
Több fejajánlással is támogatták a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat az elmúlt hónapokban. Elkelt a segítség
A IV. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából széleskörű konferenciát szerveztek szombaton a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban. Az online térbe szorult eseményen fontos információkat osztottak meg a kórházak illetékesei.
2020. július 18., 15:022020. július 18., 15:02
2020. július 18., 15:172020. július 18., 15:17
A „Szemtől szemben az ismeretlennel” elnevezésű kerekasztal beszélgetésbe a helyi intézmények képviselői élőben, a távolabbi meghívottak pedig online csatlakoztak be. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának az elnöke az esemény felvezetéseként elmondta, fontos, hogy évről évre levonja a tanulságokat a helyi egészségügy és számba vegye a fejlesztések mértékét.
„Felszállóágban van a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztési görbéje. 2017-ben egy jókora mélyponton volt az intézmény, amely már bezárás előtti állapotokat idézett. Ekkor karolta fel a megyei tanács a kórházat” – fogalmazott, hozzátéve, azóta az orvosi szakgárda kibővült, a kórház pedig folyamatos megújulásnak örvend a korszerű felszerelésekkel és berendezésekkel. A jövőbeli tervekre kitérve Borboly elárulta, egy épületszárny felújítása van most épp terítéken, illetve száz orvoslakás építésére kapták meg a jóváhagyást, amely a kórház szomszédságában fog majd felépülni.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője a konferencia moderátoraként elmondta,
„Egy katasztrófavédelmi gyakorlathoz tudnám hasonlítani a teljes folyamatot, azzal a különbséggel, hogy azokon valóságosabb eseményeket reprodukálunk. Egy földrengés, egy árvíz bekövetkezése jóval reálisabb alapokon nyugszik, de egy ilyen mértékű vírus teljesen egyedülálló” – fejtette ki.
A megyei sürgősségi kórház elmúlt hónapjainak tapasztalatairól Sergiu Sîngeorzan járványtanász főorvos beszélt. A vírus Romániában február végén ütötte fel a fejét, ennek hatását pedig a főorvos úgy jelölte meg, hogy márciusban már érezhetően megemelkedett a védőfelszerelések iránti kereslet és értelemszerűen azok árai is a többszörösére ugrottak.
– példázódott a főorvos. Bemutatójában kronologikus sorrendben mutatta be a fontos dátumokat márciustól kezdődően: már a vírus európai felbukkanásától kezdődően elkezdték az orvosi személyzet felkészítését a rendkívüli helyzetre, április 8-án pedig regisztrálták is az első pozitív esetet a kórházban.
A főorvos közölte, sajnálatos módon további növekedés várható a pozitív esetek terén, ehhez pedig magasabb készültségre lesz szükség a megyei kórház esetében: „A leglényegesebb, hogy a kórházi személyzet pihentebben és felkészültebben tudja majd fogadni a pácienseket, a tesztelés kapacitásának növelése pedig hasonlóan fontos szempont. Kiemelkedő, hogy a raktáron levő védőfelszereléseink folyamatosan bővüljenek, továbbá vészterv kidolgozása is szükséges a kórház újbóli átszervezésére, amennyiben valóban nagyszámú fertőzött szorulna kórházi kezelésre.
– sorolta a teendőket.
Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója számszerű adatokkal is szolgált a járvány tükrében. „A kórház szerkezeti átalakítása, a védőeszközök beszerzése és a társadalmi összefogás mind-mind segítségünkre volt a kezdeti szakaszban. Április elején már felkészülten vártuk a pácienseket, a mai napig összesen 169 ilyen fertőzöttet láttunk el az intézményünkben” – közölte.
Kifejtette, nemrégiben statisztikai kimutatást végeztek a járványról: a koronavírussal fertőzött páciensek átlagosan 10 napot töltöttek a kórházban, a fertőzöttek pedig nagyrészt felnőtt- és időskorú személyek voltak. Intenzív terápiás kezelésre 28-an szorultak, közülük sajnos 12 személy halálozott el. A kórházban 2900 tesztet végeztek összesen, ennek kilenc százaléka volt pozitív eredményű. „Jelenleg 41 személyt ápolunk, amely a fertőzőosztály maximális kapacitását ki is meríti, további probléma, hogy a krónikus betegek ellátása is akadozik.
– számolt be Lőrinczi Csaba az aktuális helyzetről.
A konferencián a megyei egészségügyi igazgatóság részéről Finta Hajnal igazgatóhelyettes is felszólalt. „Megyei szinten 12 100 elvégzett tesztnél tartunk jelenleg, amelyből 418 személy pozitív mintát produkált. A 4 laborban elérhető tesztelés kiemelkedő szám országos viszonylatban” – értékelte a helyzetet, hozzátéve, a megyében összesen 18 gócpontot regisztráltak, amelyből jelenleg 5 aktív.
Az egész napos konferencián más megyék kórházigazgatói is megosztották tapasztalataikat, sőt, Magyarországról és az Egyesült Királyságból is bekapcsolódtak intézményvezetők.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!