A helyiek által Dinoszauruszkőnek nevezett andezit szikla hűlt helye
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
Kiásták Csíklázárfalva Dinoszauruszkőnek nevezett természeti látványosságát, a mintegy nyolctonnás andezit sziklát mintha a föld nyelte volna el. A csíkkozmási önkormányzat képviselői arra kérik a környékbelieket, hogy aki bármilyen információval rendelkezik az esetről, jelentkezzen.
2017. november 08., 15:362017. november 08., 15:36
Több minősíthetetlen cselekmény is történt az elmúlt két hétben Csíklázárfalván – keresett meg panaszával Bálint-Bálint Lóránt, helyi önkormányzati képviselő. Mint tőle megtudtuk,
Emellett pedig szintén ismeretlenek megrongálták a nyáron kalákában felújított Fűrészborvíz-forrást. A történtekről és a további lépésekről az önkormányzati képviselő és a helyi polgármester, Szántó László számolt be.
A polgármester elmondta, a Sárkánykő Lázárfalva határában található Kisharam vulkáni kúp dél-keleti hegylábánál helyezkedett el, a falu kultúrtörténetéhez tartozó érték volt, amelyhez hiedelmek, mondák, legendák fűződtek.
Bálint-Bálint Lóránt megjegyezte, keletkezését illetően véleményeltérések voltak a geológusok, vulkanológusok és geomorfológusok között. De hogy hogyan keletkezett a sziklában levő nyom, azt a helyszínen kellett volna keresni, amelyben segített volna a természeti környezet, a mellette található kőzetek típusa, tengerszint feletti magasság, a nyom égtájak szerinti irányultsága, a növényzet sűrűsége és típusa. Amennyiben pedig nem prehisztorikus lénytől származó nyom volt, akkor az eróziós folyamatok és ezek intenzitása szolgáltathatott volna válaszokat – tisztázta, hozzátéve, sajnálja, hogy múlt időben kell beszélnie minderről.
Az egyelőre azonosítatlan nyom
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
– osztotta meg az önkormányzati képviselő. Azt is elmondta, a szikla eltűnéséről több mint egy hete szerzett tudomást. Szántó János, a helyi közbirtokosság alelnöke, illetve Dósa Levente, a Pro Szent Anna Egyesület ügyvezetője értesítette a hírről. Az elmúlt időszakban a polgármesterrel együtt mindenfelé érdeklődtek, a helyiek mellett a szomszédos település lakóit és a határban legeltető pásztorokat is megkérdezték, látták-e, ki ásta ki a sziklát. Segíteni egyelőre senki nem tudott, de
Természetesen megkeresték azt a gazdát is, akinek a kaszálóján volt az andezit szikla, az illető nem tudott a kő eltűnéséről, de utána sem tett hivatalos lépéseket – ismertették.
Szemtanúk segítségére számítanak
Mivel a szikla jelentős része a földben volt, így a helyszínén lévő gödör méretéből következtetnek csak annak teljes méretére. Meglátásuk szerint, egy 2-3 köbméteres szikladarabot szállíthattak el, amelynek összsúlya meghaladhatta a 8 tonnát, hiszen az andezit köbmétere 2800 kilogramm. Az időigényes és nehéz akciót az – eddigi információk szerint – mégsem észlelte senki. A polgármester és az önkormányzati képviselő abban bízik, hogy valaki, valakik mégis látták a helyszínen tevékenykedőket, őket arra kérik, hogy jelentkezzenek, mondják el amit tudnak, ezáltal segítsenek visszaszerezni a helyi geológiai értéket, amennyiben az még megmenthető.
Aki segíteni tud, jelentkezhet a csíkkozmási polgármesteri hivatalban, vagy akár üzenetet is írhat a Lázárfalva elnevezésű Facebook-csoportnak. Ha valaki csak az anyagiak miatt segítene, akár fizetni is hajlandó Bálint-Bálint Lóránt a konkrét nyomravezetőnek – szögezte le.
Szántó László belátta, utólag jöttek rá, hogy mivel a Sárkánykő a helyiek által büszkén mutogatott természeti érték volt, valamilyen formában be kellett volna venni az önkormányzat természeti kincseinek leltárába. Ez nem történt meg, így nem közvagyon, emiatt eljárást elsősorban a területtulajdonos indíthatna. Ebből tanulva a térség polgármestereinek figyelmét is fel szeretné hívni, hogy ahol hasonló természeti kincs van magántulajdonban, azt próbálják meg közvagyonná tenni, hogy ne kerüljenek ilyen helyzetbe.
hogy hasonló esetben vissza lehessen nézni, kik járták a településen. Tisztázta azt is, nem azért van szükség a kamerákra, hogy követhessék, ki, merre, mikor mozog, hanem szükség esetén legyen egy kiindulási pont. Erre akár kistérségi szinten is érdemes lenne hangsúlyt fektetni.
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
Nem föltétlen gondolják, hogy összefüggésben van a két eset, de szintén elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy ismeretlenek ellopták a Fűrészborvíz kőré felállított kerítést, és megrongálták az ott földbe helyezett, Györfi Imre által készített „küpüt”, azaz csorgót – részletezték. Kifejtették azt is, hogy augusztusban, kalákában újították fel a Fűrészborvizet és Sósborvizet: az előbbinél szükség volt egy új küpüre és egy védő kerítés felállítására, az utóbbinál csak egy kerítést építettek. Ezzel a munkával próbálták megmenteni forrásaikat az elmocsarasodástól, ugyanakkor értéket teremteni a helyi közösség számára. Habár ehhez a rongálók nem így viszonyultak, a forrásmegőrző kezdeményezésüket jövőben is folytatják.
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt kedd délben 11 óra 59 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A kolozsvári „Avram Iancu” Nemzetközi Repülőtér bejelentette, hogy megszünteti a kézipoggyászban szállítható folyadékok mennyiségi korlátozását.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a helyi önkormányzatok jóváhagyott álláskeretének 25 százalékos csökkentése szinte semmilyen hatással nem járna, mivel csak a betöltetlen posztokat vagy azokat az állásokat érintené, amelyeket még nem hoztak létre.
Elhunyt az a 17 éves fiú, aki szombaton öngyilkossági kísérlet miatt került be a székelyudvarhelyi kórházba, majd vasárnap ismét megkísérelte elvenni saját életét.
Ilie Bolojan keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a koalíciós partnerek értésére adta: ha nem tartják magukat a koalíció megalakításakor vállaltakhoz, nehéz lesz ellátnia a miniszterelnöki feladatokat.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a jelenleginél 20 százalékkal kevesebb alkalmazottal is gond nélkül tudna működni – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a kormányfő.
Az idei év első hat hónapjában a tavalyi első félévhez képest 10 százalékkal nőttek a személyi kiadások a helyi közigazgatásban, noha elméletileg csökkenniük kellett volna 5 százalékkal – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) több déli, délkeleti, nyugati és délnyugati megyére.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
szóljon hozzá!