Elgurulhat a pirula az ágazatban. Ha veszteségessé válik gyártás, az masszív gyógyszerhiányt eredményezhet.
Fotó: Haáz Vince
Sok olcsó gyógyszer eltűnhet a patikákból az árszabályozás és egy, a gyártók költségeit növelő szabályozás miatt. Minél több gyártó minél több készítményét vonja ki piacról, annál nagyobb lesz a baj – véli a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
2024. november 11., 08:042024. november 11., 08:04
Az alacsony árak, valamint a tartós törvényi és adminisztratív akadályok miatt veszteségessé válhat számos gyógyszer előállítása, így leállhat azok gyártása és akár több száz generikus készítmény tűnhet el a romániai gyógyszerpiacról – figyelmeztet a generikus gyógyszereket előállító gyártók romániai szövetsége (APMGR). A szakmai szervezet szerint
Fotó: Haáz Vince
A gyártók – amelyek az elmúlt években gyakran intéztek kérést az egészségügyi minisztériumhoz, hogy az növelje a gyógyszerárakat – ezúttal részben azért kongatták meg a vészharangot, mert szerintük a szennyvízkezelésre vonatkozó új EU-s irányelv többletköltséget ró a gyógyszergyártókra. Így
Példaként a Paracetamol mellett a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt Metformint hozzák fel – utóbbinak 50 százalékkal nőne a költsége, ám mivel az is az államilag szabályozott árú generikus gyógyszerek közé tartozik, valószínűleg kivonják azt a piacról a gyártók, amint veszteségessé válik az előállítása.
Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint is valós a veszélye annak, hogy eltűnnek a piacról egyes gyógyszerek, a kérdés mindössze az, hogy milyen mértékben szűkül majd be az elérhető generikumok skálája.
Elméletileg nem egy áthidalhatatlan probléma az, ha tíz gyártó közül kiesik egy-kettő. Abban az esetben gyógyszert kell váltani, de a hatóanyag marad, csak esetleg más nevű készítményt kell kiváltson a beteg. A kérdés az, hogy mennyire fog érinteni bizonyos hatóanyagokat, illetve hatóanyagcsoportokat a probléma, tudják-e pótolni azokat, lesz-e, amivel. Ha nem lehet pótolni, akkor lesz igazán probléma.
– vázolta a helyzetet a gyógyszerészkamara elnöke, aki szerint a problémákat tetézheti majd az is, hogy tavasszal megszűnik az energiaár-plafon.
Székely Pál szerint a helyzet ugyan nem bíztató, de azt nem hiszi, hogy egyszerre 700 gyógyszert kivonnak a piacról a gyártók. Leginkább a nagyon alacsony áron kapható készítmények esetében áll fenn ennek a veszélye – véli –, ami azt is maga után vonná, hogy drágábban jutnának hozzá a betegek a gyógyszereikhez.
Gyógyszerhiányt egyébként nem csak az okozhat, ha bizonyos hatóanyagok teljesen eltűnnek a romániai piacról, a kényes egyensúly akkor is megbomolhat, és még
A többi gyógyszervállalatnak ugyanis a gyártás előre történő beütemezése miatt nem biztos, hogy marad elég kapacitása a hiány pótlására – világított rá egy másik potenciális problémára a megyei gyógyszerészkamara elnöke.
A generikumok olyan gyógyszerek, amelyek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, mint az eredeti gyógyszer, ám csak akkor kerülnek forgalomba, amikor az eredeti, innovatív készítmény szabadalma lejárt. Így
A generikus gyógyszereket előállító gyártók szövetsége szerint a betegek 70 százalékát kezelik generikumokkal, amelyeknek az ára a piacra kerülés első évében 40 százalékkal, a negyedik évben pedig már 70 százalékkal alacsonyabb, mint egy innovatív készítmény ára.
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a generikumok árát egy referenciarendszer segítségével határozzák meg, amely a legalacsonyabb árat veszi figyelembe, amit 12 EU-s országból álló kosár tartalmaz. A nyomott árak miatt
továbbá azért is, mert ami még olcsón beérkezett az országba, azokat egyes gyógyszerkereskedők azonnal ki is vitték a nagyobb haszonnal történő külföldi értékesítés érdekében.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
szóljon hozzá!