Folyamatosan vetítik a békéltetők névjegyzékét

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Újítással rukkoltak elő a romániai békéltetők és a törvényszékek: az ország 28 bíróságának székhelyén LCD-monitorokat szereltek fel, amelyeken folyamatosan pereg a mediátorok névjegyzéke és elérhetősége.

Gáspár Botond

2014. október 15., 14:022014. október 15., 14:02

2014. október 15., 14:212014. október 15., 14:21

Könnyű hozzáférést biztosítanak ezután az adott településen és a környéken tevékenykedő békéltetők elérhetőségéhez: az ország huszonnyolc igazságszolgáltatási intézményének székhelyén kifüggesztették a mediátorok tábláját, így a marosvásárhelyi bíróságon is LCD-monitoron folyamatosan vetítik a Maros megyei mediátorok névjegyzékét. Bukarestben húsz, valamint az ország további nyolc városában indult a projekt.

„Úgy gondoljuk, hogy a mediátorok tanácsa és az ország táblabíróságai közötti együttműködés nyomán a polgárok könnyen hozzáférhetnek nemcsak a névjegyzékhez, hanem a békéltetéssel kapcsolatos további információkhoz is. Továbbá ez egy gyors és korszerű módszer, amellyel pluszköltségek nélkül aktualizálhatók az adatok azokról a bejegyzett mediátorokról, akik az adott táblabíróság körzetében tevékenykednek” – ismertette a mediátorok tanácsának elnöke, Dorin Bădulescu.

Mindeddig a mediátorok tábláját időről időre kinyomtatták, ez pedig nemcsak hogy többletköltséget – méghozzá nem is keveset – jelentett, hanem az adatok sem mindig voltak naprakészek. „A marosvásárhelyi monitoron a Maros megyei Táblabíróság körzetéhez tartozó békéltetők névjegyzéke lesz látható. A pergetés – vagyis az információk egymásutániságának gyorsasága – sebességét az felügyelettel megbízott személy állíthatja, külalakra pedig a mediátorok tanácsának honlapján közzétett jegyzék hiteles másolata lesz” – tette hozzá a mediátortanács állandó bizottságának tagja, Ion Dedu.

LCD-monitorokat szerelnek fel Bukarestben, Gyulafehérváron, Buzău-ban, Temesváron, Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Jászvásáron.

A békéltető szerepét egyesek a romániai igazságszolgáltatás tovább bonyolításának tartják, Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban azonban a kultúra része. A nemrég Romániában is bizonyos esetekben kötelezővé vált békéltetés sikeréhez mentalitásváltásra van szükség. „Vannak helyek a világon, ahol ez kiválóképpen működik. De az ott élők másként tisztelik a törvényt, mint mifelénk. Romániában sem hagyománya, sem kultúrája nincs a közvetítésnek” – vélekedett Rózsa József marosvásárhelyi ügyvéd.

A békéltetéshez nem szükséges jogi végzettség. „A békéltető az egyetértés művésze, aki számára minden találkozó az ügyfelekkel egy-egy újabb alkotás, amelynek az az alapszabálya, hogy nincs szabály. Minden találkozó egy-egy lépés a kommunikáció-alapú társadalom felé. Nekünk a konfliktusok okaira, nem a hatásaira kell összpontosítanunk” – foglalta össze röviden az új szakma lényegét Anca Lucia Stancu.

Romániában hivatalosan 2013. február 15-én lépett hatályba az új polgári perrendtartás, amely a bíróságok tehermentesítését és az eljárások időtartamának lerövidítését célozza. Az új eljárásjog egyebek mellett nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a felek először lehetőleg hivatásos békéltetőkhöz és ne bíróságokhoz forduljanak keresetükkel: az 50 ezer lej alatti értékről szóló jogvitában, fogyasztóvédelmi panaszok vagy telekhatár-viták esetében immár csak akkor fogadják be a keresetet a bíróságok, ha a felek részt vettek egy ingyenes tájékoztatón, ahol ismertették velük a békéltetés lehetőségét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek

Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek
2026. február 16., hétfő

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala

Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala
2026. február 15., vasárnap

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja

Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja
Hirdetés
2026. február 15., vasárnap

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció

Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció
2026. február 15., vasárnap

Szinte semmi nem maradt az autó orrából

Súlyosan megsérült egy férfi miután felborult az autójával szombat este Sáromberkén. A sérültet egy SMURD-egység látta el a helyszínen és vitte kórházba.

Szinte semmi nem maradt az autó orrából
Szinte semmi nem maradt az autó orrából
2026. február 15., vasárnap

Szinte semmi nem maradt az autó orrából

2026. február 14., szombat

Fegyelmezettebbek lettek a fogvatartottak, akkor is, ha szűk helyen osztoznak

Csaknem ezer ember fordult meg tavaly a marosvásárhelyi börtönben fogvatartottként úgy, hogy a hivatalos előírásoknak megfelelő férőhelyek száma 214. Az éves beszámolóból kiderült, senki nem szökött meg, és új börtönépületeket terveznek felhúzni.

Fegyelmezettebbek lettek a fogvatartottak, akkor is, ha szűk helyen osztoznak
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra

Melléképület gyulladt ki Dánoson pénteken délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra
2026. február 13., péntek

A rendőrséggel pereskedik a marosvásárhelyi városháza

Hatalmi visszaéléssel vádolja a városi rendőrséget Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, miután a hatóságok leszereltették az illegálisan parkoló autókat elszállító vontató rendszámtábláit. A szolgáltatás leállt, az ügy a bíróságon folytatódik.

A rendőrséggel pereskedik a marosvásárhelyi városháza
2026. február 12., csütörtök

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében

Bemutatták azt a magyar nyelven is elérhető online információs platformot, amely a Méltányos Átállási Program Maros megyei megvalósításáról nyújt áttekinthető tájékoztatást. A program célja a zöld energiára való átállás elősegítése pályázati úton.

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében
Hirdetés