Az ünnepélyes megnyitóval és a lovasok fogadalomtételével szombaton délben hivatalosan is megkezdődött a 14. Székely Vágta. Izgalmasnak és látványosnak ígérkezik, hiszen az előző kiadásokhoz képest jóval több versenyző nevezett be.
2025. június 21., 18:432025. június 21., 18:43
Fotó: Tuchiluș Alex
Az ünnepélyes megnyitóval és a lovasok fogadalomtételével szombaton délben hivatalosan is megkezdődött a 14. Székely Vágta. Izgalmasnak és látványosnak ígérkezik, hiszen az előző kiadásokhoz képest jóval több versenyző nevezett be.
2025. június 21., 18:432025. június 21., 18:43
A rétyi Kovács András fúvószenekar hangulatos zenével alapozta meg az idén nagykorúsdoó, 18. Nemzeti Vágta előfutamaként megrendezett Székely Vágta megnyitóünnepségét. A Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület huszárcsapata vezette fel a versenyzőket, majd a csíkszéki Mátyás huszárok segédkeztek a székely zászló felvonásában.
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagy Józseftől, a Vágta főkapitányától megtudhattuk, a Nemzeti Vágta versenyeinek ihletet adó példaképei az 1848–49-es szabadságharc huszárjai. Közülük egyet minden évben kiemelnek, és személy szerint is tisztelegnek előtte:
A hagyomány szerint a Vágta tavalyi győztese, a Sepsiszentgyörgyöt képviselő Tamás Csaba átadta a kapitánynak a győzelmével kiérdemelt szablyát, amelyet az idei verseny győztese vihet majd haza.
Fotó: Tuchiluș Alex
A további megszólalók egyaránt hangsúlyoztak a lovashagyományok máig eleven voltát a magyarság és a székelység körében, azok összetartozást erősítő és nemzeti öntudatot kifejező jellegét, a lovasok bátorságát, ügyességét, elszántságát.
A megnyitó után az Óriáspince-tetőről készült fotók versenyének díjazása történt meg. A rendkívüli panorámájú, karakteres háromszéki helyszínről 284 fotót neveztek be, végül az első díjat Dombora-Tóth Tamásnak, a másodikat Sánta Istvánnak, a harmadikat Fodor Andrásnak ítélte a zsűri.
Fotó: Tuchiluș Alex
Az idei eseményre több mint 30 település nevezett be a három székely megyéből, összesen 41 lovassal, akik a már említett négy kategóriában mérik össze tudásukat: a Székely Vágta főfutamában, a hagyományőrző Góbé futamban, a Kishuszár Vágtán, valamint a telivér lovaknak kiírt Góbé+ futamban.
Erről azért mondtak le a szervezők, mert az önkormányzatoknak nem volt jogalapjuk arra, hogy kifizessék a nevezési díjat, egyébként pedig ezek összesítve sem jelentenek jelentős tételt a Vágta költségvetésében.
Fotó: Tuchiluș Alex
Dancs Zsolt, a rendezvény programfelelőse elmondta, idén a lovak és lovasok rendkívül felkészültek, van olyan versenyző, aki már fél éve Magyarországon készíti fel a lovát profi edzők keze alatt. Idén arra is először volt példa, hogy egyetlen lovat sem kellett kizárni az állatorvosi vizsgán, csak egy állat sérült le, még mielőtt ideért volna a helyszínre.
– vélekedett Dancs Zsolt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Újdonságot jelent, hogy a Góbé Olimpia az ismert formában kikerült a programból, viszont
Mi több, a megmérettetésen az erdélyieken kívül magyarországiak is részt vesznek, ezzel pedig a szervezők jó példával akarnak elöl járni, hogy Kárpát-medencei szintű próbává fejlesszék ezt a műsorszámot.
Fotó: Tuchiluș Alex
A szombati nap további részében a lovas kaszkadőrök, a lovasíjászok, majd az izgalmakat tartogató előfutamok kérik a közönség figyelmét. Este egy különleges produkciónak is tanúi lehetnek a nézők, akik a déli órák után már folyamatosan érkeznek a Pince-tetőre:
A Kerényi Miklós Gábor által rendezett darabot, melyben Demjén Ferenc dalai közé építettek fel egy modern Rómeó és Júlia történetet, 2018-ban mutatták be először. Az előadásnak folyamatosan igen jó a fogadtatása, de az érdeklődést most különösen felcsiholta a Hogyan tudnék élni nélküled című film sikere, ezért nem volt kérdés, hogy idén melyik produkciót hívják meg a Pince-tetőre – árulta el Dancs Zsolt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
A huszáregyenruhában felvonuló lovasok csak úgy vonzották a tekinteteket
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
30 településről 41 lovas nevezett be a különböző futamokra, van aki több próbán is részt vesz
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Szombaton délután Pászka Lehel vívta ki a nézők csodálatát
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Vadon Egyesület
Fotó: Vadon Egyesület
Fotó: Vadon Egyesület
Fotó: Vadon Egyesület
Gyalog próbált menekülni a rendőrök elől egy ittas férfi szombaton Sepsiszentgyörgyön. A napját őrizetben töltötte.
Három az Isten igaza, gondolta az illyefalvi önkormányzat, és február 14-én háromszor is eltemette a farsangot, hogy biztos legyen a dolog: Sepsiszentkirályon kezdte, Illyefalván folytatta és Aldobolyban fejezte be.
Harmadízben is tüntetésre hívta a sepsiszentgyörgyieket Fazakas Péter, az adóterhek elleni tiltakozások szervezője, miután az Antal Árpád polgármester által három héttel korábban megígért adócsökkentések nem történtek meg.
Kétszámjegyű visszaesést könyvelhetett el a belföldi turizmus Háromszéken. Míg a külföldi utazások iránti kedv töretlen, a helyi szolgáltatók égető szükségét érzik az új attrakcióknak és egy egységes kártyarendszernek, amely helyben tartaná a látogatókat.
Házkutatással indult a kedd reggel egy 29 éves, Bákó megyei férfi számára, akit online autóalkatrész-értékesítés ürügyén elkövetett csalással gyanúsítanak. A rendőrök a lakásán jelentek meg, majd az akciót követően 24 órára őrizetbe vették.
Nem szabad félni a jogainkért való kiállástól – üzenték a Magyar Polgári Erő vezetői szerdai sajtótájékoztatójukon. A politikusok az adóterhek miatti székelyföldi tüntetések mellett a sportvilágban tapasztalható magyarellenességre is reagáltak.
Vetített képes előadásra várják a közönséget csütörtökön 18 órára a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeum kiállítótermébe. Vargha Mihály főigazgató a Székely Nemzeti Múzeum 150 éves történelmét eleveníti fel.
Mi a teendőnk, ha gazdátlanul kószáló lóval vagy szamárral találkozunk a város területén? A kérdés nem a valóságtól elrugaszkodott, hiszen ebben a fura jelenségben már többször volt részük a sepsiszentgyörgyieknek. Kézdivásárhelyen kevésbé.
Meghatározatlan ideig szünetel a közvilágítás Barót jelentős részén, valamint Felsőrákoson, Köpecen és Miklósváron. A polgármester szerint a városnak évek óta problémái vannak az áramszolgáltatóval a villanyórák leolvasása és a számlázás miatt.
Szokatlan jelenetet rögzített telefonjával egy kézdivásárhelyi lakó: a videón a két róka sétál és nézelődik egy lakóház tetején, a városközponttól nem messze. Az állatok láttán a többség jót derül, de vannak, akiket inkább aggaszt a bátorságuk.
szóljon hozzá!