Egymásra talált két régi testvér

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Felvidéki új testvértelepülés mutatkozott be Backamadarason, és immár többen álmodhatják együtt, hogy a mostohák után ismét megtalálják kilencven éve elveszített édesanyjukat.

Gligor Róbert László

2013. július 02., 23:082013. július 02., 23:08

2013. július 03., 10:462013. július 03., 10:46

 

Második alkalommal szerveztek Községi Arató Napot, harmadik alkalommal pedig helyi termékek kiállítását és vásárát Backamadarason, hogy hálát adjanak a mindennapi kenyérért és bemutassák értékeiket. A községi napokra a magyarországi testvértelepülés, Abádszalók, és az alig két hete szerződéssel is szentesített „kistestvér”, a felvidéki Búcs küldöttsége is eljött.

A kenyér hűségnyilatkozata

A református templomban az ünnepi istentiszteleten Molnár László búcsi lelkész hirdette az Igét, majd fellépett a búcsi népdalkör és a helyi Harmónia kórus. Koncz László helyi tiszteletes szerint ez az ünnep rávilágít arra, hogy egykor a kenyérnek és aratásnak volt értéke, a kenyér életünk része, akár fehérebbet, akár feketébbet tudunk előteremteni. A kenyérben benne van a  határon túli magyarok hűségnyilatkozata is: jobb nekünk itthon a fekete, mint máshol a fehér. A földi kenyér táplál és erősít, de ilyenkor a lelki kenyeret is áhítozzuk, Krisztust, az élet kenyerét, aki táplál és erősít bennünket.
Ezután leleplezték a közösség és a templom új búzakoszorúját, amelyet a régi, harminc éves mellé helyeztek el. A harang alakú, nemzetiszín díszítésű koszorút a jobbágytelki Orbán Veronka készítette, Szőcs Antal és Turbák Zoltán adományozták az egyháznak, és az életet, a jövőt, az összetartozást és a kenyeret jelképezi.

Újabb emlékoszlopot avattak

A központi parkban két éve állnak a testvértelepülések emlékoszlopai, ez most újabbal gazdagodott: a két település polgármestere leleplezte Búcs oszlopát és elültette mellette az emlékfát. Turbák Zoltán madarasi polgármester szerint e találkozás felemelő percei az élet dícséretét, új reményt sugallnak, továbbá emlékeznek a falu múltjára, igyekeznek megélni jelenét és minél szebbé álmodni jövőjét. Szigeti János búcsi elöljáró egy egykori nagy országról és boldog családról beszélt, amelyeket szétszakított Trianon.

A gyermekeket mostohák póbálták átnevelni, de ők mindig visszavágytak édesanyjukhoz. Két hete a két testvér, Erdély és Felvidék, Backamadaras és Búcs ismét egymásra talált, és ezután együtt álmodhatják azt, hogy visszakerülhetnek édesanyjuk ölelő karjaiba. Azon túlmenően, hogy a testvértelepülési szerződésben foglaltakat meg kell tölteni tartalommal, kötelesek vagyunk jeleket állítani, hogy a következő nemzedék is tudjon a helyes úton járni. Mindent el kell követnünk, hogy az asszimilációt elkerüljük, mert egyre kevesebben vagyunk és oldott kéveként széthullhatunk – figyelmezetett Szigeti János.

Állt a vásár napestig

Harmadik alkalommal rendezték meg a helyi termékek kiállítását és vásárát az óvoda udvarán. A lehetőséggel többen éltek a községbeliek közül: csempekályhával két, dekorglettel egy cég, kovácsoltvassal egy mester jelentkezett, zöldséggel három termelő, borral hét gazda, kézimunkákkal három, mézzel két személy, foltvarással, fafaragással, kapuácsolással, bútorfestéssel, gyertya-, mézeskalács-, ékszerkészítéssel és gyöngyfűzéssel egy-egy. De két standon könyveket is árultak, továbbá a kistérségi LEADER és Natura 2000 irodák is bemutatkoztak. Az egyik legidősebb helyi méhész, Vitus Zsiga bácsi végre beteljesíthette óhaját: a község minden óvodás és kisiskolás gyerekének ingyen adhatott egy-egy pohár mézet is.

