
Balról jobbra: Faluvégi Lehel, Kiss László, Tőkés Lehel, Lőrincz Árpád, Téglás Zoltán
Fotó: Székelyhon
Hitelek helyett a költségek csökkentését szeretné elérni bizonyos fejlesztési projektek esetében az Erdély Magyar Szövetség (EMSZ) Hargita megyei tanácselnökjelöltje – derült ki a székelyudvarhelyi sajtótájékoztatón, ahol a párt három udvarhelyszéki polgármesterjelöltje is bemutatkozott.
2024. május 15., 14:482024. május 15., 14:48
Udvarhelyszéken több mint tíz településen indít polgármesterjelöltet, illetve teljes tanácsosi listát az EMSZ a június 9-i helyhatósági választásokon – jelentette be sajtótájékoztatón Lőrincz Árpád, a párt udvarhelyszéki szervezetének elnöke. Mint mondta, az EMSZ nemcsak választási alternatívát szeretne biztosítani a közösségeknek, hanem eszközként használják politikai alakulatukat, hogy lehetőséget biztosítsanak a tenni akaró embereknek.
Bögöz községben indul polgármesterjelöltként a nagyváradi származású Téglás Zoltán, aki egy nagyobb közszállításért felelős vállalat igazgatója, ugyanakkor a bögözi önkéntes tűzoltó egyesületnek, az egyházi kórusnak, valamint a helyi tanácsnak is tagja. Egyebek mellett
Munkáját ugyanakkor csapatban képzeli el.
Kiss László Siménfalva községben pályázik polgármesteri mandátumra: ő Székelyszentmiklóson született, Rugonfalván él, és Siménfalván van a vállalkozása. Mindemellett jelenleg a helyi képviselői teendőket, illetve a rugonfalvi unitárius egyház gondnoki feladatait is ellátja. Őt
Ő elsősorban a kultúra, a turizmus és az oktatás területén szeretne nagyobb erőfeszítéseket tenni, hiszen ezek fejlesztése a gazdaság fellendülését eredményezi majd.
Szentábrahám községben a magyarandrásfalvi Faluvégi Lehel szeretne polgármester lenni az EMSZ színeiben. Középiskolai végzettségét követően
Ő és csapata a fiatalok és az idősek felkarolására, az égészségügyi ellátási problémák megoldására, illetve az önkormányzati munka átláthatóságára fektetné a hangsúlyt.
Tőkés Lehel, az EMSZ színeiben indul Hargita megyei tanácselnökjelöltként. Szomorúan tapasztalja, hogy a 21. században még nincsenek biztosítva olyan alapfeltételek a községekben, mint az ivó- és szennyvízhálózati rendszer, földgázhálózat, gyógyszertárak, orvosi rendelők, stabil áramszolgáltatás. Ezek megvalósítása érdekében van szükség az EMSZ-re, szögezte le.
Politikai szerepvállalásának legfőbb célja elérni, hogy gyerekeink itthon maradhassanak, ne kelljen külföldre menjenek az itthoni alapfeltételek hiánya miatt.
Rámutatott, a sikeres pályázatok révén számos fejlesztést elindíthattak az önkormányzatok, ám a projektek megvalósításának lassúsága miatt jelentősen megnőtt az önrészek költsége, ami hitelfelvételhez vezetett. Emlékeztetett, a megyei tanács már felvett 50 millió lej hitelt, ugyanakkor még legalább ennyi kölcsön felvételére készül. Utóbbit Tőkés elfogadhatatlannak tartja, hiszen
A Székelyhon kérdésére kifejtette, le kell állni azon projektekkel, amelyekre nincs anyagi fedezet. A többi beruházás esetében pedig a költségcsökkentésre kell törekedni.
Példaként az úzvölgyi út építését emelte ki, ahol szerinte nem autópálya-minőségű, hanem egy használható útra van szükség. Közölte, bizonyos megkezdett beruházások miatt a hitelfelvétel elkerülhetetlen a megyei tanács esetében, de nem mindegy, hogy az mekkora összegű lesz.
Fontosnak tartja azt is, hogy olyan projektek valósuljanak meg, amelyekkel az önfenntartás felé tudnak haladni: kiadható rendezvénytermek, öregotthonok, közösségi konyhák stb. Mindemellett saját vállalatokat kell alapítsanak az önkormányzatok, a megyei tanács útépítő cégének mintájára. A felsoroltakból származó jövedelmek jól kiegészítenék a települések költségvetését.
A költségek csökkentése érdekében ugyanakkor szerinte a megyei tanács munkaközösségének létszámából is le kell faragni.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!