
Fotó: Boda L. Gergely
Romániában a bűnüldözés mellett a bűnmegelőzés legalább ugyanannyira fontos a rendőrségi erők számára. A rendőrség azonban önmagában nem képes ellátni a megelőzés sokrétű feladatát, ehhez szüksége van a társadalmat alkotó egyének és közösségek segítségére.
2014. szeptember 29., 11:432014. szeptember 29., 11:43
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője felhívja a figyelmet arra, hogy egyszerű ugyan emlegetni a bűnmegelőzés fontosságát, ám sokkal nehezebb a gyakorlatba ültetni, hiszen az emberek természetében benne van a hanyagság, a halogatás megrögzöttsége, de az a mentalitás is, miszerint „velem ez nem történhet meg”. És ez a viszonyulásforma ma is nagyon gyakori.
A Bűnmegelőzés Hetét pontosan azért szervezik meg évről évre, hogy tudatosítsák az állampolgárokban azokat a veszélyhelyzeteket, amelyek a társadalom minden tagjára érvényesek, valamennyien sebezhetők vagyunk, akár úgy is mondhatnánk, hogy minden ember potenciális áldozat.
Az országos jellegű akció minden napján külön célszemélyeket, célcsoportokat szólítanak meg a rendőrök, különböző élethelyzetekre hívják fel a figyelmet, egyszersmind ezekkel kapcsolatban arra is rávilágítanak, miként kerülheti el az állampolgár, hogy bűnözők áldozatává váljon. A megelőző kampányban a rendőrségi erők mellett részt vesznek a civil szervezetek, hatóságok, intézmények is.
Ma a fiatalkori bűnözés a megelőző kampány témája. Sajnos még mindig jelentős hányadot tesznek ki a bűnözői körökben a fiatalok. A fiatal emberek bűnözővé való válásban a mértéken felüli alkoholfogyasztás játszhatja a legnagyobb szerepet.
Ez a helyzet okoz leggyakrabban szóbeli konfliktust, ami majd átmegy tettlegességbe. A kettő között nagyon rövid a táv. Egy egyszerű pofon néha a legsúlyosabb kimenetelhez, a nem szándékos emberöléshez is elvezethet. De már önmagában is bűncselekménynek számít. Egy olyan pofon, aminek következménye a halált okozó testi sértés tényálladéka, érte 5-től 15 évig terjedő börtönbüntetést szabhat ki az igazságszolgáltatás. Néha a rosszul megválasztott barátok veszik rá az amúgy jámbor fiatalt, hogy tettlegességre vetemedjen. Ilyenkor megfeledkezik arról, hogy egyedül, önmaga nem szolgáltathat igazságot. Ez a hétfői nap legfőbb üzenete. A rendőrök mellett az erőszakos cselekmények elleni kampányba bekapcsolódik a szászrégeni polgármesteri hivatal, a megyei tanfelügyelőség, a marosvásárhelyi börtön, belügyi intézmények, de olyan magánvállalkozások is, mint a Herlitz, Geiger, Azomures, Eldi.
Eszméleténél volt és már a helyszínen megvizsgálták azt az áldozatot, aki szombaton délben kútba esett Maros megyében.
Májat, veséket, csontszövetet és szaruhártyát távolítottak el péntekre virradó éjszaka egy 49 éves, agyhalott betegtől a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban – számoltak be a kórház a közösségi oldalán.
Átszervezési terv miatt mulasztással és nemtörődömséggel vádolják a mikházi Felnőtt Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetőségét az alkalmazottak. Szerintük nem néhány beteget helyeztek volna át, hanem teljesen ki akarták üríteni az intézményt.
Látványetetésekkel, sportvetélkedőkkel és rendhagyó divatbemutatóval ünnepli 62. születésnapját a marosvásárhelyi állatkert.
Őrizetbe vették a rendőrök azt az 54 éves, szászrégeni férfit, akit egy kilencéves kislánnyal szembeni molesztálással gyanúsítanak.
Mintegy 400 négyzetméteren pusztított a tűz péntekre virradó éjszaka Balavásáron: egy ipari csarnok és a közelében álló lakóház is lángra kapott. A tűzoltók több egységgel, órákon át küzdöttek a lángokkal.
Az alapítvány szerint a marosvásárhelyi reptéren nem jelennek meg magyar nyelven is a közérdekű információt tartalmazó feliratok, ezért annak vezetője bírósághoz fordult. A reptér igazgatója szerint a panasz nem valós, el is magyarázta, miért.
Újabb részleteket közölt a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság a csütörtök délutáni marosvásárhelyi ejtőernyős incidensről.
Tizenharmadik alkalommal is elrajtolt Marosvásárhely magyar közösségének legnagyobb rendezvénye, a Vásárhelyi Forgatag csütörtök este. Összesen 370 programmal várja a látogatókat a következő napokban a város több helyszínén, de főként a Várudvarban.
Marad a kilométerenkénti 41 banis támogatás azoknak a Maros megyei diákoknak, akik ősztől nem tudnak tömegközlekedéssel iskolába ingázni. A megyei önkormányzat a szeptember 7-én kezdődő tanévre is változatlan összegű átalánydíjat hagyott jóvá.
szóljon hozzá!