
Fotó: Nagy D. István
A szervezők elképzeléseinek megfelelően harminc lovas száll nyeregbe idén a harmadik alkalommal, a Maksa község határában található Óriáspince-tetőn. A Kálnoky Lovarda és Szilaj Hagyományőrző Egyesület lovasai keményen készülnek a vasárnap esti Tűztánc címet viselő színpadi produkcióra.
2013. július 10., 19:152013. július 10., 19:15
Miközben a Vágta helyszínén szerdán már javában zajlottak az előkészületek, a szervezők egy kis betekintést engedtek szerdán a Tűztánc előkészületeibe is, egész pontosan a sajtónak lehetősége nyílott az előadás lovas jelenetei próbájába betekinteni, a sepsikőröspataki Kálnoky Lovardában. A viszonylag rövid, úgymond civil, de önmagában így is látványos bemutatót - amelyet Kálnoky Anna grófné és Zakariás Zalán rendező koordináltak - követően a Vágta szervezői a két nap múlva esedékes nagyszabású rendezvényről is szóltak. Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere ismertette, hogy a jelentkezők számát tekintve bejött a számításuk, összesen harminc lovas áll majd rajthoz, ebből 19 Háromszék, 10 Hargita megye és egy Maros megye településeiről. Mint ismeretes a Székely Vágta szabályzata szerint egy településnek csak egy képviselője lehet a megmérettetésen. Sztakics Éva egyébként sajnálatát fejezte ki, hogy csak egy Maros megyei jelentkező van, amint amiatt is, hogy a tavalyi győztes a Hargita megyei Csíkdelnéről érkező Keresztély Beáta - egyben a verseny egyetlen női részvevője - 2013-ban már nem nevezett be. A nemek aránya egyébként idén javult egy kevéssel, most ugyanis két hölgy is jelentkezett. A lovasok pénteken délelőtt érkeznek a megmérettetés helyszínére. Az alpolgármester hozzátette, a vasárnap esti előadás első alkalommal lesz lovas produkcióval is kiegészítve. A jelenetek rendezője egyébként Zakariás Zalán, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház rendezője, illetve az úgymond aszisztensi szerepet Kálnoky Anna tölti be. A Kálnoky Lovarda, valamint a Szilaj Hagyományőrző Egyesület lovasai mindhárom alkalommal részt vettek már a Székely Vágta vasárnapi színpadi produkcióiban.
Pár műszaki részlettel Nagy József, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke szolgált, mások mellett elmondva azt is, hogy idén először sikerült teljes mértékben megszüntetni a versenypálya szintkülönbségeit. Ennek elsősorban esztétikai jelentősége van - tette hozzá, hiszen maga a homokos pályarész az eddig is balesetmentes, és a Nemzeti Vágta - amelynek a háromszéki esemény az egyik előfutama - előírásainak megfelelő volt. A megyei önkormányzat mint társszervező a Székely Székek Vásárával, valamint a települések bemutatóstandjaival járul hozzá a program úgymond diverzifikálásához.
Zakariás Zalán az előadás kapcsán kifejtette, hogy egy olyan zenei hapenningről van szó, amelybe tökéletesen beilleszthető a lovas produkció a tánc, az ének és a mozgás mellé. A rendező úgy véli a lovasok a látvány tekintetében sokban emelik majd a produkció hatását. Kálnoky Anna igen izgalmasnak minősítette a rendezővel közös munkát, amely nagyon is nehéznek bizonyult, és annak ellenére, hogy tapasztalt lovasokkal van dolguk (7-8 éve állandó jelleggel ezen a téren önmagukat képzők), mégis legalább olyan koncentrációt, odafigyelést igényelt - elmondása szerint - a ló és lovasa között, ami a versenytáncosok teljesítményéhez mérhető. Éppen ezért igazi kihívás volt a tíz évre rugó tapasztalatát erre a célra felhasználni, és még így is komoly erőfeszítés után mondható el, hogy mostanra összeállt a koreográfia - tette hozzá.
Végül Demeter János, a Vadon Egyesület elnöke pár szóban bemutatta Sepsiszentgyörgyöt képviselő Alkony névre hallgató angol telivér-német versenyfajták keveréke lovat. A helyszínen is bemutatott négylábút a megyeszékhely képviseletében idén is Bagoly Szabolcs üli meg. A Vágta szabályzata egyébként nem engedi meg, hogy a versenyzők tiszta telivérekkel induljanak, legtöbb 75 százalékos lehet ez a vérvonal.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!