
A csíkszentkirályi építkezés. Tető alá hoznák
Fotó: Borbély Fanni
Még nem lehet tudni, hogy mikor, de folytatódni fognak az Országos Beruházási Társaság (CNI) által elkezdett és tervezett tanuszoda-építések Hargita megyében – derül ki a társaság által kérdéseinkre eljuttatott válaszokból.
2025. október 22., 07:542025. október 22., 07:54
Miután jelentősen lassítani kellett a csíkszentkirályi tanuszoda építését pénzhiány miatt, az építtetőhöz, a fejlesztési minisztérium pénzalapját felhasználó CNI-hez fordultunk, hogy megtudjuk, mi várható a jövőben az elkezdett és tervezett tanuszoda-építésekkel Hargita megyében. Annál is inkább, mert a kormány arról döntött, hogy a CNI több programját leállítják, így
A tanuszoda-építési programot nem említették ezek között, az elkezdett, és tervezett építkezésekhez viszont jelentős összegekre van szükség.
Azt kérdeztük, hogy lehet-e tudni, mikor folytatódnak a megkezdett építkezések, lesz-e a jövő évi költségvetésben pénz ezekre a beruházásokra, illetve, hogy a tanuszoda-építési program folytatódik-e a jövőben.
Tételesen említik a Hargita megyei tanuszoda-építéseket, így a borszékit és a nagygalambfalvit, amelyek tervezési fázisban vannak, valamint a csíkszentkirályi és székelykeresztúri létesítményeket, ahol részben elkészült a szerkezetépítés, de a kivitelezés ütemét jelentősen lassítani kellett.

Nem lehet tudni, mikor készülhet el a csíkszentkirályi tanuszoda, mivel az építtető Országos Beruházási Társaság (CNI) idén már csak keveset tud fizetni a kivitelezőnek. Az építő így is befödné az épületet, hogy az ne károsodjon a leállás után.
A CNI emlékeztet, hogy be kell tartaniuk a 2024. évi 156-os sürgősségi kormányrendelet költségvetésre vonatkozó előírásait, akárcsak az augusztusban elfogadott, 41-es számú sürgősségi kormányrendelet rendelkezéseit, amelyek az Országos Helyreállítási Program (PNRR) által finanszírozott beruházásokra vonatkoznak.
Ennek megfelelően azt írják, hogy
ezeket pedig a fejlesztési minisztérium költségvetéséből kell biztosítani a CNI közérdekű építkezési programjai számára.
A már említett csíkszentkirályi tanuszoda szerkezetépítése idén jól haladt, a falak jelentős része is elkészült, az építést alvállalkozóként végző csíkszeredai cég pedig vállalta, hogy ebben az évben az anyagi nehézségek ellenére tető alá hozzák a létesítményt. Székelykeresztúron ennyire nem haladt az építkezés, ott az alapozás elkészültével már azzal szembesültek, hogy év végéig jelentősen csökkentett, mindössze tíz százalékos kapacitással lehet dolgozni, mert csak erre jut pénz.

Bár nagy lendülettel fogott neki tavasszal a székelykeresztúri tanuszoda megépítésének a kivitelező, pénz hiányában jelentősen lecsökkentette a tevékenységét. Ottjártunkkor konkrétan zárva találtuk a munkatelep bejáratát.
A Poklos patak nem szemétláda – figyelmeztetnek a vízügyi szakemberek, akik az elmúlt napokban gumiabroncsokat, rollereket, székeket, foteleket és egyéb bútorokat szedtek ki a Marosvásárhelyen is áthaladó patakmederből.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy amennyiben ismét miniszterelnök lesz, végre fogja hajtani a helyi közigazgatás reformját a kis települések összevonása révén.
Ideiglenesen 20 százalékkal csökkenti a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között a pénzügyminisztérium – jelentette be csütörtökön Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Törölte a TikTok az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) felszólítására platformjáról azokat a „fekete mentőautó” rémhírét terjesztő tartalmakat, amelyek hatására az elmúlt hétvégén egy Kolozs megyei településen megtámadtak egy mentőautót.
Közel tízezer parkoló és garázs van Székelyudvarhelyen, és 519 gépjármű jut ezer emberre – derült ki a képviselő-testület csütörtöki ülésén, amikor arról kellett dönteni, hogy egy pályázat miatt mi legyen a város parkolási stratégiájával.
Ideiglenesen felfüggesztették egy szentegyházi strand, valamint egy gyimesfelsőloki wellnessközpont működését – számol be az Agerpres. A létesítmények a hiányosságok orvoslása után újra kinyithattak.
Huszonhat bírságot szabtak ki, öt jogosítványt vontak be, valamint hét forgalmi engedélyt vontak vissza a Maros megyei közlekedési rendőrök augusztus 12-én, amikor áruszállítókat ellenőriztek.
Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) jelenleg nincs elegendő szavazata egy kisebbségi kormány beiktatásához.
A konstancai ügyészség vette át a Costinești-nél, a hullámtörő betonelemektől mintegy 15 méterre talált drón ügyét – jelentette be csütörtökön a védelmi minisztérium.
Nem indul el idén nyáron a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részének felújítása. A közbeszerzésen induló egyik cég óvást nyújtott be. A folyamat hónapokig eltarthat, de a garázsok helyén kialakult veszélyes területek nem várhatnak.
szóljon hozzá!