
Látvány a Madarasi Hargita csúcsán. Az egyik tábor megtartaná, a másik letakarítaná a hegytetőt. Archív
Fotó: Tamás Attila
Ötletbörzét szerveznek a Madarasi Hargita csúcsán lévő kopjafák problémájának megoldása érdekében. A kopjafakertről megoszlanak a vélemények, az egyik tábor szerint ezekkel állítanak emléket a székelyek szent hegyén, de vannak olyanok is, akik szerint az egészet el kellene távolítani onnan. Valahol a két véglet között rejtőzik a megoldás, aminek megtalálása érdekli az érintetteket, ennek érdekében pedig hajlandók párbeszédet indítani. Egy hónapon belül eldőlhet a tetőn található kopjafák sorsa.
2017. augusztus 24., 12:062017. augusztus 24., 12:06
2017. augusztus 24., 12:072017. augusztus 24., 12:07
András Róbert, a Zetelaka–Libán Magán Erdőgondnokság vezetője lapunknak elmondta, komoly ellenállásba ütközött, amikor idén tavasszal el akarta távolítani a kopjafákat a Hargita tetejéről, hogy azokat más helyen állítsa fel. „A Madarasi Hargita és Ördög-tó természetvédelmi területen fekvő tető a Natura 2000 területhálózat részét képezi, amelynek kezelési tervét tavaly októberben fogadták el, és erdészetünket nevezték ki gyámjának, felügyelő szervének” – fogalmazott András Róbert. A költöztetés megakadályozása óta még mindig ütköznek a kopjafák sorsáról szóló vélemények, így a vezető szerint
A gondnokság és a támogató civil szervezetek szeretnék eltávolítani a giccsrengeteget, míg a nyaralótulajdonosok és a turisták kiállnak a kopjafák megtartása mellett – magyarázta András Róbert.
„Pedig ez nem jelent többletbevételt a vendéglátósoknak, a turisták a természet szépségéért látogatják a csúcsot, a kopjafák nélkül is eljönnek” – fogalmazott. Az, hogy az általuk kezelt területen még mindig ott vannak a kopjafák, azt jelenti, hogy az erdőgondnokság nyitott egy mindenki által támogatott megoldás elfogadására.
Szinte naponta bővül a hargitai „indiántemető”. Archív
Fotó: Tamás Attila
Ambrus László ökológus, a székelyudvarhelyi OTUS Egyesület munkatársa egy kerekasztal-beszélgetést szervez szeptemberben, amelyre meghívnának minden érintettet és érdekeltet.
– nyilatkozta Ambrus. Neki sem tetszenek a csúcson leszúrt kopjafák, ám szerinte az egyoldalú megoldások mindig kényszerhelyzeteket teremtenek, így hajlandók lennének közös nevezőre jutni az ellenzőkkel.
Kovács-Kendi Lehel, az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) székelyudvarhelyi fiókjának vezetője elmondta, hogy az udvarhelyi ekések sem látják szívesen a sok kopjafát a Hargita csúcsán, de az egyesület többi fiókjában vannak, akik ellenezték az elköltöztetésüket. Fenntartható megoldás elérésének érdekében a székelyudvarhelyi EKE sem zárkózik el a megbeszélésen való részvételtől.
Archív
Fotó: Tamás Attila
Magyari Lajos, az Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport vezetője is elmondta, az UTCA eddig is támogatta a Zetelaka–Libán Magán Erdőgondnokságot, és a csoport képviselői is szívesen részt vesznek az ötletbörzén.
Ambrus szerint csupán a turisták nem lesznek jelen a megbeszélésen, úgyhogy az eddig megfogalmazott véleményüket fogják szem előtt tartani. Pethő Attila panziótulajdonos azt nyilatkozta, hogy mindenképpen részt akar venni a megbeszélésen, helyszínül pedig felajánlotta panzióját. „Ha mindkét tábor jóindulattal kezd párbeszédet, biztos megleljük a megoldást” – fogalmazott.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!