Hirdetés
Hirdetés

„Káosz van” – ügyvédek és ügyfeleik is megérzik a telekkönyvi rendszer leállását

A rendszer újraindulásáig minden ingatlan eladása, vásárlása, hagyatékozása fel van függesztve •  Fotó: Orbán Orsolya

A rendszer újraindulásáig minden ingatlan eladása, vásárlása, hagyatékozása fel van függesztve

Fotó: Orbán Orsolya

Több mint három hete nem működik az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) honlapja, ami sokaknak bosszúságot okozott, de sok plusz kiadást is eredményezett. Ügyvédet kérdeztünk a kialakult helyzetről.

Bodor Tünde

2026. augusztus 11., 07:412026. augusztus 11., 07:41

2026. augusztus 11., 08:212026. augusztus 11., 08:21

Több mint három hete hekkertámadás érte az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség honlapját, levelezési rendszerét, illetve az e-Terra informatikai platformot. Az azóta eltelt idő még nem volt elegendő ahhoz, hogy a rendszert újraépítsék.

korábban írtuk

Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer
Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer

Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.

A kezdeti pánik és bizonytalanság után az illetékesek a mentett adatok alapján nekiláttak a rendszer újjáépítésének. Azóta a kataszteri nyilvántartást a kormányzati felhőbe vitték át, és több körben ellenőrzik annak biztonságát és működését. Ezeket a műveleteket a Speciális Távközlési Szolgálat (STS), a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) és a Országos Cyberint Központ végzi.

Az országban a magán- és jogi személyek, az önkormányzatok és az államigazgatás számtalan műveletét lehetetleníti el az e-Terra rendszer működésképtelensége.

A mindennapos kellemetlenségekről, illetve a telekkönyvi nyilvántartási rendszer elérhetetlenségének saját munkájában tapasztalt vetületeiről Dobolyi Tünde kézdivásárhelyi ügyvéd beszélt a Székelyhonnak.

Hirdetés

A nyári szabadságok időszaka van, ez egyszerre szerencse és balszerencse is a telekkönyvi hivatal számára. Szerencse lehet azért, mert az ország lakóinak jó részét, vagyis a nyaralókat most talán kevésbé foglalkoztatják az ingatlanügyek. Másokat viszont – főként a külföldön dolgozókat – rendkívül kellemetlenül érint a leállás, mert

sokan úgy időzítették a július-augusztusi szabadságukat, hogy abba beleférjen egyes ingatlan- és jogi ügyek rendezése.

Ilyen esetekben többnyire ügyvédet bíznak meg az előkészítéssel. „Mi pedig rendszerint friss telekkönyvi kivonatot kérünk, mert ahogy szoktam fogalmazni, »a telekkönyv a biblia«, vagyis az a viszonyítási pont, amihez képest rendezni kívánjuk ügyfeleink tulajdonjogát, legyen az vagyonközösség megszüntetése, határmegállapítás, elbirtoklás stb.” – magyarázta Dobolyi Tünde.

Bosszúság és bizonytalanság

„Azoknak az ügyfeleinknek az akadályoztatása, akiket képviseltünk vagy asszisztáltunk hagyatékozáskor vagy szerződéskötések esetében, és akiknek erre a periódusra sikerült időpontot foglalniuk a közjegyzőnél, számunkra is rendkívül bosszantó.

Idézet
Ez időszakban az ingatlanokkal kapcsolatos tanácsadási tevékenységünket is kényszerszüneteltetnünk kellett. Ezeket az intéznivalókat újraszervezni sok energiát, szervezést igényel mindkét fél részéről, nem utolsósorban sok költséget is feltételez”

– mondta interjúalanyunk.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Dobolyi Tünde hozzátette: nemcsak az ügyvitel akadályozottsága bosszantó, hanem az ügyben tapasztalt semmitmondó, bizonytalanságban tartó kommunikáció is az illetékesek részéről. „A kezdeti 16 napban semmi, aztán kétnaponta kiközölték, hogy újabb két nap múlva majd közlik az újraindítás időpontját, vagy hamarosan tájékoztatnak a fejleményekről. Véleményem szerint szükség lett volna válságkommunikációra, illetve az alternatív lépések megtételére, ahogy az történt a 2025-ös hasonló szlovákiai informatikai támadás esetében” – fogalmazott.

2025 januárjában a szlovákiai Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatalt (ÚGKK) is zsarolóvírusos támadás tette működésképtelenné, a kárelhárítás hónapokat tartott.

A kézdivásárhelyi ügyvéd számára „a legijesztőbb nem is maga a leállás, hanem a kiszolgáltatottság érzése. Amikor egy alapvető közszolgáltatás hosszú időre kiesik, és nincs kiszámítható időpont a helyreállításra, az emberek nem tudnak biztonsággal tervezni.

Idézet
Káosz van, és nem ez az egyedüli terület, sajnos. Ijesztő, hogy az állam működése nem kiszámítható, az intézmények nem megbízhatóak, így állampolgárként nem lehet rájuk számítani”

– fogalmazott Dobolyi Tünde.

A megkérdezett némi szkepticizmussal várja az e-Terra rendszer újraindulását is, mivel szerinte majd utólag derül ki, hogy valójában sikerült-e teljes mértékben helyreállítani a telekkönyvi nyilvántartást. A legutolsó tájékoztatás szerint az e-Terra rendszer várhatóan augusztus második felében indulhat újra.

