Ismét nagy a vadkár Háromszéken, ezért kilövési engedélyekre „vadásznak” a területi gondnokok. Az engedélyeket a vadászati turizmus fellendítésére használnák – a gond csupán az, hogy nagyon kevés vaddisznó és medve kilövését hagyták jóvá.
2013. október 24., 18:282013. október 24., 18:28
„Az intervenciós kilövési keretet úgy állapítják meg, hogy csak az emberekre és javaikra veszélyt jelentő állatok kilövése engedélyezett. A Kovászna Megyei Halász-Vadász Egyesület gondnokságában levő 105 ezer hektárnyi területen mintegy 240-250 medve él, és csak idén harminckilenc kárigénylésünk volt. Mégis csupán hat medve kilövésére kaptunk engedélyt. Kérdem én, igazság ez?” – tette fel a kérdést László Béla, az egyesület vezetője. Elmondta, a legtöbb vadkár-bejelentés Nagybacon és Szárazajta településekről érkezett. Ott a vadak nemcsak az állatállományt tizedelik, hanem a gyümölcsösök termésében és a törökbúzában is kárt tettek.
Nagybacon polgármestere, Simon András szerint a faluba merészkedő medvék a szarvasmarha-állományban tették a legnagyobb kárt. „Tavaly összesen harmincnégy esetet jegyeztünk a településen, melyekre állami kártalanítást kaptak a gazdák” – tájékoztatott.
A medvevadászat idénye szeptember 15. és december 31., valamint március 15. és május 14. között tart. Egész Európában Kovászna, Hargita és Vráncsa megyében a legnagyobb a medvesűrűség, tízezer hektárra 4,3 medve jut. Ezen megyék erdőiben a szakemberek becslése szerint összesen 2300 barnamedve él.
A megyei környezetvédelmi hatóság vezetője, Neagu Gheorghe elmondta, az általa vezetett intézményhez idén ötvenhét esetben medve, harminckét alkalommal pedig farkasok pusztításai miatt tettek le kárjelentést. Neagu hangsúlyozta, idén majdnem feleannyi a kárjelentés, mint tavaly. A kártérítés csak a védett állatok által okozott pusztítások miatt jár. A vaddisznók nem védett állatok, szaporodásuk szabályozását vadászattal oldják meg.
A vaddisznó-vadászati idény szeptemberben kezdődött. A Kovászna Megyei Halász-Vadász Egyesület tíz, egyenként tízezer hektáros vadászterületein összesen 168 egyedre kaptak vadászati engedélyt, míg a rókák esetében 150 egyedet lőhetnek ki egy év alatt. A rókák esetében a vadászat a most zajló veszettségi oltással is összefügg, mert a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi Igazgatósághoz viszik be a kilőtt állatokat, hogy kivizsgálják, fogyasztottak-e a csaliba rejtett oltóanyagból. Eddig kilenc állatot vittek be kivizsgálásra. „Ami a külföldieket illeti, már nekik is luxus nálunk vadászni. Egyre kevesebben jönnek” – tette hozzá László Béla.
Kovászna megyében 172 személynek van idén bejegyzett vagy felújított vadászpuska-használati engedélye – közölte portálunkkal a rendőrség kimutatásait Nicoleta Marin, a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. A külföldi vadászok európai vadászengedéllyel és fegyverviselési engedéllyel érkeznek, a vadászatokon való részvételhez meghívóval és nemzetközi engedéllyel kell igazolniuk ittlétüket. A megyében összesen 882 vadász rendelkezik fegyvertartási engedéllyel.
Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.
Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.
A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.
Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.
Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.
Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.
Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.
Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.
A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).
Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.
szóljon hozzá!