A gyógyszerhiány már egy hosszú évek óta tartó drámasorozat Romániában. Ezúttal két diabéteszgyógyszerhez nem lehet hozzájutni a patikákban
Fotó: Haáz Vince
Nem lehet hozzájutni két fontos, a cukorbetegek kezeléséhez szükséges készítményhez a patikákban. A gyógyszerhiány azonban ennél jóval több készítményt érint, olyanokat is, amelyek nem helyettesíthetők.
2025. április 16., 07:512025. április 16., 07:51
Hosszú évek óta visszatérő probléma Romániában a gyógyszerhiány, gyakran teljesen eltűnnek a piacról egyes készítmények, azaz
A hiány leggyakrabban a krónikus betegek által szedett készítményeket érinti, ráadásul ezek sok esetben létfontosságú gyógyszerek.
miután eredménytelenül járták végig az összes gyógyszertárt.
„A csíkszeredai gyógyszertárakban jelenleg nem kapható a Trulicity injekció és a Synjardy tabletta, amelyek a cukorbetegség (diabétesz) kezelésére szolgálnak. Van valakinek információja arról, hogy ezek a készítmények elérhető-e máshol? Esetleg tudnak olyan gyógyszertárat vagy csatornát, ahonnan beszerezhetők lennének?” – áll a Csíki Tudakozó nevű Facebook-csoport egyik frissen megjelent bejegyzésében.
Mindkét gyógyszer a 2-es típusú diabétesz kezelésében játszik szerepet, hiányuk komoly problémát jelenthet az érintettek számára – közölte a bejegyzés szerzője, aki mindhiába próbál hozzájutni a létfontosságú gyógyszerekhez.
Fotó: Haáz Vince
A probléma azonban nem helyi jellegű: nem csak a hargitai megyeszékhelyen, hanem
– tudtuk meg Székely Páltól. A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke elmondta, nem újkeletű a két diabéteszgyógyszert érintő ellátási probléma, de folyamatosan hiány van más gyógyszerekből is. „Meg se tudom saccolni, hogy mennyiből, csak annyit tudok mondani, hogy nagyon sokból” – válaszolta kérdésünkre, azt is hozzáfűzve,
A helyzetet súlyosbítja, hogy a hiányzó készítmények némelyike helyett nem szedhetnek mást a betegek: „ezek általában olyanok, hogy nehéz őket helyettesíteni, van amelyiket egyáltalán nem lehet, főleg azokat, amelyek biológiai eredetű gyógyszerek”. Hiány esetén ezek helyett nem adhatnak a betegnek más gyógyszert a patikában és a háziorvos sem írhat fel másik készítményt:
Fotó: Haáz Vince
Ez egy időigényes folyamat, de gyakran csak nincs más lehetősége a betegnek, mert – ahogyan Székely Pál fogalmazott –,
A gyógyszerhiány és az ismétlődő ellátási zavarok oka a megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint továbbra is az, hogy az érintett készítmények államilag szabályozott ára alacsony, ezért egyes gyártók nem is szállítanak Romániába, és
A helyzet az utóbbi években folyamatosan romlik, és a megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint egyelőre semmi biztató előrelépés nem történt az ügyben. A gyógyszerellátási problémákat csak úgy lehetne megoldani, ha megnövelnék az érintett gyógyszerek beszerzési árát, hogy a gyártóknak megérje Romániába szállítani,
– vélekedett Székely Pál.
Fotó: Pál Árpád
Az ingyenes és kedvezményes gyógyszerek árának a szabályozására azért van szükség, mert azok költségét teljes egészében vagy – a kedvezményes készítmények esetében – részben az egészségbiztosítási alapból finanszírozzák. Számos szakértő szerint azonban a szabályozott ár túl alacsony a gyógyszerek egy része esetében. Emiatt az elmúlt években számtalanszor alakultak ki ellátási zavarok a pajzsmirigybetegek által szedett gyógyszerek esetében, de olyan időszakok is voltak, amikor a gyógyszertárak polcairól hiányoztak az antibiotikumok, az innovatív vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, az asztmás betegek által használt inhalátorok, a szemcseppek egyes típusai, és az előtöltött inzulinos fecskendők is.
A kórházakban legutóbb a fiziológiás sóoldat, valamint a hidrokortizon hatóanyagú erős gyulladáscsökkentő hiánya okozott nehézségeket – volt, ahol beavatkozásokat is el kellett halasztani ez miatt. Múlt év őszén már annak a veszélye is felmerült, hogy 700 féle, 10 lejnél olcsóbb gyógyszer tűnhet el a piacról, ha az érintett hatóságok nem hoznak sürgős intézkedéseket ennek megakadályozására.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
Különleges hangulatú tavaszi vásárra várják a helybélieket és látogatókat Gyergyóújfaluban csütörtökön. A Tavaszi Forgatag igazi közösségi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A helyi viseletre külön figyelmet fordítanak.
Személygépkocsi és vonat ütközött össze szerda délután Galócásnál – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát.
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos döntőjén hatvan VII-XI. osztályos diák mérte össze tudását április 11-13. között. A vetélkedőt Kolozsváron tartották, a székelyföldiek is nagyon jól szerepeltek.
szóljon hozzá!