Károsulhatnak a cukorrépa-termesztők, de a cukorgyárak is

Egy központi ügynökségi tisztviselő mulasztása miatt károsodhatnak a még működő cukorgyárak és a cukorrépa-termesztők is. Ezért háborog a cukorrépa-termesztők országos egyesületének elnöke.

Bakó Zoltán

2015. január 15., 14:002015. január 15., 14:00

Közismert tény, hogy az ipari célra felhasználásra kerülő kultúrnövények közül a cukorrépa az, amely az egyik legnagyobb hasznot hozza a gazdálkodóknak, ugyanis állami és feldolgozói támogatást is kapnak.

Annak ellenére, hogy valóban jó pénzt hozna a cukorrépa, a romániai, rendszerváltás előtti 27 cukorgyárból mostanra mindössze négy maradt, s ezek termelése sem korlátozódik kizárólagosan a hazai répa feldolgozására.

Az uniós rendelkezések sem támogatják a honi cukortermesztést. Az országra megszabott kvóta szerint Románia évente 120 ezer tonna cukrot állíthat elő olyan körülmények között, amikor az országos cukorfogyasztás 400 ezer tonna. Ilyeténképpen a nagyobb kvótával rendelkező államok vidáman hozhatják be hozzánk az olcsó cukrot, ami számukra még így is nyereséges. Úgy alakulhatott ki ez a helyzet, hogy tavalyihoz viszonyítva a kiskereskedelemben a cukor ára felére csökkent. A múlt évi 4 lej körüli ár után ma már könnyen találunk 2,50-2,60 lejes cukrot a nagyáruházak pultjain. A nagyon kevés romániai gyár és termesztő kénytelen igazodni ehhez.

A nagyon kevés gyár egyike a marosludasi, most már Tereos nevet viselő. Hellyel-közzel még vásárolható a város megnevezésével ellátott tasakokba csomagolt cukor a boltokban, s ennek ára valamicskével magasabb csak, mint a külföldié.

Amint a gyár vezérigazgatója, Ioan Armenean (aki egyben a Romániai Cukorrépa-feldolgozók Egyesületének elnöke is) kedden egy központi hírügynökségnek elmondta, raktárán jelenleg 35 ezer tonna cukor van, amiből jó, ha el tud adni 4 ezer tonnát, ha az eredeti kvótáját nem kapja vissza. Eladni pedig csak belföldön és az uniós országban lehet, azon kívüli partnerek nem is jöhetnek számításba az uniós rendelkezések miatt.

Még nagyobb baj – mondta az elnök –, hogy a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) egyik központi alkalmazottja mulasztott. A cukorrépa-feldolgozók egyesülete ugyanis kérést fogalmazott meg a brüsszeli hivatalosságokhoz, hogy a romániai túltermelést értékesíthessék az unión kívüli országokba. Az említett alkalmazott azonban elfelejtette időben eljuttatni a dokumentumot Brüsszelbe. Egészen pontosan az történt, hogy „az EU-n kívüli exportra vonatkozó kérés helyett ő azt közölte Brüsszellel, hogy a romániai gyáraknak nincs kvótájuk, ami egy nagy szamárság” – mondotta az elnök. Nincs jogunk exportálni a nem EU-s államokba, a nyakunkon a rengeteg megtermelt cukor. Megvan annak a veszélye, hogy a marosludasi meg a nagyváradi gyár, de a másik kettő sem fog a 2015-16-os időszakban cukrot termelni, mert még a tavalyi mennyiség a nyakán lesz – mondotta el a vezérigazgató-elnök.

Ez a kiesés pedig végzetes lehet úgy a gyáraknak, mint a termesztőknek. Visszaveti, visszafogja őket, s ha 2017-től a tagállamok felső kvótája megszűnik, már nem lesz ki termeljen, de az sem, amiből. Ugyanis, ha a következő idényben nem veszik át a gazdáktól a megtermelt répát, az azután következő idényre már nem is fognak termeszteni. Amikor pedig felszabadul, illetve megszűnik a kvótarendszer, ott állnak majd a gyárak nyersanyag nélkül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben

Gyerekzsivaj, viaszos kesicék és két pelyhes kiscsibe – nagycsütörtökön a régi hagyományok jegyében, közösen írták meg húsvéti tojásaikat a marosvásárhelyi Gecse utcai református gyülekezet tagjai.

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda

Fennállásának 170. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Stefánia Napköziotthon, ehhez a különleges alkalomhoz a közösséget is bevonnák: régi fotókat keresnek a jubileumi kiállításhoz.

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda
2026. április 03., péntek

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés

Napirendre került a játéktermek korlátozása vagy kitiltása. Marosvásárhelyen már készül a tervezet, Koronkán teljes tiltásról szavazhatnak, Nyárádszeredában még mérlegelnek, Szászrégenben pedig a lakók egyértelműen az elköltöztetés mellett álltak ki.

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés
2026. április 03., péntek

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben

A Maros megyei Uzdiszentpéter polgármestere az egyik őrizetbe vett gyanúsított a három közül, akiket előállítottak húsz házkutatást követően egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi akció során – értesült igazságügyi forrásokból az Agerpres hírügynökség.

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve

Őrizetbe vettek három férfit egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi rajtaütés után Maros megyében, ahol húsz házkutatást tartottak csütörtökön.

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve
2026. április 03., péntek

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba

Rendőröket riasztottak egy összetűzéshez csütörtök este a Maros megyei Felsőrépán, de nemhogy csillapodott volna a helyzet, hanem még inkább eldurvult.

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba
2026. április 02., csütörtök

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz

A hosszú és kihívásokkal teli út után a gólyák egy része visszatért országunkba. A sáromberki, webkamerával megfigyelt két fészek sem maradt üresen – derült ki a gólyákat megörökítő felvételekről, amelyeket a Milvus Csoport tette közzé.

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség

A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz fordult a rendőrség annak a két dicsőszentmártoni kislánynak az ügyében, akiket az eltűnésük után egy nappal találtak meg.

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség
2026. március 31., kedd

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat

Megnyílt a húsvéti termelői vásár Marosvásárhely főterén, ahol helyi finomságokat, kézműves portékákat, horgolt nyuszikat és díszített tojásokat kínálnak. A vásár csütörtök estig várja a látogatókat naponta 10 és 19 óra között.

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat
2026. március 31., kedd

Füsttel telt meg egy tanműhely Marosvásárhelyen, a tűzoltók gyorsan beavatkoztak

Tűzoltói beavatkozásra volt szükség kedden Marosvásárhelyen, egy oktatási intézményhez tartozó műhelyben, ahol a helyiség füsttel telt meg.

Füsttel telt meg egy tanműhely Marosvásárhelyen, a tűzoltók gyorsan beavatkoztak
Hirdetés