
Ok az aggodalomra. Románia nem áll jól a járványhelyzetet illetően. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Miközben egy héttel korábban még stabilnak minősítette a járványhelyzetet mindhárom székelyföldi megye esetében az Országos Közegészségügyi Intézet, a legfrissebb heti jelentésben már Hargita, Maros és Kovászna megye is a növekvő esetszámú megyék közt szerepel.
2020. augusztus 05., 09:302020. augusztus 05., 09:30
Az Országos Közegészségügyi Intézet kedden kiadott jelentése szerint – amely a július 27. – augusztus 2. közötti héten igazolt koronavírus-fertőzések számának a statisztikai adatait jeleníti meg – Hargita, Maros és Kovászna megyében egyaránt romlott a járványhelyzet az említett időszakban. Miközben egy héttel korábban a 42-ből mindössze 7 olyan megye – köztük Hargita, Maros és Kovászna – volt az országban, amelyben a járványügyi szakhatóság megállapítása szerint stabil volt a járványhelyzet, addig a legfrissebb jelentésben már
Elképzelhető, hogy Hargita megyének az értékelése a maroshévízi kórházban azonosított 17 új fertőzés miatt romlott, amelyről múlt hétfőn adott ki tájékoztatást az egészségügyi intézmény.
A július 27. – augusztus 2. közötti héten egyébként országszerte nőtt a járványügyi szempontból stabilnak minősített megyék száma, ez összesen 11 volt, az előző heti 7-hez képest.
Székelyföldön a százezer lakosra jutó megbetegedések számát illetően Maros megye áll a legjobban, ott ez a szám 30 alatt van. Az előző heti járványügyi statisztikában még Hargita és Kovászna megye is ebben a kategóriában szerepelt, a legfrissebb jelentésben azonban már mindkét megye a százezer lakosonkénti 30–50 esetszámú megyék közt jelenik meg.
A heti esetszámok a járványügyi helyzet megítélése szempontjából megtévesztők lehetnek, hiszen az utolsó héten Maros megyében 86 új megbetegedést és 4 halálesetet jegyeztek fel, miközben Hargita megyében 81 esetet és 4 elhalálozást, Kovászna megyében pedig 53 új fertőzést igazoltak és egyetlen halálesetet sem. Csakhogy
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentésben megjelenő diagram szerint május vége óta először csökkent az egy hét alatt igazolt koronavírus-fertőzések száma Romániában, ezt azonban a számok nem igazolják: a heti esetszám-növekedéseket összevetve kiderül, hogy július 27. – augusztus 2. között 8107-tel nőtt az összes igazolt eset, miközben egy héttel korábban 7763-mal.
az utolsó héten az összes új fertőzés 33,9 százalékát a fővárosban és az említett megyékben igazolták, az összes, koronavírushoz köthető haláleset 36,8 százalékát pedig Argeș megyében, Bukarestben, valamint Prahova, Dâmbovița és Bákó megyében. A közegészségügyi intézet 30 megyében, illetve Bukarestben jegyzett növekvő tendenciát az utolsó héten a koronavírus terjedését tekintve. Egyébként
a geo-spatial.org civil szervezet által készített járványügyi grafikai ábrázolás szerint számos európai ország közül Románia esetében emelkedik a legmeredekebben a járványgörbe mind az aktív esetek számát, mind a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések számát tekintve.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
1 hozzászólás