Az eszükből élnének meg a tanulók

A szakoktatás igényléséről végzett felmérést Maros megyében Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala. Arról kérdezték a hetedik és a nyolcadik osztályos diákokat, hogy milyen területen folytatnák tanulmányaikat az általános iskola elvégzése után. A felmérésből kiderült, a megyében megkérdezettek mindössze 18 százaléka választaná a szakoktatást.

Becze Dalma

2014. július 02., 16:272014. július 02., 16:27

2014. július 02., 16:482014. július 02., 16:48

A marosvásárhelyi szakoktatás fellendítése érdekében munkálkodik a polgármesteri hivatal. Első lépésként Dorin Florea polgármester találkozott a Maros Megyei Tanfelügyelőség képviselőivel, illetve a szakközépiskolák igazgatóival. A találkozón az intézményvezetők által feltett kérdésekről tárgyaltak, illetve egy kérdőívet indítottak útjára, hogy kiderítsék, mekkora igény van a szakoktatásra.

Marosvásárhelyen a turizmus, a megyében az autószerelés a menő

A 2500 kérdőívből 2300-at töltöttek ki a diákok, ez 92 százaléka a megkérdezetteknek. A marosvásárhelyi hetedikesek és nyolcadikosok 99,1 százaléka szeretné folytatni a tanulmányait az általános iskola elvégzése után, azonban ezeknek csak 13,76 százaléka szeretne szakoktatásban tanulni. Megyeszinten a diákok 18 százaléka választaná a szakiskolát.

A városban a legnépszerűbb szakma a turizmus és vendéglátás, a diákok 19 százaléka dolgozna ezen a területen, a megyében azonban csak 10 százalékuk döntene emellett. A második helyen a szépségápolás áll a városi diákok rangsorolásában 12 százalékkal, ezzel szemben a megyében csak 2 százalék választaná ezt a szakmát. A kereskedelem és a villanyszerelés következik ezután, amelyekre városon egy- két százalékkal nagyobb választás esik. Az autószerelésben a megyebeli diákok 20 százaléka lenne érdekelt, míg a megyeszékhelyen csak 9,25 százalékuk. Hasonló érdeklődést mutatnak a vásárhelyi és a vidéki diákok az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, és a textilipar iránt. A városi diákok 7,33 százaléka dolgozna a vegyiparban, a megye diákjai közül azonban csak 1,5 százalék. Építkezésben a vásárhelyi általános iskolások 2,7 százaléka, a megyében pedig 6 százaléka dolgozna.

A műhelyeket szeretnék rendbe tenni

A polgármesteri hivatal kérdőíve alapján a megkérdezettek 46,14 százaléka elvégezne egy szakiskolát, amennyiben az helyi önkormányzat segítene a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben. A hivatal tervei között elsőként a műhelyek felújítása vagy új műhelyek létesítése szerepel. Az a céljuk, hogy minden szakmára jusson egy helyiség, ahol a diákok gyakorlati képzésben részesülhetnek. A következőkben az autószerelő, szépségápolás, és élelmiszeripar szakokon tanuló diákok műhelyeit fejlesztenék. A szakemberképzés minőségének javítása mellett munkahelyek létrehozásán is dolgozik a város vezetősége.

Szeptembertől kezdődően a három éves szakoktatás tantervének negyven százalékát általános műveltségi tárgyak teszik ki, a többi részét a szaktantárgyak képezik majd. Első éven az iparágnak megfelelő alapképzést kapnak a diákok, a következő két évben pedig szakosodhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 18., szerda

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja

Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése

Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

2026. február 16., hétfő

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek

Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala

Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala
2026. február 15., vasárnap

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja

Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja
2026. február 15., vasárnap

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció

Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció
Hirdetés
2026. február 15., vasárnap

Szinte semmi nem maradt az autó orrából

Súlyosan megsérült egy férfi miután felborult az autójával szombat este Sáromberkén. A sérültet egy SMURD-egység látta el a helyszínen és vitte kórházba.

Szinte semmi nem maradt az autó orrából
Szinte semmi nem maradt az autó orrából
2026. február 15., vasárnap

Szinte semmi nem maradt az autó orrából

2026. február 14., szombat

Fegyelmezettebbek lettek a fogvatartottak, akkor is, ha szűk helyen osztoznak

Csaknem ezer ember fordult meg tavaly a marosvásárhelyi börtönben fogvatartottként úgy, hogy a hivatalos előírásoknak megfelelő férőhelyek száma 214. Az éves beszámolóból kiderült, senki nem szökött meg, és új börtönépületeket terveznek felhúzni.

Fegyelmezettebbek lettek a fogvatartottak, akkor is, ha szűk helyen osztoznak
2026. február 13., péntek

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra

Melléképület gyulladt ki Dánoson pénteken délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra
Hirdetés