Jóindulat és szeretet főtt az üstben

Az udvar másik részében tíz madarasi és szentgericei csapat gyülekezett utcákként (volt olyan, amelyikből két csoport is vállalkozott a feladatra), hogy bográcsaik alá begyújtva finomabbnál finomabb étkeket készítsen a tömegnek. Főtt ott köröm- és birkapörkölt,  bab- és krumpligulyás, székely káposzta, babfőzelék, mindez szeretettel, jóindulattal és el nem árult receptek szerint fűszerezve. A zsűri lassan, hozzáértően végigkóstolgatta, majd eldöntötte, hogy kié a legeredetibb, legfűszeresebb, legvendéglátóbb, leggyorsabb, legbeszédesebb, legésszerűbb készítmény.

Előkerült a gólyaláb

Miután mindenki kedvére válogatva jóllakott, a színpadon kulturális műsort kínáltak a szervezők: felléptek a madarasi Kincses és a szentgericei Gyöngyös bokréta két-két korosztálya nyárádmenti, mezőségi, vajdasznetiváni, Küküllő vidéki táncokkal, és nem maradt el a reneszánszát élő gericei üveges tánc sem. Fellépett az abádszalóki Csillaghúr és a Tücsök trió népdalkör és citerazenekar, a búcsi Csemadok népdalkör, a madarasi hagyományörző népdalkör és a citerakör.
A templomkertben az abádszalóki Tisza-tó Régió Ifjúságáért Egyesület népi gyermekjátékokkal és kézműves foglalkozásokkal várta a gyerekeket, akik ismét felfedezhették a karikázás élményét, a gólyaláb vagy hordólovaglás nehézségeit, és egyéb játékokban is ügyeskedhettek.
Ez alkalommal az önkormányzat megtartotta huszonöt községbeli ifjú nagykorúsítási ünnepélyét is, majd este egy helyi zenekar szórakoztatta a táncolni, bulizni vágyókat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 06., hétfő

Útlezárással járó fakivágás az országút marosvécsi szakaszán

A közlekedésre is veszélyes fákat vágnak ki a 15-ös országút Marosvécs községhez tartozó szakaszán, így több napig útlezárásokra kell számítani a helyszínen reggel nyolc és délután négy óra között – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

Útlezárással járó fakivágás az országút marosvécsi szakaszán
Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Lézersugarakkal vakították meg a mentőhelikopter pilótáit

Rendőrségi nyomozás indult, miután vasárnap este egy Marosvásárhelyről Besztercére tartó mentőhelikoptert lézersugarakkal világítottak meg, veszélybe sodorva a pilóták életét.

Lézersugarakkal vakították meg a mentőhelikopter pilótáit
2026. július 06., hétfő

Menhelybotrány: iratok nélkül, ismeretlen betegségekkel érkeztek az áthelyezett gondozottak Maros megyébe

Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.

Menhelybotrány: iratok nélkül, ismeretlen betegségekkel érkeztek az áthelyezett gondozottak Maros megyébe
2026. július 06., hétfő

Lakott területen száguldott 122-vel, négy hónapra ugrott a jogosítványa

Több mint 220 közlekedési bírságot szabtak ki a Maros megyei rendőrök vasárnap a 15-ös országúton tartott ellenőrzés során. A legtöbb szabálysértés ezúttal is gyorshajtás volt, egy sofőrt pedig 122 kilométer/órás sebességgel mértek lakott területen.

Lakott területen száguldott 122-vel, négy hónapra ugrott a jogosítványa
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban

Súlyos kvadbalesethez riasztották vasárnap délután a mentőegységeket a Kelemen-havasokba.

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban
Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban
2026. július 05., vasárnap

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban

2026. július 05., vasárnap

Látványosan meghasadt az erdélyi autópálya

Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.

Látványosan meghasadt az erdélyi autópálya
2026. július 05., vasárnap

Kamion gyulladt ki Nyárádselye és Nyárádmagyarós között

Tűz ütött ki vasárnap délután egy teherautóban a Nyárádselye és Nyárádmagyarós közötti útszakaszon. A forgalom a helyszínen váltakozó irányban, egy sávon haladt.

Kamion gyulladt ki Nyárádselye és Nyárádmagyarós között
Hirdetés
2026. július 04., szombat

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön

Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön
2026. július 04., szombat

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon

Esővel indult, de fergeteges koncertekkel folytatódott a Vibe Fesztivál pénteki napja. A sár sem tántorította el a bulizókat, a ValMar, T. Danny, Dzsúdló, a Döndi Duó és Inna koncertjeire ezrek voltak kíváncsiak a Maros-parti fesztiválon.

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

Tűz ütött ki szombaton délután egy melléképületben a Maros megyei Füleházán. Szerencsére senki nem sérült meg.

Kigyulladt egy melléképület Füleházán
Kigyulladt egy melléképület Füleházán
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

Hirdetés