
Több fejajánlással is támogatták a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat az elmúlt hónapokban. Elkelt a segítség
A IV. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából széleskörű konferenciát szerveztek szombaton a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban. Az online térbe szorult eseményen fontos információkat osztottak meg a kórházak illetékesei.
2020. július 18., 15:022020. július 18., 15:02
2020. július 18., 15:172020. július 18., 15:17
A „Szemtől szemben az ismeretlennel” elnevezésű kerekasztal beszélgetésbe a helyi intézmények képviselői élőben, a távolabbi meghívottak pedig online csatlakoztak be. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának az elnöke az esemény felvezetéseként elmondta, fontos, hogy évről évre levonja a tanulságokat a helyi egészségügy és számba vegye a fejlesztések mértékét.
„Felszállóágban van a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztési görbéje. 2017-ben egy jókora mélyponton volt az intézmény, amely már bezárás előtti állapotokat idézett. Ekkor karolta fel a megyei tanács a kórházat” – fogalmazott, hozzátéve, azóta az orvosi szakgárda kibővült, a kórház pedig folyamatos megújulásnak örvend a korszerű felszerelésekkel és berendezésekkel. A jövőbeli tervekre kitérve Borboly elárulta, egy épületszárny felújítása van most épp terítéken, illetve száz orvoslakás építésére kapták meg a jóváhagyást, amely a kórház szomszédságában fog majd felépülni.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője a konferencia moderátoraként elmondta,
„Egy katasztrófavédelmi gyakorlathoz tudnám hasonlítani a teljes folyamatot, azzal a különbséggel, hogy azokon valóságosabb eseményeket reprodukálunk. Egy földrengés, egy árvíz bekövetkezése jóval reálisabb alapokon nyugszik, de egy ilyen mértékű vírus teljesen egyedülálló” – fejtette ki.
A megyei sürgősségi kórház elmúlt hónapjainak tapasztalatairól Sergiu Sîngeorzan járványtanász főorvos beszélt. A vírus Romániában február végén ütötte fel a fejét, ennek hatását pedig a főorvos úgy jelölte meg, hogy márciusban már érezhetően megemelkedett a védőfelszerelések iránti kereslet és értelemszerűen azok árai is a többszörösére ugrottak.
– példázódott a főorvos. Bemutatójában kronologikus sorrendben mutatta be a fontos dátumokat márciustól kezdődően: már a vírus európai felbukkanásától kezdődően elkezdték az orvosi személyzet felkészítését a rendkívüli helyzetre, április 8-án pedig regisztrálták is az első pozitív esetet a kórházban.
A főorvos közölte, sajnálatos módon további növekedés várható a pozitív esetek terén, ehhez pedig magasabb készültségre lesz szükség a megyei kórház esetében: „A leglényegesebb, hogy a kórházi személyzet pihentebben és felkészültebben tudja majd fogadni a pácienseket, a tesztelés kapacitásának növelése pedig hasonlóan fontos szempont. Kiemelkedő, hogy a raktáron levő védőfelszereléseink folyamatosan bővüljenek, továbbá vészterv kidolgozása is szükséges a kórház újbóli átszervezésére, amennyiben valóban nagyszámú fertőzött szorulna kórházi kezelésre.
– sorolta a teendőket.
Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója számszerű adatokkal is szolgált a járvány tükrében. „A kórház szerkezeti átalakítása, a védőeszközök beszerzése és a társadalmi összefogás mind-mind segítségünkre volt a kezdeti szakaszban. Április elején már felkészülten vártuk a pácienseket, a mai napig összesen 169 ilyen fertőzöttet láttunk el az intézményünkben” – közölte.
Kifejtette, nemrégiben statisztikai kimutatást végeztek a járványról: a koronavírussal fertőzött páciensek átlagosan 10 napot töltöttek a kórházban, a fertőzöttek pedig nagyrészt felnőtt- és időskorú személyek voltak. Intenzív terápiás kezelésre 28-an szorultak, közülük sajnos 12 személy halálozott el. A kórházban 2900 tesztet végeztek összesen, ennek kilenc százaléka volt pozitív eredményű. „Jelenleg 41 személyt ápolunk, amely a fertőzőosztály maximális kapacitását ki is meríti, további probléma, hogy a krónikus betegek ellátása is akadozik.
– számolt be Lőrinczi Csaba az aktuális helyzetről.
A konferencián a megyei egészségügyi igazgatóság részéről Finta Hajnal igazgatóhelyettes is felszólalt. „Megyei szinten 12 100 elvégzett tesztnél tartunk jelenleg, amelyből 418 személy pozitív mintát produkált. A 4 laborban elérhető tesztelés kiemelkedő szám országos viszonylatban” – értékelte a helyzetet, hozzátéve, a megyében összesen 18 gócpontot regisztráltak, amelyből jelenleg 5 aktív.
Az egész napos konferencián más megyék kórházigazgatói is megosztották tapasztalataikat, sőt, Magyarországról és az Egyesült Királyságból is bekapcsolódtak intézményvezetők.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!