
Idén dr. Mucsi Mihály kapta Kézdivásárhely Pro Urbe díját
Fotó: Tuchiluș Alex
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
2025. június 27., 20:442025. június 27., 20:44
Dr. Mucsi Mihály agrármérnököt, vállalkozót tüntették ki Pro Urbe díjjal péntek délután a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ dísztermében, a Sokadalom keretében, a helyi tanács 2025. évi 95-ös számú határozata alapján.
Méltatásában Beder Imre parókus lelkipásztor, egyházmegyei főjegyző felidézte, dr. Mucsi Mihály, a mezőgazdasági tudományok doktora 1954. október 21-én született a Magyarlapád községhez tartozó Magyarbagón, Nagyenyed közelében, ahol már fiatal korában elkötelezte magát a mezőgazdaság, különösen a kertészet iránt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kertészmérnöki diplomája megszerzését követően a kézdivásárhelyi burgonyakísérleti állomáson több mint egy évtizeden át meghatározó szerepet vállalt a térség agráréletének fellendítésében. Kiemelkedő kutatómunkája, újító szemlélete hozzájárult ahhoz, hogy Kézdivásárhely és környéke az ország mezőgazdasági térképén is szép helyet vívjon ki magának.
„Munkássága nyomán a mezőgazdaság nemcsak gazdasági hajtóerő, hanem közösségépítő tényező is lett térségünkben. Mucsi Mihály mindig hitt abban, hogy az ismeretek megosztása, a fiatal nemzedékek támogatása és az együttműködés erősítése jelenti a fenntartható jövő zálogát” – fogalmazott a tiszteletes.
Beszédében kitért arra is, hogy dr. Mucsi Mihály 2000. január 1-jétől presbiterként szolgál a kézdivásárhelyi református gyülekezetben, ahol mindig a közösség javát tartja szem előtt. Bár a főgondnoki tisztségre több alkalommal is jelölték, azt szerényen visszautasította, ugyanakkor gazdasági bizottsági tagként, illetve a Kézdi-Orbai Református Egyházmegye tanácsadójaként, továbbá a LAM Alapítvány kuratóriumi tagjaként hitéhez hűen, de ökumenikus lelkülettel támogatja történelmi felekezetek magyar közösségeit, miközben mecénási tevékenysége kiterjed az oktatási és közösségi szervezetek támogatására is.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Lelki-szellemi elköteleződése példaértékű, személyében valódi támogatóra talál minden értékteremtő ügy. Számára a Pro Urbe díj nem csupán egy kitüntetés –
– zárta máltatását Beder Imre.
A kitüntetést Bokor Tibor nyújtotta át, emlékeztetve, hogy a Pro Urbe díj Kézdivásárhely egyik legnagyobb elismerése. Rendszerint olyan személynek adományozzák, akik szakmailag és emberileg az átlagnál jóval többet nyújtanak a város számára.
Az elöljáró azt is megosztotta a népes közönséggel, hogy bár Mucsi Mihályt régóta ismeri, hiszen lányai abban az iskolában jártak, ahol ő iskolaigazgatóként tevékenykedett, de igazából a jó bor szeretete hozta őket össze, „a közös világunk, közös nevezőnk, közös emlékeink eredeztetője”.
aki nem kérkedik, hanem épít. Munkája, szolgálata, embersége révén mindannyian gazdagabbak lettünk – hangsúlyozta. „A Pro Urbe díj egy jelképes köszönet, de mögötte ott van sok száz és ezer ember hálája” – zárta köszöntőjét a város első embere.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Fábián Helén korábbi tévés műsorvezető moderálásával zajló, egy rövid portréfilm levetítésével felvezetett, ünnepélyes ceremónia kulturális töltetét a Dimény Kata egyetemi hallgató, a város tehetséges énekese és az őt gitáron kísérő Ruszka Sándor tiszteletes közös előadása biztosította.
A maga során a kitüntetett elmondta, eme vidékhez gyerekkori emlékei révén is kötődik, hiszen a nagymamája elbeszéléseinek gyakori szereplője volt az a székely család, amelyet a nagy szárazság idején fogadtak magukhoz.
Fotó: Tuchiluș Alex
Beismerte: élete nagy döntéseinek meghozatalában többnyire a felesége segítette, az ő megérzéseire hagyatkozott (így kerültek Kézdivásárhelyre is), vagy éppen a gondviselés. Például az érettségije után, amikor azon morfondírozott, melyik agrártudományi egyetem mellett tegye le voksát, azért esett a „választása” Jászvásárra, mert a nagyenyedi állomásra az oda tartó vonat futott be hamarabb. Azóta sem bánta meg a döntését…
Dr. Mucsi Mihály sorban Kézdivásárhely tizennegyedik Pro Urbe díjasa, tavaly dr. Borcsa János irodalomkritikus, közíró helytörténész részesült ebben az elismerésben. A kitüntetésre Beder Imre lelkipásztor, Dávid Sándor helyi tanácsos, Hegedűs Ferenc vállalkozó, kultúramecénás és e cikk szerzője jelölte, a városi tanács ellenszavazat nélkül fogadta el.

A mezőgazdaság terén végzett kimagasló tudományos és gyakorlati munkájáért, valamint közösségépítő tevékenységéért Mucsi Mihály kapja a 2025-ös Pro Urbe díjat, amelyet június 28-án adományoz oda Kézdivásárhely önkormányzata.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.
Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.
A kiskérődzők körében terjedő járványokra hivatkozva 2026 végéig blokkolta a juhok és kecskék romániai exportját az Európai Bizottság. A háromszéki juhosgazdák szerint a tilalom egyeseknek kedvezhet, a tenyésztőknek viszont veszteséget okoz.
A Diakónia új, kétéves futamidejű programja azzal segít az időseknek, amire a leginkább szükségük van: közösséggel, élménnyel. A cél legalább 120 sepsiszentgyörgyi nyugdíjas aktivizálása és társadalmi kapcsolataik erősítése.
Rekordszámú fogat nevezett be a július 10. és 12. között zajló országos és nemzetközi fogathajtó versenyre. Az oltszemi megmérettetés szokásosnál is több izgalmat ígér, hiszen a gyakorlott fogatok mellett a fiatalabb korosztály is pályára lép.
Közúti baleset miatt lassult le a forgalom kedden délután Rétynél, a 11-es és a 13E jelzésű országutak kereszteződésénél. Négy autó ütközött össze, személyi sérülés nem történt.
A medve kiszámíthatatlan, a bajt pedig jobb megelőzni – vélekedett a berecki polgármester, és a sürgősségi bizottság egyhangú döntésével összhangban kilövette a faluba, a házak kertjébe bejáró medvét.
Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál beszámolója alapján.
szóljon hozzá!