A Vigadó épülete felújításra vár, ennek költségeit viszont biztosítani kell
Fotó: Gábos Albin
Folyamatosan nő a csíkszeredai Vigadó felújításának költsége, de egyelőre nem tudni, honnan biztosítják a szükséges pénz. A város ragaszkodik a patinás épülethez, amely tíz éve került a tulajdonába, és azóta is bezárva, üresen áll.
2020. február 07., 09:112020. február 07., 09:11
A Csíki Magánjavak által építtetett, és 1904-ben elkészült Vigadó, ahol az egypártrendszer idején a Hargita mozi is működött, tíz éve, 2010-ben jutott a csíkszeredai önkormányzat tulajdonába. A Petőfi Sándor utca 38. szám alatti szecessziós épület, amely már akkor is évek óta bezárva állt, az országos mozivállalattól került át Csíkszereda közvagyonába. A tulajdonosváltás óta eltelt évtized nem hozott változást, noha kisebb állagmegőrző javítások történtek, amelyek a beázást, a vakolat omlását hivatottak megakadályozni.
A város megbízásából 2012-ben készült egy megvalósíthatósági tanulmány, amely az 1240 négyzetméteres felületű épület helyreállítási költségeit közel 8 millió lejre becsülte, mivel szerkezet-megerősítésre, a falminták helyreállítására, korszerű épületgépészetre, új nyílászárókra, megfelelő mellékhelyiségekre is szükség volna. Ez az összeg azóta az áremelkedések, az építőiparban történt bér- és költségnövekedés következtében jelentősen növekedett, Füleki Zoltán alpolgármester szerint mai árakkal legalább a kétszerese lenne. Ilyen összeget a város nem tud erre fordítani, ezért is várják továbbra is a pályázati támogatások lehetőségét – közölte az elöljáró, aki szerint mivel a különböző európai uniós pályázati kiírások keretösszegeit nem mindenütt tudják elkölteni, várhatóan lesznek átcsoportosítások, új lehetőségek, és ezt ki kell várni.
Fotó: Gábos Albin
A pályázatok szempontjából előnyt jelentene, ha a Vigadó műemléképületté lenne nyilvánítva, de ez a folyamat, noha több mint három éve elindították, még nem zárult le – tudtuk meg. Kérdésünkre Füleki azt mondta,
Az elmúlt évek során két, egymástól teljesen eltérő lehetőség is felmerült az épület felújítását és későbbi hasznosítását illetően – mindkettő a remélt támogatások függvényében:
2014-ben a csíkszeredai önkormányzat a Norvég Alaphoz pályázott az ingatlan felújításához szükséges támogatásért. A terv szerint a Vigadót zeneházzá alakították volna át, amely a Csíki Kamarazenekar székhelye lett volna, egy hangversenyteremmel együtt. A benyújtott pályázatra nem kaptak támogatást, mert a rendelkezésre álló keret túl szűk volt ahhoz, hogy a jelentős költségű munkálatot is belefoglalják;
négy évvel később egy vállalkozói inkubátorház létrehozására nyílt lehetőség pályázni az épület hasznosítása érdekében, közösen Hargita Megye Tanácsával, az elnyerhető támogatás pedig a költségek felét fedezte volna. Noha a támogatás igényléséhez szükséges együttműködési szerződést is megkötötték, és az épületet felajánlották erre a célra, a tervről le kellett mondani. A Vigadó egy kisebb részét ugyanis egy cég bérelte az önkormányzattól, a szigorú pályázati előírások szerint pedig kizáró jelleggel bírt, ha az ingatlant használják.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
szóljon hozzá!