
Ok az aggodalomra. Románia nem áll jól a járványhelyzetet illetően. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Miközben egy héttel korábban még stabilnak minősítette a járványhelyzetet mindhárom székelyföldi megye esetében az Országos Közegészségügyi Intézet, a legfrissebb heti jelentésben már Hargita, Maros és Kovászna megye is a növekvő esetszámú megyék közt szerepel.
2020. augusztus 05., 09:302020. augusztus 05., 09:30
Az Országos Közegészségügyi Intézet kedden kiadott jelentése szerint – amely a július 27. – augusztus 2. közötti héten igazolt koronavírus-fertőzések számának a statisztikai adatait jeleníti meg – Hargita, Maros és Kovászna megyében egyaránt romlott a járványhelyzet az említett időszakban. Miközben egy héttel korábban a 42-ből mindössze 7 olyan megye – köztük Hargita, Maros és Kovászna – volt az országban, amelyben a járványügyi szakhatóság megállapítása szerint stabil volt a járványhelyzet, addig a legfrissebb jelentésben már
Elképzelhető, hogy Hargita megyének az értékelése a maroshévízi kórházban azonosított 17 új fertőzés miatt romlott, amelyről múlt hétfőn adott ki tájékoztatást az egészségügyi intézmény.
A július 27. – augusztus 2. közötti héten egyébként országszerte nőtt a járványügyi szempontból stabilnak minősített megyék száma, ez összesen 11 volt, az előző heti 7-hez képest.
Székelyföldön a százezer lakosra jutó megbetegedések számát illetően Maros megye áll a legjobban, ott ez a szám 30 alatt van. Az előző heti járványügyi statisztikában még Hargita és Kovászna megye is ebben a kategóriában szerepelt, a legfrissebb jelentésben azonban már mindkét megye a százezer lakosonkénti 30–50 esetszámú megyék közt jelenik meg.
A heti esetszámok a járványügyi helyzet megítélése szempontjából megtévesztők lehetnek, hiszen az utolsó héten Maros megyében 86 új megbetegedést és 4 halálesetet jegyeztek fel, miközben Hargita megyében 81 esetet és 4 elhalálozást, Kovászna megyében pedig 53 új fertőzést igazoltak és egyetlen halálesetet sem. Csakhogy
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentésben megjelenő diagram szerint május vége óta először csökkent az egy hét alatt igazolt koronavírus-fertőzések száma Romániában, ezt azonban a számok nem igazolják: a heti esetszám-növekedéseket összevetve kiderül, hogy július 27. – augusztus 2. között 8107-tel nőtt az összes igazolt eset, miközben egy héttel korábban 7763-mal.
az utolsó héten az összes új fertőzés 33,9 százalékát a fővárosban és az említett megyékben igazolták, az összes, koronavírushoz köthető haláleset 36,8 százalékát pedig Argeș megyében, Bukarestben, valamint Prahova, Dâmbovița és Bákó megyében. A közegészségügyi intézet 30 megyében, illetve Bukarestben jegyzett növekvő tendenciát az utolsó héten a koronavírus terjedését tekintve. Egyébként
a geo-spatial.org civil szervezet által készített járványügyi grafikai ábrázolás szerint számos európai ország közül Románia esetében emelkedik a legmeredekebben a járványgörbe mind az aktív esetek számát, mind a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések számát tekintve.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
1 hozzászólás