
Fotó: Nagy D. István
A július huszadikára a régióátszervezés ellen meghirdetett tüntetést csendes tiltakozással „vezeti fel” hétfőtől kezdődően az Erdélyi Magyar Néppárt háromszéki szervezete.
2013. július 11., 17:182013. július 11., 17:18
A Néppárt háromszéki szervezete is csatlakozik az alakulat országos elnöksége által július huszadikára meghirdetett, a településenként önállóan, de egy időben megszervezendő tiltakozáshoz. Kovászna megyében eddig húsz településről tudnak, ahol biztosan lesznek megmozdulások – számolt be csütörtökön Benedek Erika, a párt megyei szervezetének ideiglenes elnöke. A politikus ugyanakkor kitért arra is, hogy mivel a központi tiltakozás egy hosszabb folyamat része, így a háromszéki szervezet már hétfőtől kezdve elindítja a figyelemfelkeltő akciók sorozatát. A Kovászna Megye Prefektusi Hivatala előtt csendes tüntetéssel jelzik egy héten keresztül a bukaresti kormányzatnak, hogy nem hajlandóak lemondani az egységes Székelyföld régió megvalósulásáról. Benedek szerint a csendes tüntetésre Sánta Imre, bikfalvi lelkész példája sarkalta őket, aki a múlt év nyarán közel két hónapon át napi két órát „strázsált” a Székely Mikó Kollégium épülete előtt, így tiltakozva a nagynevű sepsiszentgyörgyi középiskola visszaállamosítása, illetve a visszaszolgáltatás bizottság tagjai ellen hozott bírósági ítélet ellen. Az elnök elmondása szerint hétfőtől naponta 17 és 19 óra között várják a csatlakozni vágyókat.
A huszadikai tiltakozás kapcsán Benedek újságírói kérdésre válaszolva rámutatott, hogy nincs szándékukban tömegrendezvényt tető alá hozni, elsősorban az embereket szeretnék felrázni a nyári ellazulásból, és felhívni a figyelmüket arra, hogy a régióátszervezés kérdésében nem lehet várni, minden lehető alkalommal hangot kell adni azon meggyőződésünknek, hogy Székelyföld nem feldarabolható, csak egy régióként létezhet. És ezt most mindenki a maga településén teheti meg.
Szintén az sajtó érdeklődésére Benedek Erika megerősítette, hogy nem egyezettek az RMDSZ helyi szervezetével, ahogyan a Magyar Polgári Párt helyi képviselőivel sem. Utóbbi kapcsán az elnök kijelentette, hogy nem is volt alkalmuk erre, ugyanis Kulcsár Terza József, a polgári alakulat háromszéki elnöke az egyeztetés elkezdése előtt kifejtette álláspontját, mely szerint társszervezőként nem vesznek részt a megmozdulásban.
A tüntetés ügye előkerült ugyanakkor a megyei önkormányzat soros ülésén is. Kulcsár Terza József, a testület MPP-frakciójának vezetője újfent elégedetlenségének adott hangot, hogy az EMNP kész tények elé állította a többi politikai alakulatot egyeztetés nélkül hirdetve meg a tiltakozás dátumát, miközben az RMDSZ, az MPP és az SZNT már jó ideje tárgyal egy nagyszabású tiltakozás közös megszervezéséről. Nemzeti ügyekben közösen kell fellépni, az EMNP viszont ezzel a lépésével ellentmond ennek a mindenki által elfogadott elvnek – tette hozzá. A felvetéshez hozzászólt a Néppárt-frakció is, illetve Tamás Sándor, a tanács elnöke is, egyben az RMDSZ háromszéki szervezetének vezetője is. Utóbbi tulajdonképpen megerősítette, hogy helyi szinten nem érkezett megkeresés a Néppárt részéről, miközben a Kulcsár Terza József említette egyeztetések valóban zajlanak. A néppárti frakció részéről Bedő Zoltán értelmetlennek nevezte a vitát afelől, hogy ki kezdeményezte a megmozdulást, kijelentve, hogy minden alakulat és szervezet a közös célt kellene szem előtt tartsa, csatlakozva a kezdeményezéshez. Benedek Erika újból kijelentette, hogy mindenkit partnerként várnak a tiltakozásra, illetve hogy alakulata a továbbiakban is támogatni fog minden hasonló megmozdulást.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!