Az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökséget (ANCPI) 2026. július 14-én egy rendkívül súlyos zsarolóvírus-támadás érte, amely teljesen megbénította a romániai ingatlanpiacot. A támadást a ByteToBreach néven azonosított hacker (vagy csoport) követte el. Miután az intézmény megtagadta a váltságdíj kifizetését, a támadó bosszúból letörölte az éles rendszereket és az elérhető biztonsági mentéseket. Bár a támadó azt állította, hogy a teljes adatbázist megsemmisítette, az ANCPI később pontosított: a hivatalos, központi telekkönyvi és jogi adatbázis (az e-Terra alkalmazás magja) nem sérült meg véglegesen, mivel a hatóságok rendelkeztek egy internetről lekapcsolt, offline biztonsági mentéssel. Korlátozott mennyiségű adat (alkalmazáskódok, belső dokumentumok és dolgozói adatok) ugyanakkor kiszivárgott és felkerült a feketepiacra.

korábban írtuk

Még mindig elérhetetlenek a kataszteri hivatal szolgáltatásai, és nem tudni, mikor állnak helyre
Még mindig elérhetetlenek a kataszteri hivatal szolgáltatásai, és nem tudni, mikor állnak helyre

Még mindig hozzáférhetetlenek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) szolgáltatásai, miután több mint három hete kibertámadás érte a hatóság rendszereit.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 10., hétfő

Prostitúciós ügyben vettek őrizetbe két férfit Sepsiszentgyörgyön

Összesen hét házkutatást tartottak egy prostitúciós ügyben vasárnap Kovászna, Prahova és Dâmbovița megyékben, két személyt pedig őrizetbe is vettek Sepsiszentgyörgyön – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Prostitúciós ügyben vettek őrizetbe két férfit Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2026. augusztus 09., vasárnap

A magyarság szimbóluma, de voltaképpen melyik madár a turul?

A turul lehetséges madártani megfelelőjét vizsgálta előadásában dr. Sramkó Gábor kutató. Az előadó a kerecsensólyom és az altáji sólyom kapcsán ismertette, milyen történeti és genetikai érvek szólnak a feltételezések mellett.

A magyarság szimbóluma, de voltaképpen melyik madár a turul?
2026. augusztus 09., vasárnap

Háromszék újabb drágaköve – befejeződött az oltszemi Mikó-kastély felújítása

Befejeződött az oltszemi Mikó-kastély felújítása, a műemlék épületben a tervek szerint a Székelyföldi Lovas Múzeum kap helyet. A restaurálás során az eredeti falképeket, valamint a falburkolat és a bútorzat egy részét is sikerült megmenteni.

Háromszék újabb drágaköve – befejeződött az oltszemi Mikó-kastély felújítása
2026. augusztus 09., vasárnap

Jogi oltalmat kapott a 14. kiadására készülő Csernátoni Burrogtató neve

Jogi oltalmat kapott a Csernátoni Burrogtató elnevezés: a romániai Szabadalmi és Védjegyhivatal 2026 júliusában ismerte el védjegyként a régi traktorok és mezőgazdasági gépek szemléjének nevét, melyet mostantól csak a szervezők használhatnak.

Jogi oltalmat kapott a 14. kiadására készülő Csernátoni Burrogtató neve
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Háromszéken szép a határ, más problémáik vannak most a gazdáknak

A júliusi esőzések hatását az elmúlt napok hősége nem tudta lenullázni, az éjszakai 13-14 Celsius-fokos hűvösség pedig kimondottan jót tett a pityókaföldeknek – értékelte Kozma Béla, a Kovászna megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.

Háromszéken szép a határ, más problémáik vannak most a gazdáknak
2026. augusztus 07., péntek

Hat hónap alatt egy egész juhnyáj lett a vadak áldozata Háromszéken

Egy kisebb juhnyájra való birka esett a medve áldozatául 2026 első félévében, de olyan ritka állatok is elpusztultak medvetámadás következtében, mint a strucc vagy az alpaka – tűnik ki a Mezőgazdasági Igazgatóság első félévi összesítéséből.

Hat hónap alatt egy egész juhnyáj lett a vadak áldozata Háromszéken
2026. augusztus 06., csütörtök

Lakossági fórum az Állomás negyedben: panaszok és igények a tó körül

Jelezték az Állomás negyed lakói, hogy az állomási tó körüli szabadidős övezet mellett több régóta húzódó problémát is meg kellene oldani Sepsiszentgyörgyön. A lakossági fórumon szóba került a parkolóhiány és a játszóterek állapota is.

Lakossági fórum az Állomás negyedben: panaszok és igények a tó körül
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Nyírfásban bukkantak rá egy kannabiszültetvényre Háromszéken

Több mint 130 tő kannabiszt találtak a rendőrök egy dálnoki erdőben, ahol egy 51 éves férfi a gyanú szerint értékesítésre termesztette a növényeket.

Nyírfásban bukkantak rá egy kannabiszültetvényre Háromszéken
2026. augusztus 05., szerda

Ötnapos razzia Háromszéken: drog és alkohol hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek

A rendőrök 611 járművezetőt teszteltek, 385 bírságot szabtak ki, és 51 jogosítványt vontak be egy ötnapos közlekedésrendészeti akció során Kovászna megyében. Tizennégy sofőr kábítószer hatása alatt, nyolc pedig ittas állapotban ült volánhoz.

Ötnapos razzia Háromszéken: drog és alkohol hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek
2026. augusztus 05., szerda

Háromszéken petícióban kérnek védelmet a túlszaporodott medveállomány miatt

Az államelnöknek, a kormánynak, a parlamentnek és a környezetvédelmi minisztériumnak címzett petíciót kezdeményezett a Kovászna megyei Agrosic Közösségi Társulás annak érdekében, hogy a vidék lakóit megvédjék a túlszaporodott medveállománytól.

Háromszéken petícióban kérnek védelmet a túlszaporodott medveállomány miatt
Hirdetés