A gyógyszerhiány már egy hosszú évek óta tartó drámasorozat Romániában. Ezúttal két diabéteszgyógyszerhez nem lehet hozzájutni a patikákban
Fotó: Haáz Vince
Nem lehet hozzájutni két fontos, a cukorbetegek kezeléséhez szükséges készítményhez a patikákban. A gyógyszerhiány azonban ennél jóval több készítményt érint, olyanokat is, amelyek nem helyettesíthetők.
2025. április 16., 07:512025. április 16., 07:51
Hosszú évek óta visszatérő probléma Romániában a gyógyszerhiány, gyakran teljesen eltűnnek a piacról egyes készítmények, azaz
A hiány leggyakrabban a krónikus betegek által szedett készítményeket érinti, ráadásul ezek sok esetben létfontosságú gyógyszerek.
miután eredménytelenül járták végig az összes gyógyszertárt.
„A csíkszeredai gyógyszertárakban jelenleg nem kapható a Trulicity injekció és a Synjardy tabletta, amelyek a cukorbetegség (diabétesz) kezelésére szolgálnak. Van valakinek információja arról, hogy ezek a készítmények elérhető-e máshol? Esetleg tudnak olyan gyógyszertárat vagy csatornát, ahonnan beszerezhetők lennének?” – áll a Csíki Tudakozó nevű Facebook-csoport egyik frissen megjelent bejegyzésében.
Mindkét gyógyszer a 2-es típusú diabétesz kezelésében játszik szerepet, hiányuk komoly problémát jelenthet az érintettek számára – közölte a bejegyzés szerzője, aki mindhiába próbál hozzájutni a létfontosságú gyógyszerekhez.
Fotó: Haáz Vince
A probléma azonban nem helyi jellegű: nem csak a hargitai megyeszékhelyen, hanem
– tudtuk meg Székely Páltól. A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke elmondta, nem újkeletű a két diabéteszgyógyszert érintő ellátási probléma, de folyamatosan hiány van más gyógyszerekből is. „Meg se tudom saccolni, hogy mennyiből, csak annyit tudok mondani, hogy nagyon sokból” – válaszolta kérdésünkre, azt is hozzáfűzve,
A helyzetet súlyosbítja, hogy a hiányzó készítmények némelyike helyett nem szedhetnek mást a betegek: „ezek általában olyanok, hogy nehéz őket helyettesíteni, van amelyiket egyáltalán nem lehet, főleg azokat, amelyek biológiai eredetű gyógyszerek”. Hiány esetén ezek helyett nem adhatnak a betegnek más gyógyszert a patikában és a háziorvos sem írhat fel másik készítményt:
Fotó: Haáz Vince
Ez egy időigényes folyamat, de gyakran csak nincs más lehetősége a betegnek, mert – ahogyan Székely Pál fogalmazott –,
A gyógyszerhiány és az ismétlődő ellátási zavarok oka a megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint továbbra is az, hogy az érintett készítmények államilag szabályozott ára alacsony, ezért egyes gyártók nem is szállítanak Romániába, és
A helyzet az utóbbi években folyamatosan romlik, és a megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint egyelőre semmi biztató előrelépés nem történt az ügyben. A gyógyszerellátási problémákat csak úgy lehetne megoldani, ha megnövelnék az érintett gyógyszerek beszerzési árát, hogy a gyártóknak megérje Romániába szállítani,
– vélekedett Székely Pál.
Fotó: Pál Árpád
Az ingyenes és kedvezményes gyógyszerek árának a szabályozására azért van szükség, mert azok költségét teljes egészében vagy – a kedvezményes készítmények esetében – részben az egészségbiztosítási alapból finanszírozzák. Számos szakértő szerint azonban a szabályozott ár túl alacsony a gyógyszerek egy része esetében. Emiatt az elmúlt években számtalanszor alakultak ki ellátási zavarok a pajzsmirigybetegek által szedett gyógyszerek esetében, de olyan időszakok is voltak, amikor a gyógyszertárak polcairól hiányoztak az antibiotikumok, az innovatív vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, az asztmás betegek által használt inhalátorok, a szemcseppek egyes típusai, és az előtöltött inzulinos fecskendők is.
A kórházakban legutóbb a fiziológiás sóoldat, valamint a hidrokortizon hatóanyagú erős gyulladáscsökkentő hiánya okozott nehézségeket – volt, ahol beavatkozásokat is el kellett halasztani ez miatt. Múlt év őszén már annak a veszélye is felmerült, hogy 700 féle, 10 lejnél olcsóbb gyógyszer tűnhet el a piacról, ha az érintett hatóságok nem hoznak sürgős intézkedéseket ennek megakadályozására.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
szóljon hozzá!