
Fotó: fotó: Bartos Lóránt
A nemzeti ünnep Háromszéken idén is Kézdiszentléleken csúcsosodott a híres perkői búcsúval, amin több ezer ember vett részt.
2013. augusztus 21., 08:522013. augusztus 21., 08:52
2013. augusztus 21., 09:242013. augusztus 21., 09:24
Kézdiszentléleken a délelőtti órákban, mint minden évben, népes tömeg gyűlt össze a Szent István-napi búcsú alkalmával az államalapító tiszteletére állított emlékműszobornál.
Az egybegyűlteket a Perkő alatti település polgármestere, Balogh Tibor köszöntötte. „Azért jöttünk, hogy az idei búcsún erőt merítsünk a következő esztendőre. Ha végig nézünk az előttünk járók életén láthatjuk, hogy az élet soha nem volt könnyű, kifejezetten küzdelmes volt. Szent István uralkodásának jelentős részét a fegyveres harcok töltötték ki, élet-halál harcot kellett vívnia, de győzött, mert kellőképpen felmérte az erőviszonyokat.”
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke Szent István király egykori, örök érvényű üzenete kapcsán fogalmazta meg gondolatait. „Manapság az élet biztonságát az otthon melege jelenti. Nekünk a biztonság Szent István óta elsősorban földet, házat, hazát jelent. Ez az, ami a mi szemünkben minden más megszerezhető érték felett áll. Közös terveink is mind-mind ehhez kötődnek: az otthonunkhoz, a városhoz, a faluhoz, ahol élünk, ahol a jövőt tervezzük, és ahol szeretnénk, ha gyermekeink is keresnék a boldogulás útját, sőt nemcsak keresnék, hanem meg is találnák. Ezért teszünk meg mindent az otthonunk gyarapodásáért és gazdagodásáért. A magyarok közössége akkor is létezett, amikor az ország részekre szakadt, amikor megszűnt a központi állam. A korona, az államalapítás emléke, az összetartozás érzése akkor is működött, amikor az egykori Magyarország már rég szétporladt. Így voltunk képesek arra, hogyha fizikai valójában végveszélybe is került az ország, ha a nemzet részeire is szakadt, újra és újra egységbe hívjuk az összmagyarságot. Mi is, székelyek mindig képesek voltunk újrakezdeni, szinte a semmiből új világot teremteni, ha kellett, fogcsikorgatva kimondani: mégis, akkor is, csak azért is” – hangsúlyozta az elnök.
Biró Levente, a kézdiszéki Székely Nemzeti Tanács elnöke beszédében örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az elmúlt időszakban egyre több székely zászló hódította meg a tereket és a szíveket. Emellett ismertette a lobogó szimbólumainak jelentését, valamint felhívta az egybegyűltek figyelmét az október 27-én Bereck és Kökös közötti útvonalon megszervezésre kerülő Nagy Menetelésre is, arra buzdítva a jelenlévőket, hogy vegyenek részt az autonómia melletti megmozduláson.
Az ünnepi beszédeket és a kézdiszentléleki fiatalok zenés műsorát követően Sebestyén Rita saját költeményét szavalta, majd a felszólalók, a testvértelepülések képviselői, valamint Márton Árpád és Fejér László Ödön a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselői is megkoszorúzták országalapító királyunk szobrát. Ezt követően a több ezer fős zarándoksereg felvonult a Perkőre, hogy részt vegyenek a kápolnánál megtartott ünnepi szentmisén. A szentmisét ft. Vargha Béla kézdi-orbaiszéki főesperes celebrálta a környékbeli papság segédletével, szentbeszédet László Attila székelyudvarhelyi-szombatfalvi plébános mondott, aki gondolatait a család, a közösség köré építette, és arra buzdította a fiatalokat, hogy alapítsanak családot, vállaljanak gyereket, hiszen a jövőnk záloga ebben van.
„Ma, amikor újra háborog a világ, amikor a szomszédban háború darál, álljunk meg egy percre a Donnál.” Iochom Zsolt versének sorai a 83 évvel ezelőtti tragédia szereplőire való szombati megemlékezésen hangzottak el a katrosai kettős keresztnél.
Nyomozást indított a Kovászna megyei rendőrség minősített lopás gyanúja miatt, miután a szitabodzai rendőrök több falopási esetről értesültek.
Megpróbált elmenekülni az őt kereső rendőrök elől egy autólopásért elítélt kézdivásárhelyi fiatal, de elfogták. Javítóintézetbe szállították, hogy hároméves büntetését letöltse.
Januárban megérkezett az igazi tél, és habár ilyenkor a többség törekedik védelmezni az élőlényeket, most is találni kidobott kutyákat az út szélén. Állatvédő egyesületet kérdeztünk a téli kutyatartásról, valamint a gazdátlan ebek helyzetéről.
Négyzetméterenként 10 euróra csökkentik a garázsok éves bérleti díját, de csak akkor, ha a tulajdonos felújítja azt az előírt szabványok alapján. Ha ezt nem végzi el, a koncessziós díj összege 2027-től jelentősen megemelkedik.
A közösség segítsége kell ahhoz, hogy leküzdhesse az életveszélyt az Erdővidékről származó Dimény István. A férfi súlyos betegséggel küzd, munkaképtelenné vált, így az orvosi vizsgálatok és beavatkozások költségeit önerőből már nem tudja fedezni.
Halálos baleset történt Kézdisárfalva és Ozsdola között a 2D jelzésű országúton, szerdán.
A Vörös Hadsereg 1943. január 12-én indított átfogó támadást a keleti fronton, minek következtében a 2. Magyar Hadsereg szinte teljesen megsemmisült. Az évforduló kapcsán szervezett szokásos megemlékezések idén sem maradnak el Kézdiszéken.
Felrobbant egy gázpalack és tűz keletkezett csütörtökön délután Bikfalván – tájékoztatott a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) sajtóosztálya.
Túlélte a mínusz 20 fok közeli fagyot egy itthon maradt fiatal gólya a háromszéki Gidófalván. Most már emberi segítséget is kap ahhoz, hogy jövőre már ő is elindulhasson a hosszú vándorútra.
szóljon hozzá!