
Balról jobbra: Faluvégi Lehel, Kiss László, Tőkés Lehel, Lőrincz Árpád, Téglás Zoltán
Fotó: Székelyhon
Hitelek helyett a költségek csökkentését szeretné elérni bizonyos fejlesztési projektek esetében az Erdély Magyar Szövetség (EMSZ) Hargita megyei tanácselnökjelöltje – derült ki a székelyudvarhelyi sajtótájékoztatón, ahol a párt három udvarhelyszéki polgármesterjelöltje is bemutatkozott.
2024. május 15., 14:482024. május 15., 14:48
Udvarhelyszéken több mint tíz településen indít polgármesterjelöltet, illetve teljes tanácsosi listát az EMSZ a június 9-i helyhatósági választásokon – jelentette be sajtótájékoztatón Lőrincz Árpád, a párt udvarhelyszéki szervezetének elnöke. Mint mondta, az EMSZ nemcsak választási alternatívát szeretne biztosítani a közösségeknek, hanem eszközként használják politikai alakulatukat, hogy lehetőséget biztosítsanak a tenni akaró embereknek.
Bögöz községben indul polgármesterjelöltként a nagyváradi származású Téglás Zoltán, aki egy nagyobb közszállításért felelős vállalat igazgatója, ugyanakkor a bögözi önkéntes tűzoltó egyesületnek, az egyházi kórusnak, valamint a helyi tanácsnak is tagja. Egyebek mellett
Munkáját ugyanakkor csapatban képzeli el.
Kiss László Siménfalva községben pályázik polgármesteri mandátumra: ő Székelyszentmiklóson született, Rugonfalván él, és Siménfalván van a vállalkozása. Mindemellett jelenleg a helyi képviselői teendőket, illetve a rugonfalvi unitárius egyház gondnoki feladatait is ellátja. Őt
Ő elsősorban a kultúra, a turizmus és az oktatás területén szeretne nagyobb erőfeszítéseket tenni, hiszen ezek fejlesztése a gazdaság fellendülését eredményezi majd.
Szentábrahám községben a magyarandrásfalvi Faluvégi Lehel szeretne polgármester lenni az EMSZ színeiben. Középiskolai végzettségét követően
Ő és csapata a fiatalok és az idősek felkarolására, az égészségügyi ellátási problémák megoldására, illetve az önkormányzati munka átláthatóságára fektetné a hangsúlyt.
Tőkés Lehel, az EMSZ színeiben indul Hargita megyei tanácselnökjelöltként. Szomorúan tapasztalja, hogy a 21. században még nincsenek biztosítva olyan alapfeltételek a községekben, mint az ivó- és szennyvízhálózati rendszer, földgázhálózat, gyógyszertárak, orvosi rendelők, stabil áramszolgáltatás. Ezek megvalósítása érdekében van szükség az EMSZ-re, szögezte le.
Politikai szerepvállalásának legfőbb célja elérni, hogy gyerekeink itthon maradhassanak, ne kelljen külföldre menjenek az itthoni alapfeltételek hiánya miatt.
Rámutatott, a sikeres pályázatok révén számos fejlesztést elindíthattak az önkormányzatok, ám a projektek megvalósításának lassúsága miatt jelentősen megnőtt az önrészek költsége, ami hitelfelvételhez vezetett. Emlékeztetett, a megyei tanács már felvett 50 millió lej hitelt, ugyanakkor még legalább ennyi kölcsön felvételére készül. Utóbbit Tőkés elfogadhatatlannak tartja, hiszen
A Székelyhon kérdésére kifejtette, le kell állni azon projektekkel, amelyekre nincs anyagi fedezet. A többi beruházás esetében pedig a költségcsökkentésre kell törekedni.
Példaként az úzvölgyi út építését emelte ki, ahol szerinte nem autópálya-minőségű, hanem egy használható útra van szükség. Közölte, bizonyos megkezdett beruházások miatt a hitelfelvétel elkerülhetetlen a megyei tanács esetében, de nem mindegy, hogy az mekkora összegű lesz.
Fontosnak tartja azt is, hogy olyan projektek valósuljanak meg, amelyekkel az önfenntartás felé tudnak haladni: kiadható rendezvénytermek, öregotthonok, közösségi konyhák stb. Mindemellett saját vállalatokat kell alapítsanak az önkormányzatok, a megyei tanács útépítő cégének mintájára. A felsoroltakból származó jövedelmek jól kiegészítenék a települések költségvetését.
A költségek csökkentése érdekében ugyanakkor szerinte a megyei tanács munkaközösségének létszámából is le kell faragni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!