
Az antibiotikumok nehézkes beszerzése amiatt is problémát jelent, hogy nagyon sok a mandulagyulladásos gyerek. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Enyhült ugyan, de közel sem oldódott még meg az antibiotikum-hiány a gyógyszertárakban. A készítményekre továbbra is nagy szükség van, mert nagyon sok a mandulagyulladásos gyerek, és más légúti megbetegedések gyakorisága is nő az idő enyhülésével. A patikák nehezen tudnak beszerezni egyes onkológiai gyógyszereket, illetve vérhígítókat.
2023. március 13., 07:562023. március 13., 07:56
Az elmúlt hónapokban tapasztalt súlyos antibiotikum-hiány valamelyest enyhült az utóbbi időben, de továbbra sem mondható normálisnak a helyzet, nehézkesen tudják beszerezni a készítmények egy részét a gyógyszertárak. Az ellátottság patikánként, gyógyszertárlánconként is változik, de
a gyógyszertárak kicsit könnyebben jutnak hozzá a szükséges antibiotikumokhoz a nagybani lerakatokban – tudtuk meg Melles Melindától, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnökétől.
„Ha kapok öt Augmentin szuszpenziót a nagybani forgalmazótól, akkor úgy örülök neki, mint ha nem tudom, mi lenne. Öt flakonról beszélünk, ami öt gyerek számára elegendő. Tehát most sem normális a fluxus, egyáltalán nem” – fogalmazott a gyógyszerész.
Az antibiotikumok nehézkes beszerzése amiatt is problémát jelent, hogy nagyon sok a mandulagyulladásos gyerek. „A mi térségünkben – a gyergyói térségről beszélek – nagyon, nagyon sok a madulagyulladásos gyerek a családorvosok szerint. Gyakoriak a tályogos mandulagyulladások, és elég macerás ezeknek a kezelése” – magyarázta a megyei gyógyszerészkamara elnöke, arra is kitérve, hogy
Az akadozó ellátás egyébként nem csak az antibiotikumokat érinti. Továbbra is nehezen vagy egyáltalán nem tudnak beszerezni a patikák egyes onkológiai gyógyszereket, és nagyon nehezen jutnak hozzá a vérhígítószerekhez is.
Vannak olyan terhes nők, akik ilyen gyógyszer nélkül nem tudják kihordani a terhességet, mert trombofíliájuk van. Számukra csak úgy tudnak vérhígító gyógyszert beszerezni, hogy beszkennelik és elküldik a nagybani gyógyszerforgalmazónak a receptet, igazolva, hogy valóban nagy szükségük van a készítményre – magyarázta Melles Melinda.
A gyógyszerbeszerzési problémák mellett a megyei gyógyszerészkamara elnöke egy kedvező hírről is beszámolt: a pajzsmirigybetegek most már hozzájutnak a patikákban az Euthyrox nevű gyógyszerhez, aminek a beszerzésével évek óta problémák voltak országszerte.
Tavaly országszerte 92 219 jármű műszaki állapotát vizsgálták meg közúti ellenőrzéseik során a Román Gépjármű-nyilvántartási Hatóság (RAR) felügyelői, és a megállított járművek 38,5 százalékát nem megfelelő műszaki állapotúnak minősítették.
Erdélyi körútján szülővárosában, Marosvásárhelyen is találkozott a helyi közösségek képviselőivel Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, akivel a tapasztalatokról, a magyarországi választásokról, regisztrációról, levélszavazásról beszélgettünk.
A társadalmi párbeszéd bizottság jóváhagyta a 2026–2027-es tanév rendjének végleges változatát – közölte csütörtökön az oktatási minisztérium.
A Carrefour kizárólagos tárgyalásokat folytat a Pavăl Holdinggal romániai üzletágának értékesítéséről; a tranzakció értéke mintegy 823 millió euró – közölte csütörtökön a francia kiskereskedelmi vállalatcsoport.
Csodával határos módon megúszták a balesetet a gyalogosok, akik egy átjárónál átmenni készültek, de váratlanul megjelent egy kamion.
A múlt év novemberéhez képest decemberben 299 lejjel (5,3 százalékkal) 5914 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet.
Nagy daru jelzi Marosvásárhelyen, hol épül a megyeszékely első mélygarázsa. A daruhoz hatalmas kotrókanál van rögzítve, ezzel ássák a földet, készítik a helyet a támfalaknak. Soós Zoltán polgármesterrel szemrevételeztük a munkatelepet.
Románia csak abban az esetben képviselteti magát Washingtonban a Béketanács február 19-i alakuló ülésén, ha a chartát alá nem író országok is részt vehetnek – közölték szerdán politikai források. Tájékoztatásuk szerint Románia elhalasztja a csatlakozást.
A hálózatüzemeltető megkezdte a gáz elzárását azokban a háztartásokban, amelyek nem rendelkeznek gázérzékelővel, és felszólításra sem pótolták azt. Más okok is vannak, amelyek gázelzáráshoz vezethetnek. A fogyasztók megrohamozták a szakcégeket.
Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte szerdán a Prahova megyei törvényszék azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.
szóljon hozzá!