
Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi nők immár nem csak tudnak arról a lehetőségről, hogy minden év október elsején ingyenes mellvizsgálaton vehetnek részt, hanem élnek is vele. A mellrák elleni küzdelem világnapján idén is több hölgy emlőjét vizsgálták meg önkéntesek, díjmentesen.
2012. október 01., 16:232012. október 01., 16:23
2012. október 01., 16:372012. október 01., 16:37
„Tizenegy évvel ezelőtt szerveztük meg az első ilyen akciót. Szerencsére látszik az eredménye: míg akkor a mellrákkal diagnosztizált hölgyek 50 százaléka élt tovább öt évnél, most már nyolcvan százalékuk. Változott a diagnosztizált betegségek stádiuma is. Akkoriban 3-4. stádiumban fedezték fel a kórt, manapság a legtöbb esetben már sokkal korábban, 1-es, 2-es stádiumban” – mondta Ionela Horga szervező, aki társaival hétfőn a virágóra környékén szórólapokat osztogatott az arra járóknak.
Románia, a mellrák előfordulását tekintve nem tartozik az európai élmezőnybe, sőt még az első tízben sincs benne. „Lehet, hogy több, ebben a kórban szenvedő személy van, de még nincsenek diagnosztizálva. Fontos, hogy a nők havi rendszerességgel megvizsgálják a mellüket, mert minél hamarabb felfedezik a betegséget, annál nagyobbak a túlélési esélyeik. Sajnos jobban félnek a diagnosztizálástól, mint magától a betegségtől. Volt olyan eset, hogy a hölgy azt mondta, már egy-két éve érezte, hogy valami nincs rendben, de nem ment orvoshoz, mert nem volt rá ideje, és félt, hogy mit mond majd neki” – mondta Ionela Horga. Hozzátette, míg néhány éve az idősek betegségeként beszéltek a mellrákról, manapság egyre több a harmincadik életévét betöltött személy, akinél diagnosztizálják a kórt.
A Grand Hotelben a hölgyeknek lehetőségük nyílt arra, hogy egy orvos megvizsgálja őket. Dorina Urcan elmondta, minden évben él a lehetőséggel: „Fontos, hogy vigyázzunk a mellünkre. Úgy vélem, a megelőzésre nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a nőknek.”
Cuşacă Cătălin rezidens orvos elmondta, húszéves kortól már ajánlott önvizsgálatot végezni. „Ha a nő elváltozást tapasztal, akkor azonnal a családorvosához kell fordulnia. Negyvenéves kortól javallott évente egy mammográfiás vizsgálat elvégzése. A berendezéssel ugyanis észlelhetők a legkisebb elváltozások is, így a betegséget egy-két évvel a kialakulása előtt fel lehet fedezni. A mellrák kezelhető, és minél hamarabb diagnosztizálják, annál nagyobbak a páciens esélyei” – fogalmazott.
Az akciót a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a Vöröskereszt, illetve a Romániai Rákbetegek Egyesülete – Közös Sorsok Csoport szervezte.
Két férfi verekedett össze szombaton késő este Marosvásárhelyen, a helyszínre kiszálló rendőrök negyven személyt igazoltattak, húsz embert pedig bekísértek az őrsre kihallgatásra.
Idén is Marosvásárhely középkori várudvarában gyűltek össze a helyi magyar családok, barátok és az elszármazottak, hogy közösen ünnepeljenek. Noha számos helyszínen zajlanak programok, a rendezvény szívét idén is a várudvar jelenti a hétvégén.
Utazás előtti hétvégén derült ki egy marosvásárhelyi család számára, hogy a fél éve kifizetett nyaralás nem is létezik. A kárvallott a rendőrséghez fordult és másokat is erre biztat. Mint kiderült, több tucat család került ilyen kellemetlen helyzetbe.
A Németországból Marosvásárhelyre érkező repülőgép kényszerleszállását hajtott végre Budapesten szombaton este.
Nem tudják biztosítani az ivóvíz-szolgáltatást Gyulakuta magasabban fekvő otthonaiban, így korlátozásokat vezetnek be.
Eszméleténél volt és már a helyszínen megvizsgálták azt az áldozatot, aki szombaton délben kútba esett Maros megyében.
Májat, veséket, csontszövetet és szaruhártyát távolítottak el péntekre virradó éjszaka egy 49 éves, agyhalott betegtől a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban – számoltak be a kórház a közösségi oldalán.
Átszervezési terv miatt mulasztással és nemtörődömséggel vádolják a mikházi Felnőtt Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetőségét az alkalmazottak. Szerintük nem néhány beteget helyeztek volna át, hanem teljesen ki akarták üríteni az intézményt.
Látványetetésekkel, sportvetélkedőkkel és rendhagyó divatbemutatóval ünnepli 62. születésnapját a marosvásárhelyi állatkert.
Őrizetbe vették a rendőrök azt az 54 éves, szászrégeni férfit, akit egy kilencéves kislánnyal szembeni molesztálással gyanúsítanak.
szóljon hozzá!