Csak székely motívumokkal díszített székely kapuk állítását támogatja a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A városháza partnerségben a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesülettel idén is meghirdette résztámogatásra a pályázatot, a sepsiszentgyörgyiek, valamint a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falu lakói kérhetnek költségtérítést, ha székely kaput állítanak a portájuk elé.
2012. március 26., 18:312012. március 26., 18:31
Gazda Zoltán programfelelős elmondta, idén a költségvetésből tízezer lejt különítettek el erre a célra, és a tavalyi keretből is megmaradt háromezer lej. A kiskapukra 1500, a nagyobb méretűekre 2000 lejes támogatást biztosít a város, ezzel a becslések szerint a kapuállítás költségeinek egyharmadát finanszírozzák. A csernátoni Haszman Pál Néprajzi Múzeum szakemberei bírálják el a pályázatokat, csak azok kaphatnak támogatást, akik minőségi fából készült, székely motívumokkal, javallottan sepsiszéki faragással díszített kaput állítanak. Gazda Zoltán elmondta, tavaly egy már elkészült kapu támogatására benyújtott pályázatot visszautasítottak, mert a témája nem volt vállalható, a motívumoknak nem volt közük a hagyományos székely szimbólumrendszerhez.
Tavaly a pályázatok benyújtásának a határidejét is meghosszabbították, ám ilyen körülmények között is csak három kisméretű kapura kértek résztámogatást. A pénz több mint fele megmaradt, így jóváhagyták a szotyori általános iskola kérését, és teljes összeggel támogatták a kapuállítást. Idén a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskola bejáratához állítanak székely kaput, ugyanakkor a Székely Nemzeti Múzeum számára megvásárolt telken is építenek egy kisebbet, mondta el Gazda Zoltán.
A polgárok június végéig nyújthatják be a pályázatukat. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat három évvel ezelőtt kezdeményezte a székelykapu-programot, azzal a céllal, hogy a város területén minél több székely kapu épüljön, ezzel is hangsúlyozva a térség identitását. A pályázóknak ingyen átadják a használható motívumrendszereket. Szakemberek szerint a legolcsóbb a gyalog székely kapu, amely galambdúcos kiskapuból és kocsibejáróból áll, ez szereléssel együtt hozzávetőleg ezer euróba kerül.
A magyar kultúra napján Háromszék is ünnepelt: a megye könyvtárában felcsendült a nemzeti himnusz, valamint díjjal tüntették ki a térség két kiemelkedő képzőművészét. A díszes eseményen negyven közművelődési szakember is oklevélben részesült.
Az év első ülését tartotta csütörtökön Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testülete, és ezen újra vitát szült a drasztikusan megemelt adók kérdése. Tüntetni is készülnek.
A vonatkozó törvény adta keretek között a legalacsonyabb szintre csökkentik Sepsiszentgyörgyön a helyi adókat – jelentette be a város polgármestere csütörtökön. A márciusra tervezett népszavazásról pedig lemondanak.
Hajnali beavatkozásra riasztották a tűzoltókat a Kovászna megyei Miklósvárra, ahol egy lakóház tetőszerkezete kapott lángra.
Idén is kiosztja a 2013-ban alapított Háromszék kultúrájáért díjakat Kovászna Megye Tanácsa és a és Kovászna Megyei Művelődési Központ. A magyar kultúra napja alkalmából ezúttal két képzőművész részesül elismerésben.
Előzetes letartóztatásba került az a Hunyad megyei férfi, aki megszegte a távoltartási végzést Kovászna megyében. A férfi november óta elektronikus megfigyelés alatt állt, miután megfenyegette Háromszéken élő volt élettársát, hogy rágyújtja a házát.
Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
szóljon hozzá!