
Több fejajánlással is támogatták a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat az elmúlt hónapokban. Elkelt a segítség
A IV. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából széleskörű konferenciát szerveztek szombaton a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban. Az online térbe szorult eseményen fontos információkat osztottak meg a kórházak illetékesei.
2020. július 18., 15:022020. július 18., 15:02
2020. július 18., 15:172020. július 18., 15:17
A „Szemtől szemben az ismeretlennel” elnevezésű kerekasztal beszélgetésbe a helyi intézmények képviselői élőben, a távolabbi meghívottak pedig online csatlakoztak be. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának az elnöke az esemény felvezetéseként elmondta, fontos, hogy évről évre levonja a tanulságokat a helyi egészségügy és számba vegye a fejlesztések mértékét.
„Felszállóágban van a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztési görbéje. 2017-ben egy jókora mélyponton volt az intézmény, amely már bezárás előtti állapotokat idézett. Ekkor karolta fel a megyei tanács a kórházat” – fogalmazott, hozzátéve, azóta az orvosi szakgárda kibővült, a kórház pedig folyamatos megújulásnak örvend a korszerű felszerelésekkel és berendezésekkel. A jövőbeli tervekre kitérve Borboly elárulta, egy épületszárny felújítása van most épp terítéken, illetve száz orvoslakás építésére kapták meg a jóváhagyást, amely a kórház szomszédságában fog majd felépülni.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője a konferencia moderátoraként elmondta,
„Egy katasztrófavédelmi gyakorlathoz tudnám hasonlítani a teljes folyamatot, azzal a különbséggel, hogy azokon valóságosabb eseményeket reprodukálunk. Egy földrengés, egy árvíz bekövetkezése jóval reálisabb alapokon nyugszik, de egy ilyen mértékű vírus teljesen egyedülálló” – fejtette ki.
A megyei sürgősségi kórház elmúlt hónapjainak tapasztalatairól Sergiu Sîngeorzan járványtanász főorvos beszélt. A vírus Romániában február végén ütötte fel a fejét, ennek hatását pedig a főorvos úgy jelölte meg, hogy márciusban már érezhetően megemelkedett a védőfelszerelések iránti kereslet és értelemszerűen azok árai is a többszörösére ugrottak.
– példázódott a főorvos. Bemutatójában kronologikus sorrendben mutatta be a fontos dátumokat márciustól kezdődően: már a vírus európai felbukkanásától kezdődően elkezdték az orvosi személyzet felkészítését a rendkívüli helyzetre, április 8-án pedig regisztrálták is az első pozitív esetet a kórházban.
A főorvos közölte, sajnálatos módon további növekedés várható a pozitív esetek terén, ehhez pedig magasabb készültségre lesz szükség a megyei kórház esetében: „A leglényegesebb, hogy a kórházi személyzet pihentebben és felkészültebben tudja majd fogadni a pácienseket, a tesztelés kapacitásának növelése pedig hasonlóan fontos szempont. Kiemelkedő, hogy a raktáron levő védőfelszereléseink folyamatosan bővüljenek, továbbá vészterv kidolgozása is szükséges a kórház újbóli átszervezésére, amennyiben valóban nagyszámú fertőzött szorulna kórházi kezelésre.
– sorolta a teendőket.
Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója számszerű adatokkal is szolgált a járvány tükrében. „A kórház szerkezeti átalakítása, a védőeszközök beszerzése és a társadalmi összefogás mind-mind segítségünkre volt a kezdeti szakaszban. Április elején már felkészülten vártuk a pácienseket, a mai napig összesen 169 ilyen fertőzöttet láttunk el az intézményünkben” – közölte.
Kifejtette, nemrégiben statisztikai kimutatást végeztek a járványról: a koronavírussal fertőzött páciensek átlagosan 10 napot töltöttek a kórházban, a fertőzöttek pedig nagyrészt felnőtt- és időskorú személyek voltak. Intenzív terápiás kezelésre 28-an szorultak, közülük sajnos 12 személy halálozott el. A kórházban 2900 tesztet végeztek összesen, ennek kilenc százaléka volt pozitív eredményű. „Jelenleg 41 személyt ápolunk, amely a fertőzőosztály maximális kapacitását ki is meríti, további probléma, hogy a krónikus betegek ellátása is akadozik.
– számolt be Lőrinczi Csaba az aktuális helyzetről.
A konferencián a megyei egészségügyi igazgatóság részéről Finta Hajnal igazgatóhelyettes is felszólalt. „Megyei szinten 12 100 elvégzett tesztnél tartunk jelenleg, amelyből 418 személy pozitív mintát produkált. A 4 laborban elérhető tesztelés kiemelkedő szám országos viszonylatban” – értékelte a helyzetet, hozzátéve, a megyében összesen 18 gócpontot regisztráltak, amelyből jelenleg 5 aktív.
Az egész napos konferencián más megyék kórházigazgatói is megosztották tapasztalataikat, sőt, Magyarországról és az Egyesült Királyságból is bekapcsolódtak intézményvezetők.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!