Egyelőre nincs gond a háromszéki földeken

Az enyhe februári időjárás, valamint a változó márciusi egyelőre nem ártott az őszi vetésnek. A burgonya értékesítése ugyanakkor továbbra is gond a kistermelők számára.

Nagy D. István

2013. március 20., 16:522013. március 20., 16:52

 

Még nem tapasztalták, hogy negatívan befolyásolta volna az ősszel elvetett termények fejlődését az elmúlt másfél hónapban jellemző változékony időjárás, illetve az éves átlaghoz képest kevés hó – tájékoztatta a Székelyhon.rot Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. A szakember szerint a gabonafélék fejlődését egyáltalán nem érintette az elmúlt hetekben tapasztaltalt időszakos lehűlés, illetve a repceültetvények esetében lehet minimális gond, de semmiképp olyan mértékű, hogy aggódniuk kellene a termés miatt. A vegetáció még nem „indult meg” olyan mértékben, hogy a fagy komolyan ártani tudna.

Könczei Csaba (felvételünkön) ugyanakkor úgy tudja, hogy a burgonya terén a kistermelők még mindig „nyögik” a tavalyi szárazságot, amely 70-80 százalékos jövedelem-kiesést hozott a nagyban gazdálkodók esetében – bár nagy részük azért eddig mintegy kétharmadán már túladtak. A „pár hektáros” termelők el sem tudták adni azt a keveset, ami termett. Könczei szerint jelenleg is sokan vannak, akik csak veszteséggel tudják értékesíteni, mivel nem jött be a számítás, mely szerint tavaszra valamelyest megugranak az árak. Ennek pont az ellenkezője történt, hiszen míg télen egy lej körüli áron is lehetett értékesíteni a burgonyát, addig most 60-70 baniért kell el. Az igazgató úgy véli, a kistermelőknek valamilyen módon társulniuk kellene ezen a téren, de egyelőre nincs túl nagy hajlandóság, annak ellenére, hogy a szakhatóságok évek óta szajkózzák.

A tavalyi év valóban katasztrofális volt a burgonyatermelők esetében, hiszen megyeszinten a begyűjtött terménymennyiség nem haladta meg a húsz tonnát, míg az éves átlag ennek a duplája szokott lenni. A bevetett terület tekintetében idén is várhatóan 15-17 ezer hektárral számol az igazgatóság, remélik jobb időjárási viszonyok lesznek.

Annak kapcsán, hogy miként lehetne „elébe menni” valamelyest egy esetleges aszályos időszaknak, Könczei kifejtette: jelenleg két újfajta, aszályálló vetőmag bevezetése zajlik, de egyelőre csak a megfigyelési fázisban van. A szárazság ellen mindenképp a minőségi vetőmaggal lehet védekezni a leghatékonyabban – az öntözésen túl –, de ezt csak a nagytermelők engedhetik meg maguknak, a kicsik pedig általában a rossz minőségű apróburgonyát vetik el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Nyári táborban a mozgáskorlátozottaknak is kitágul a világ

Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.

Nyári táborban a mozgáskorlátozottaknak is kitágul a világ
2025. július 07., hétfő

Szétosztották Galac megye adományát az árvíz sújtotta háromszéki települések között

Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.

Szétosztották Galac megye adományát az árvíz sújtotta háromszéki települések között
2025. július 07., hétfő

Bemutatják a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület jubileumi filmjét

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.

Bemutatják a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület jubileumi filmjét
2025. július 06., vasárnap

Attól tartottak, hogy öngyilkos lesz a férfi – azonnal szóltak a rendőrségnek

A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.

Attól tartottak, hogy öngyilkos lesz a férfi – azonnal szóltak a rendőrségnek
2025. július 06., vasárnap

Nemzedékről nemzedékre testált álma valósult meg a kovásznai unitáriusoknak

Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.

Nemzedékről nemzedékre testált álma valósult meg a kovásznai unitáriusoknak
2025. július 05., szombat

Derült égből villámcsapás? Székelyföld is érintett a szombati viharriasztásban

Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.

Derült égből villámcsapás? Székelyföld is érintett a szombati viharriasztásban
2025. július 04., péntek

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban

A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban
2025. július 03., csütörtök

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben

Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben
2025. július 03., csütörtök

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások

Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások
2025. július 03., csütörtök

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk

Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk