
Jellemzően azokon a vidéki településeken nincs érdeklődés a védőoltás iránt, ahol amúgy is alacsony az átoltottsági arány. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Kevesebb mint ezren oltatták be magukat Hargita megye vidéki településein a hónap eleje óta zajló helyszíni immunizálások alkalmával. A védőoltás iránti igény jellemzően éppen azokon a településeken a legkisebb, ahol amúgy is alacsony az átoltottsági arány. A községek nagy részében a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője által felajánlott tanácsadásra, tájékoztató előadásokra sem tartanak igényt.
2021. július 21., 08:482021. július 21., 08:48
2021. július 21., 10:032021. július 21., 10:03
Múlt hét közepéig összesen 716-an oltatták be magukat a koronavírus ellen abban a 43 Hargita megyei községben, ahol a mobil oltócsapatok jártak a hónap eleje óta. A helyszíni immunizálásokat azért szervezik meg országszerte a prefektusi hivatalok a megyei egészségügyi igazgatóságokkal és a helyi önkormányzatokkal közösen, hogy a vidéki lakosság helyben hozzáférjen a védőoltásokhoz. Ez azonban számos településen nem sokat lendített az átoltottsági arányon, tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől, aki elmondta, az oltás iránti igényeket tekintve nagyon vegyesek a tapasztalataik a vidéki települések esetében.
– vélekedett Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy volt olyan polgármester, aki megsértődött azon, hogy korábban a településvezetők felelősségét hangsúlyozta a helyszíni immunizálás sikeressége vagy sikertelensége vonatkozásában, pedig a pozitív példák – Csíkdánfalva, Csíkszentdomokos vagy Csíkmadaras – azt mutatják, hogy ott valamit jól csináltak a polgármesterek. Máshol viszont előfordult, hogy akkor jutott eszébe a településvezetés képviselőinek, hogy hozni kellene egy hűtőszekrényt az ideiglenes oltóközpontba, amikor az egészségügyi személyzet megérkezett az oltóanyagokkal. Ebből tanulva azóta az immunizálást megelőzően a helyszínen leellenőrzik a körülményeket. Tar Gyöngyi kitért arra is, hogy
Azonban két települést leszámítva nem tartottak erre igényt a polgármesterek, még azokban a községekben sem, ahol az átoltottsági arány is alacsony és a helyszíni immunizálás iránt sem mutatott érdeklődést a lakosság.
A hónap eleje óta zajló vidéki immunizálás adataival kapcsolatban a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője érdeklődésünkre még elmondta, voltak olyan települések – például Gyergyóalfalu, Etéd, Gyergyótölgyes, Vasláb vagy Nagygalambfalva –, ahol egyetlen helybéli sem jelentkezett az immunizálásra. A pozitív példák közé a korábban említett Csíkdánfalva tartozik, ahol a vidéki oltáskampány felvezetőjeként először szervezték meg az immunizálást és ahol százan oltatták be magukat egy nap alatt, vagy Csíkszentdomokos, ahol 120-an igényelték az oltást, illetve Csíkmadaras is, ahol több mint hetvenen jelentkeztek. Egyébként
A mobil oltócsapatok szerdán Csíkszentimrén és Székelyvarságon tartanak helyszíni immunizálást, csütörtökön Kányádban, pénteken pedig Tusnádon és Zetelakán. Ezzel azonban még nem ér véget a vidéki oltáskampány, hiszen 21 nap után visszatérnek a mobil oltócsapatok azokra a településekre, ahol be kell adják a Pfizer emlékeztető oltását azoknak, akik korábban ezt a védőoltást választották.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás