Elgurulhat a pirula az ágazatban. Ha veszteségessé válik gyártás, az masszív gyógyszerhiányt eredményezhet.
Fotó: Haáz Vince
Sok olcsó gyógyszer eltűnhet a patikákból az árszabályozás és egy, a gyártók költségeit növelő szabályozás miatt. Minél több gyártó minél több készítményét vonja ki piacról, annál nagyobb lesz a baj – véli a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
2024. november 11., 08:042024. november 11., 08:04
Az alacsony árak, valamint a tartós törvényi és adminisztratív akadályok miatt veszteségessé válhat számos gyógyszer előállítása, így leállhat azok gyártása és akár több száz generikus készítmény tűnhet el a romániai gyógyszerpiacról – figyelmeztet a generikus gyógyszereket előállító gyártók romániai szövetsége (APMGR). A szakmai szervezet szerint
Fotó: Haáz Vince
A gyártók – amelyek az elmúlt években gyakran intéztek kérést az egészségügyi minisztériumhoz, hogy az növelje a gyógyszerárakat – ezúttal részben azért kongatták meg a vészharangot, mert szerintük a szennyvízkezelésre vonatkozó új EU-s irányelv többletköltséget ró a gyógyszergyártókra. Így
Példaként a Paracetamol mellett a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt Metformint hozzák fel – utóbbinak 50 százalékkal nőne a költsége, ám mivel az is az államilag szabályozott árú generikus gyógyszerek közé tartozik, valószínűleg kivonják azt a piacról a gyártók, amint veszteségessé válik az előállítása.
Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint is valós a veszélye annak, hogy eltűnnek a piacról egyes gyógyszerek, a kérdés mindössze az, hogy milyen mértékben szűkül majd be az elérhető generikumok skálája.
Elméletileg nem egy áthidalhatatlan probléma az, ha tíz gyártó közül kiesik egy-kettő. Abban az esetben gyógyszert kell váltani, de a hatóanyag marad, csak esetleg más nevű készítményt kell kiváltson a beteg. A kérdés az, hogy mennyire fog érinteni bizonyos hatóanyagokat, illetve hatóanyagcsoportokat a probléma, tudják-e pótolni azokat, lesz-e, amivel. Ha nem lehet pótolni, akkor lesz igazán probléma.
– vázolta a helyzetet a gyógyszerészkamara elnöke, aki szerint a problémákat tetézheti majd az is, hogy tavasszal megszűnik az energiaár-plafon.
Székely Pál szerint a helyzet ugyan nem bíztató, de azt nem hiszi, hogy egyszerre 700 gyógyszert kivonnak a piacról a gyártók. Leginkább a nagyon alacsony áron kapható készítmények esetében áll fenn ennek a veszélye – véli –, ami azt is maga után vonná, hogy drágábban jutnának hozzá a betegek a gyógyszereikhez.
Gyógyszerhiányt egyébként nem csak az okozhat, ha bizonyos hatóanyagok teljesen eltűnnek a romániai piacról, a kényes egyensúly akkor is megbomolhat, és még
A többi gyógyszervállalatnak ugyanis a gyártás előre történő beütemezése miatt nem biztos, hogy marad elég kapacitása a hiány pótlására – világított rá egy másik potenciális problémára a megyei gyógyszerészkamara elnöke.
A generikumok olyan gyógyszerek, amelyek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, mint az eredeti gyógyszer, ám csak akkor kerülnek forgalomba, amikor az eredeti, innovatív készítmény szabadalma lejárt. Így
A generikus gyógyszereket előállító gyártók szövetsége szerint a betegek 70 százalékát kezelik generikumokkal, amelyeknek az ára a piacra kerülés első évében 40 százalékkal, a negyedik évben pedig már 70 százalékkal alacsonyabb, mint egy innovatív készítmény ára.
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a generikumok árát egy referenciarendszer segítségével határozzák meg, amely a legalacsonyabb árat veszi figyelembe, amit 12 EU-s országból álló kosár tartalmaz. A nyomott árak miatt
továbbá azért is, mert ami még olcsón beérkezett az országba, azokat egyes gyógyszerkereskedők azonnal ki is vitték a nagyobb haszonnal történő külföldi értékesítés érdekében.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
szóljon hozzá!