
A Vigadó épülete felújításra vár, ennek költségeit viszont biztosítani kell
Fotó: Gábos Albin
Folyamatosan nő a csíkszeredai Vigadó felújításának költsége, de egyelőre nem tudni, honnan biztosítják a szükséges pénz. A város ragaszkodik a patinás épülethez, amely tíz éve került a tulajdonába, és azóta is bezárva, üresen áll.
2020. február 07., 09:112020. február 07., 09:11
A Csíki Magánjavak által építtetett, és 1904-ben elkészült Vigadó, ahol az egypártrendszer idején a Hargita mozi is működött, tíz éve, 2010-ben jutott a csíkszeredai önkormányzat tulajdonába. A Petőfi Sándor utca 38. szám alatti szecessziós épület, amely már akkor is évek óta bezárva állt, az országos mozivállalattól került át Csíkszereda közvagyonába. A tulajdonosváltás óta eltelt évtized nem hozott változást, noha kisebb állagmegőrző javítások történtek, amelyek a beázást, a vakolat omlását hivatottak megakadályozni.
A város megbízásából 2012-ben készült egy megvalósíthatósági tanulmány, amely az 1240 négyzetméteres felületű épület helyreállítási költségeit közel 8 millió lejre becsülte, mivel szerkezet-megerősítésre, a falminták helyreállítására, korszerű épületgépészetre, új nyílászárókra, megfelelő mellékhelyiségekre is szükség volna. Ez az összeg azóta az áremelkedések, az építőiparban történt bér- és költségnövekedés következtében jelentősen növekedett, Füleki Zoltán alpolgármester szerint mai árakkal legalább a kétszerese lenne. Ilyen összeget a város nem tud erre fordítani, ezért is várják továbbra is a pályázati támogatások lehetőségét – közölte az elöljáró, aki szerint mivel a különböző európai uniós pályázati kiírások keretösszegeit nem mindenütt tudják elkölteni, várhatóan lesznek átcsoportosítások, új lehetőségek, és ezt ki kell várni.
Fotó: Gábos Albin
A pályázatok szempontjából előnyt jelentene, ha a Vigadó műemléképületté lenne nyilvánítva, de ez a folyamat, noha több mint három éve elindították, még nem zárult le – tudtuk meg. Kérdésünkre Füleki azt mondta,
Az elmúlt évek során két, egymástól teljesen eltérő lehetőség is felmerült az épület felújítását és későbbi hasznosítását illetően – mindkettő a remélt támogatások függvényében:
2014-ben a csíkszeredai önkormányzat a Norvég Alaphoz pályázott az ingatlan felújításához szükséges támogatásért. A terv szerint a Vigadót zeneházzá alakították volna át, amely a Csíki Kamarazenekar székhelye lett volna, egy hangversenyteremmel együtt. A benyújtott pályázatra nem kaptak támogatást, mert a rendelkezésre álló keret túl szűk volt ahhoz, hogy a jelentős költségű munkálatot is belefoglalják;
négy évvel később egy vállalkozói inkubátorház létrehozására nyílt lehetőség pályázni az épület hasznosítása érdekében, közösen Hargita Megye Tanácsával, az elnyerhető támogatás pedig a költségek felét fedezte volna. Noha a támogatás igényléséhez szükséges együttműködési szerződést is megkötötték, és az épületet felajánlották erre a célra, a tervről le kellett mondani. A Vigadó egy kisebb részét ugyanis egy cég bérelte az önkormányzattól, a szigorú pályázati előírások szerint pedig kizáró jelleggel bírt, ha az ingatlant használják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!