
Ok az aggodalomra. Románia nem áll jól a járványhelyzetet illetően. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Miközben egy héttel korábban még stabilnak minősítette a járványhelyzetet mindhárom székelyföldi megye esetében az Országos Közegészségügyi Intézet, a legfrissebb heti jelentésben már Hargita, Maros és Kovászna megye is a növekvő esetszámú megyék közt szerepel.
2020. augusztus 05., 09:302020. augusztus 05., 09:30
Az Országos Közegészségügyi Intézet kedden kiadott jelentése szerint – amely a július 27. – augusztus 2. közötti héten igazolt koronavírus-fertőzések számának a statisztikai adatait jeleníti meg – Hargita, Maros és Kovászna megyében egyaránt romlott a járványhelyzet az említett időszakban. Miközben egy héttel korábban a 42-ből mindössze 7 olyan megye – köztük Hargita, Maros és Kovászna – volt az országban, amelyben a járványügyi szakhatóság megállapítása szerint stabil volt a járványhelyzet, addig a legfrissebb jelentésben már
Elképzelhető, hogy Hargita megyének az értékelése a maroshévízi kórházban azonosított 17 új fertőzés miatt romlott, amelyről múlt hétfőn adott ki tájékoztatást az egészségügyi intézmény.
A július 27. – augusztus 2. közötti héten egyébként országszerte nőtt a járványügyi szempontból stabilnak minősített megyék száma, ez összesen 11 volt, az előző heti 7-hez képest.
Székelyföldön a százezer lakosra jutó megbetegedések számát illetően Maros megye áll a legjobban, ott ez a szám 30 alatt van. Az előző heti járványügyi statisztikában még Hargita és Kovászna megye is ebben a kategóriában szerepelt, a legfrissebb jelentésben azonban már mindkét megye a százezer lakosonkénti 30–50 esetszámú megyék közt jelenik meg.
A heti esetszámok a járványügyi helyzet megítélése szempontjából megtévesztők lehetnek, hiszen az utolsó héten Maros megyében 86 új megbetegedést és 4 halálesetet jegyeztek fel, miközben Hargita megyében 81 esetet és 4 elhalálozást, Kovászna megyében pedig 53 új fertőzést igazoltak és egyetlen halálesetet sem. Csakhogy
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentésben megjelenő diagram szerint május vége óta először csökkent az egy hét alatt igazolt koronavírus-fertőzések száma Romániában, ezt azonban a számok nem igazolják: a heti esetszám-növekedéseket összevetve kiderül, hogy július 27. – augusztus 2. között 8107-tel nőtt az összes igazolt eset, miközben egy héttel korábban 7763-mal.
az utolsó héten az összes új fertőzés 33,9 százalékát a fővárosban és az említett megyékben igazolták, az összes, koronavírushoz köthető haláleset 36,8 százalékát pedig Argeș megyében, Bukarestben, valamint Prahova, Dâmbovița és Bákó megyében. A közegészségügyi intézet 30 megyében, illetve Bukarestben jegyzett növekvő tendenciát az utolsó héten a koronavírus terjedését tekintve. Egyébként
a geo-spatial.org civil szervezet által készített járványügyi grafikai ábrázolás szerint számos európai ország közül Románia esetében emelkedik a legmeredekebben a járványgörbe mind az aktív esetek számát, mind a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések számát tekintve.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
1 hozzászólás