
A legényes tánc kiemelt szerepet kap a szárhegyi ifjúsági programon. Képünk illusztráció
Fotó: Henning János
A néphagyományok jegyében szervez programokat május 9-én a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a Hargita megyei önkormányzat által meghirdetett Ifjúság Hete rendezvénysorozat részeként. Elsősorban a Gyergyószéken működő néptánccsoportok képviselőit szólítják meg a szárhegyi szervezők, de szívesen látnak a programokra mindenkit, aki behatóbban szeretne megismerkedni az erdélyi néptánckultúrával, ezen belül a legényes táncokkal.
2018. május 07., 18:142018. május 07., 18:14
2018. május 07., 19:402018. május 07., 19:40
A 2018-as évet Hargita Megye Tanácsa az ifjúság évének titulálta, ehhez kötődően ezen a héten a megye több mint húsz településén szerveznek ifjúsági programokat. Gyergyószéken is lesznek különböző rendezvények, ezek egyike a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által szervezett ifjúsági hagyományőrző nap, amit szerdán tartanak a gyergyószentmiklósi, újfalvi, ditrói, remetei és borszéki néptánccsoportok részvételével – tájékoztatott Kolcsár Béla, a szárhegyi kulturális központ vezetője. A szervezési szempontokat ismertetve kifejtette,
„Ez egy komoly kultúrkincsünk, amit a továbbiakban is ápolni kell” – hangsúlyozza Kolcsár. A programot részletezve elmondta, a rendezvény 17 órakor főzőversennyel kezdődik a szárhegyi vásártéren. A néptánccsapatok a pityókástokány-készítésben mérik majd össze tudásukat. A hangulatkeltő mozzanatot követően, 18 órától a művelődési házban folytatódnak az események, ahol táncbemutatót, népzenei koncertet követhetnek végig az érdeklődők. A napot táncházzal zárják.
A rendezvény középpontjában az erdélyi legényes táncok bemutatója áll – mutatott rá Kolcsár Béla. „A szakirodalom feljegyzi, hogy
– mondta. Hozzátette, azért, hogy az érdeklődők a lehető legtöbbet megtudjanak az egyes táncokról, ezek jellegzetességeit szóban is ismertetni fogják a bemutatón.
Ennek a programszámnak folytatást tervezve a szervezők arra készülnek, hogy a következőkben más településeken is bemutatják a produkciót.
Kiállításokra készülnek
Májusban több kiállítást szervez a Gyergyói-medencében a szárhegyi művészeti központ, és eleget téve egy magyarországi meghívásnak, a Székely Fesztivál keretében is tárlatot mutatnak be Budapesten – tájékoztatott Ferencz Zoltán művészeti vezető. Ismertetve az itthoni programot, elmondta, május 12-én a Scola vendégházban tartják a több hete zajló tehetséggondozó program zárórendezvényét, aminek keretében a 16 résztvevő fiatal három-három legjobb alkotásából rendeznek be kiállítást. Május 15-én a ditrói művelődési ház konferenciatermében, 16-án pedig a remetei községháza tanácstermében grafikai kiállítást nyitnak meg a tavalyi év alkotótáborainak válogatásából. Négy évnyi termésből készül annak a tárlatnak az anyaga, amit május 18-án a gyergyószentmiklósi Pro Art Galériában nyitnak majd meg.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!