
Fotó: Veres Nándor
A keddi ülésen néhány módosítást szavazott meg a szenátus oktatási szakbizottsága az új tanügyi törvényre vonatkozóan – tájékoztatta a Székelyhon.ro-t Bokor Tibor háromszéki RMDSZ-es szenátor.
2012. február 28., 17:382012. február 28., 17:38
2012. március 07., 16:262012. március 07., 16:26
Az új módosítások értelmében már a 200 diákkal rendelkező felekezeti iskola is megkaphatja a jogi státust, míg korábban a minimális létszámot 300-ban állapították meg. „A felekezeti iskolákban rendszerint kevesebb diák tanul, ez a határozat megkönnyíti számos kisvárosi iskola működését. Többek között előnyt jelent ez a kézdivásárhelyi Református Kollégium számára is, ahol jelenleg 213 diák tanul, ezért az intézmény nem kaphatta meg a jogi státust” – fejtette ki a kézdi- és orbaiszéki szenátor.
A második módosítás az egyetemi tanárokat érinti: az új határozat értelmében azok az egyetemi tanárok, akik betöltötték 65. életévüket, főállásban dolgozhatnak még az iskolai év végéig. Emellett a meglévő tanári állások két százalékát 65 év feletti oktatók is betölthetik, ha ezt jóváhagyja az egyetem szenátusa. A javaslatot Mihail Hărdău szenátor terjesztette elő, amelyet egyöntetűen meg is szavazott az oktatási bizottság valamennyi tagja. A politikus szerint a határozat ösztönzi a versenyt és a minőségi munkát a tanárok között, valamint nagyon jó lehetőség a jó képességű és eredményes munkát végző pedagógusok számára, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt. Az érvényben lévő jogszabályok szerint az a tanár, aki betölti 65. életévét, januártól nem taníthat.
Bokor Tibor javaslatára a középiskolákban dolgozó tanárokra is kiterjed majd az új módosítás: a 65. évet betöltő pedagógus, saját kérésére, az iskolai év befejezéséig tovább taníthat. Az új módosítások akkor lépnek életbe, ha a szenátus elfogadja.
Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.
Két román állampolgár könnyebb sérüléseket szenvedett a spanyolországi Córdoba térségében történt vasúti balesetben – erősítette meg hétfőn a külügyminisztérium.
Halálos vonatbaleset történt a dél-spanyolországi Córdoba közelében, amelyben legkevesebb 39 ember életét vesztette, a sérültek száma hetven fölött van, legalább 24 ember sérülése súlyos, közülük négy kiskorú – írja az EFE spanyol hírügynökség.
Pánik tört ki egy németországi autópályán, miután egy ittas román sofőr közel 30 kilométeren át a forgalommal szemben vezetett. Összefogással tudták feltartóztatni.
Adrian Ahrițculesei január 9-én elérte a Déli-sarkot, és ezzel beírta magát a történelembe: ő az első román állampolgár, akinek sikerült elérnie az Antarktisz mindhárom fontos pontját – jelentette be a hegymászó menedzsere, Ștefan Adrian Jurca.
Madárral ütközött, emiatt megszakította útját a Lufthansa Münchenből Kolozsvárra tartó járata Budapesten vasárnap kora délután – közölte a Budapest Airport vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese az MTI-vel.
Legalább 40 ember vesztette életét szombaton, az Egyesült Államok venezuelai műveletében, amelynek során elfogták Nicolás Maduro elnököt – írja a New York Times egy venezuelai tisztviselőre hivatkozva.
Egy román állampolgár is van a svájci Crans-Montana üdülőtelepen szilveszter éjszakáján történt tűzeset halálos áldozatai között – tájékoztatott vasárnap a külügyminisztérium.
Az Egyesült Államok átmenetileg átveszi Venezuela irányítását, amíg nem sikerül „biztonságos, megfelelő és megfontolt” politikai átmenetet végrehajtani az országban – jelentette be Donald Trump amerikai elnök szombaton a Fehér Házban sajtótájékoztatón.
Az Egyesült Államokban állítják bíróság elé Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akik ellen New Yorkban emeltek vádat – közölte Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter szombaton a közösségi médiában.
szóljon hozzá!