti útszakaszon.
Szombaton fél tíztől fogadják az első korcsolyázókat a marosvásárhelyi várba felállított szabadtéri jégpályán. A hivatalos megnyitó csak december 5-én lesz.
Hat utas érintett abban a péntek reggeli autóbalesetben, amely Maros és Hargita megye határánál Szalárdon történt.
A gyalogosok fegyelmezettlensége miatti baleseteket szeretnék elkerülni, ezért oktató jelleggel tájékoztattak, illetve szabálysértő járókelőket bírságoltak az elmúlt héten – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Megtöltötték a marosvásárhelyi városháza nagytermét azok a lakók, akik a közlekedési bizottság döntéseihez kívántak hozzászólni. Az egyik vitatott témát a Kövesdomb lakónegyed egyes utcáinak egyirányúvá alakítása képezte.
Több jármű forgalmi engedélyét is bevonták a rendőrök a hétvégén Szászrégenben, ahol átfogó ellenőrzést végeztek. 128 személyt igazoltattak, 38 járművet állítottak meg és ellenőriztek, továbbá hat kereskedelmi egységet is vizsgáltak.
Kiosztották a 33. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjait Marosvásárhelyen. A fesztivál fődíját idén egy magyar rendező alkotása nyerte el.
Idén országszerte már 150 tűzeset történt lakóépületekben, ebből 54 esetet a tisztítatlan vagy hibás kémény okozott, és két halálos áldozatot is követeltek már a lakástüzek idén Maros megyében. A megelőzésre hívták fel a figyelmet a tűzoltók.
szóljon hozzá!