
Ok az aggodalomra. Románia nem áll jól a járványhelyzetet illetően. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Miközben egy héttel korábban még stabilnak minősítette a járványhelyzetet mindhárom székelyföldi megye esetében az Országos Közegészségügyi Intézet, a legfrissebb heti jelentésben már Hargita, Maros és Kovászna megye is a növekvő esetszámú megyék közt szerepel.
2020. augusztus 05., 09:302020. augusztus 05., 09:30
Az Országos Közegészségügyi Intézet kedden kiadott jelentése szerint – amely a július 27. – augusztus 2. közötti héten igazolt koronavírus-fertőzések számának a statisztikai adatait jeleníti meg – Hargita, Maros és Kovászna megyében egyaránt romlott a járványhelyzet az említett időszakban. Miközben egy héttel korábban a 42-ből mindössze 7 olyan megye – köztük Hargita, Maros és Kovászna – volt az országban, amelyben a járványügyi szakhatóság megállapítása szerint stabil volt a járványhelyzet, addig a legfrissebb jelentésben már
Elképzelhető, hogy Hargita megyének az értékelése a maroshévízi kórházban azonosított 17 új fertőzés miatt romlott, amelyről múlt hétfőn adott ki tájékoztatást az egészségügyi intézmény.
A július 27. – augusztus 2. közötti héten egyébként országszerte nőtt a járványügyi szempontból stabilnak minősített megyék száma, ez összesen 11 volt, az előző heti 7-hez képest.
Székelyföldön a százezer lakosra jutó megbetegedések számát illetően Maros megye áll a legjobban, ott ez a szám 30 alatt van. Az előző heti járványügyi statisztikában még Hargita és Kovászna megye is ebben a kategóriában szerepelt, a legfrissebb jelentésben azonban már mindkét megye a százezer lakosonkénti 30–50 esetszámú megyék közt jelenik meg.
A heti esetszámok a járványügyi helyzet megítélése szempontjából megtévesztők lehetnek, hiszen az utolsó héten Maros megyében 86 új megbetegedést és 4 halálesetet jegyeztek fel, miközben Hargita megyében 81 esetet és 4 elhalálozást, Kovászna megyében pedig 53 új fertőzést igazoltak és egyetlen halálesetet sem. Csakhogy
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentésben megjelenő diagram szerint május vége óta először csökkent az egy hét alatt igazolt koronavírus-fertőzések száma Romániában, ezt azonban a számok nem igazolják: a heti esetszám-növekedéseket összevetve kiderül, hogy július 27. – augusztus 2. között 8107-tel nőtt az összes igazolt eset, miközben egy héttel korábban 7763-mal.
az utolsó héten az összes új fertőzés 33,9 százalékát a fővárosban és az említett megyékben igazolták, az összes, koronavírushoz köthető haláleset 36,8 százalékát pedig Argeș megyében, Bukarestben, valamint Prahova, Dâmbovița és Bákó megyében. A közegészségügyi intézet 30 megyében, illetve Bukarestben jegyzett növekvő tendenciát az utolsó héten a koronavírus terjedését tekintve. Egyébként
a geo-spatial.org civil szervezet által készített járványügyi grafikai ábrázolás szerint számos európai ország közül Románia esetében emelkedik a legmeredekebben a járványgörbe mind az aktív esetek számát, mind a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések számát tekintve.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás