
Elkezdődött a munka. Kicserélik a tetőszerkezetet, és közben szigetelnek is
Fotó: Barabás Ákos
Elkezdték Székelyudvarhelyen a Mihail Kogălniceanu utcai tömbház hőszigetelését, idén azonban csak a tetőszerkezetet cserélik ki. Jó hír viszont, hogy a program pályázati kritériumai egyszerűsödtek, így újabb három épület hőszigetelését pályázta meg a város.
2018. május 09., 09:212018. május 09., 09:21
A Mihail Kogălniceanu utca 4. szám alatti tömbház szigeteléséhez szükséges 300 ezer lejt a Regionális Operatív Program 2014–2020-as kiírásán, a középrégió hat megyéjéből egyedüliként nyerte el a város. A lakók már négy éve jelezték, hogy részt vennének a programban, az érintett lakástulajdonosi társulásnál részletfizetési lehetőséget is kidolgoztak, így segítve az önrész előteremtését.
Ezért a pénzért elvégzik a teljes tömbház hőszigetelését (a homlokzati szigetelést és a tetőszigetelést), valamint a teljes tetőszerkezet, továbbá a lakrészek és a lépcsőházak nyílászáróinak cseréjét, valamint a lépcsőházak felújítását.
„Idén csupán a pályázat terhére el nem számolható munkálatok végezhetők, így ebben az évben csak a tetőszerkezet cseréje és a tetőszigetelés készül el” – közölte Ember Attila, a polgármesteri hivatal sajtóosztályának referense. Az elkezdett tetőszerkezeti munka összértéke tehát 345 ezer lej (ez a projekt önrésze), amelyből 152 ezer lejt a tulajdonosok lakószövetsége, míg 193 ezer lejt (az önrész nagyobb részét) a város fizeti.
Fotó: Barabás Ákos
A műszaki tervek már tavaly augusztusban elkészültek, ezt követte a munkálatra vonatkozó közbeszerzés lebonyolítása, amely ugyan másfél hónap alatt lejárt, viszont késő ősszel a megrendelő nem fogott hozzá a munkához, attól tartva, hogy a tetőjavítás idején beázik az épület. A Mihail Kogălniceanu utca 4. szám alatti tömbházban huszonnégy lakrész van,
így a lakástulajdonosi társulásnál folyószámlát nyitottak, amelyre havonta fizethetnek be az érintettek, hogy ne egy összegben kelljen majd utalni a pénzt. Ottjártunkkor egyébként a lakók nehezményezték, hogy hosszúra nyúlt a várakozási idő.
Várják az elbírálást
Puskás Katalin, a városháza fejlesztési osztályának a vezetője korábban azt is elmondta lapunknak, hogy három udvarhelyi tömbház hőszigetelési tervét is előkészítették: azokét, amelyek korábban nem feleltek meg a kiírás kritériumainak. Ezt a dokumentációt már be is nyújtotta a hivatal, jelenleg az elbírálásra várnak. Mint ismeretes, az előző pályázati ciklusban egy Mihai Eminescu, egy Függetlenség és egy Építők utcai tömbház lakói is pályázni akartak. Hiányzott azonban a nyilatkozatuk, amely szerint a lakók vállalják, hogy a tömbház külsején engedély nélkül elvégzett beavatkozásokat helyreállítják, mielőtt elkezdődne a szigetelés. Időközben azonban módosult a kiírás kritériumrendszere: ennek értelmében az engedély nélküli beavatkozásokat a munkálatok végéig kell az eredeti állapotba visszaállítani, az új feltételeket pedig már vállalhatónak találták az érintett lakók.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!