
Egyre kevesebb településen számít a tanügyi személyzet beoltottsága az iskolanyitás szempontjából. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében pénteken már csak hét települést soroltak a vörös zónába, Maros megyében pedig 31 településen volt három ezrelék fölötti a koronavírus-fertőzöttségi mutató. Így csak ezeken a településeken számított pénteken a tanügyi alkalmazottak oltottsága az iskolanyitás szempontjából. Hargita megyében egyébként közel húsz százalékkal nőtt szeptember óta a beoltott tanügyi személyzet aránya.
2021. november 26., 22:422021. november 26., 22:42
A november 8-ai iskolakezdés hetén országos szinten 200 százalékkal több iskolai alkalmazott jelentkezett oltásra, mint az azelőtti héten – nyilatkozta Valeriu Gheorghiță, a lakosság beoltását koordináló országos testület (CNCAV) vezetője.
Ez azért fordulhatott elő, mert az iskolák csak akkor nyitották meg újra a kapuikat, ha a személyzet legalább 60 százaléka be volt oltva koronavírus ellen. Azóta ez a szám csökkent,
Az ezt a küszöbértéket meghaladó fertőzöttségi rátával rendelkező települések iskoláiban viszont ugyancsak a személyzeti oltási arányra vonatkozó kritérium lép életbe, amelynek 60 százalék felettinek kell lennie ahhoz, hogy a tanórákat fizikai formában tarthassák.
A legújabb rendelkezés szerint nem is kell megvárni a pénteki összesítéseket ahhoz, hogy személyesen kezdhessék meg az iskolát, óvodát a tanulók, hanem már a következő napon áttérhetnek személyes tanrendre, miután a fertőzöttségi arány három ezrelék alá csökken – jelentette be szerdán az oktatási miniszter, Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu ügyvivő tanügyminiszter szerdán bejelentette, hogy ezentúl naponta közzéteszik a minisztérium honlapján az egyes településeken mért fertőzöttségi arányt, hogy az iskolák és óvodák ennek függvényében dönthessenek az oktatásról.
A pénteki nap csak az oktatási személyzet oltási aránya tekintetében maradt referencia-nap a három ezrelékes fertőzöttséget meghaladó településeken. Maros megyében 31 településen maradt továbbra is három ezrelék fölötti a fertőzöttségi arány, köztük Marosvásárhelyen, ahol 3,29 volt szerdán ez az érték. Hargita megyében mindössze hét településen jegyeztek három ezrelék fölötti fertőzöttségi rátát szerdán, így csak ezeken a településeken számított csütörtökön az alkalmazottak oltottsága, azaz az iskolanyitás módja – derül ki az oktatási minisztérium honlapján is közzétett adatokból.
Jelenleg Hargita megyében a didaktikai személyzet 65,75 százaléka van beoltva, a didaktikai kisegítő személyzet (adminisztrációs személyzet, könyvtáros stb.) 62,80 százaléka, illetve a nem didaktikai személyzet (takarító, dada, karbantartó stb.) 51,72 százaléka élt az oltás lehetőségével.
– tudtuk meg az adatokat Luka Lászlótól, a megyei tanfelügyelőség informatikusától. A beoltott alkalmazottak száma jelentősen megnövekedett a megyében:
hiszen szeptemberben a pedagógusok még csak 47,40 százaléka élt az oltás lehetőségével, a didaktikai kisegítő személyzet 44,89 százaléka és a nem didaktikai személyzet 31,61 százaléka. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség alkalmazottainak 78 százaléka élt eddig az oltás lehetőségével – derül ki a honlapra feltüntetett táblázatból.
csak iskolai szinten, amióta így kéri a minisztérium – tudtuk meg a tanfelügyelőség sajtófelelősétől, Irimie-Matei Cameliától.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás