
Költség- és bürokráciacsökkentés. Az újonnan igényelt európai egészségbiztosítási kártyák már 10 évig érvényesek a kiskorúak és a nyugdíjasok esetében.
Fotó: Pinti Attila
Az idősek és kiskorúak esetében fontos változás történt az európai egészségbiztosítási kártya érvényességi idejét illetően. A 65 évnél idősebbek és a gyermekek esetében egy darabig nemigen kell ellenőrizni a kártya érvényességét utazás előtt.
2025. december 05., 13:572025. december 05., 13:57
Az európai egészségbiztosítási kártyák érvényességi ideje mindeddig minden kategória esetében 2 év volt, ám ez nemrégiben megváltozott. 10 évre meghosszabbították ezt az időt a 65 évnél idősebbek esetében, a gyerekeknek pedig 18 éves korukig lesz érvényes a kártya, így ők – a gyermekek esetében a szülők – nem kell már kétévente új kártyát igényeljenek az egészségbiztosítási pénztártól.
Tehát ha például a gyermek 4 éves korában kérik a kártyát a szülők, akkor is érvényes lesz a 18-ik életév betöltéséig, és érvényességi időként azt a dátumot fogja írni a kártyán, amikor ő betölti a 18-ik életévét” – részletezte a 2025/163-as törvény által hozott változásokat Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
tehát az említett két kategóriába tartozók korábban igényelt európai egészségbiztosítási kártyája a két év leteltéig marad használható. Az európai egészségbiztosítási kártya lényegében
az Európai Unió tagállamaiban, az Európai Gazdasági Térség országaiban (Izland, Liechtenstein, Norvégia), Svájcban, Észak-Írországban és Angliában.
Noha az Egyesült Királyság közel hat éve kilépett az Európai Unióból, továbbra is kölcsönösségi egyezmény van érvényben a két térség között a sürgősségi egészségügyi ellátásra, így ott is használható az európai egészségbiztosítási kártya. Ehhez viszont az igényléskor ki kell pipálni az űrlapon az Egyesült Királyságot is – válaszolta kérdésünkre Duda Tihamér, megjegyezve, hogy ezt általában mindenki meg is teszi.
Az európai egészségbiztosítási kártya lehetővé teszi a biztosítottak számára, hogy külföldi tartózkodásuk idején, sürgősségi helyzetben ugyanolyan feltételekkel részesüljenek egészségügyi ellátásban, mint az adott ország állampolgárai. Fontos azonban tudni, hogy
Ellenkező esetben, ha a kártyát olyan időszakban használják, amikor az illető már nem biztosított, teljes egészében meg kell térítse a külföldön kapott orvosi szolgáltatások költségét.
Az ingyenes ellátás ugyanakkor nem érvényes azokra az esetekre, amikor a beteg azzal a céllal utazik külföldre, hogy az ottani egészségügyi rendszerben tervezett kezelést vegyen igénybe – tehát
A kártyát kizárólag kérelemre állítják ki, amelyet be lehet nyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztár székhelyén, de elektronikus úton is. Az igénylő számára a kártya ingyenes, a költségeket ugyanis az egészségbiztosítási alapból fedezik. Elvesztés, lopás vagy a kártya sérülése esetén viszont 11,7 lej ellenében igényelhető másolat.
Azok a biztosítottak, akik külföldön tartózkodnak és nem rendelkeznek európai egészségbiztosítási kártyával – mert nem igényelték indulás előtt, vagy elvesztették stb. – kérhetnek az egészségbiztosítási pénztártól olyan igazolást, amely helyettesíti a kártyát.
A megyei egészségbiztosítási pénztár adatai szerint Hargita megyében idén csökkent azon biztosítottak száma, akik igényelték a kártyát, igaz, az idei még nem egy teljes esztendő. 2024-ben 13 443 Hargita megyei nyújtotta be a kártya kiállítására vonatkozó kérelmet az intézményhez, idén pedig 12 486-an.
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
szóljon hozzá!