
Látvány a Madarasi Hargita csúcsán. Az egyik tábor megtartaná, a másik letakarítaná a hegytetőt. Archív
Fotó: Tamás Attila
Ötletbörzét szerveznek a Madarasi Hargita csúcsán lévő kopjafák problémájának megoldása érdekében. A kopjafakertről megoszlanak a vélemények, az egyik tábor szerint ezekkel állítanak emléket a székelyek szent hegyén, de vannak olyanok is, akik szerint az egészet el kellene távolítani onnan. Valahol a két véglet között rejtőzik a megoldás, aminek megtalálása érdekli az érintetteket, ennek érdekében pedig hajlandók párbeszédet indítani. Egy hónapon belül eldőlhet a tetőn található kopjafák sorsa.
2017. augusztus 24., 12:062017. augusztus 24., 12:06
2017. augusztus 24., 12:072017. augusztus 24., 12:07
András Róbert, a Zetelaka–Libán Magán Erdőgondnokság vezetője lapunknak elmondta, komoly ellenállásba ütközött, amikor idén tavasszal el akarta távolítani a kopjafákat a Hargita tetejéről, hogy azokat más helyen állítsa fel. „A Madarasi Hargita és Ördög-tó természetvédelmi területen fekvő tető a Natura 2000 területhálózat részét képezi, amelynek kezelési tervét tavaly októberben fogadták el, és erdészetünket nevezték ki gyámjának, felügyelő szervének” – fogalmazott András Róbert. A költöztetés megakadályozása óta még mindig ütköznek a kopjafák sorsáról szóló vélemények, így a vezető szerint
A gondnokság és a támogató civil szervezetek szeretnék eltávolítani a giccsrengeteget, míg a nyaralótulajdonosok és a turisták kiállnak a kopjafák megtartása mellett – magyarázta András Róbert.
„Pedig ez nem jelent többletbevételt a vendéglátósoknak, a turisták a természet szépségéért látogatják a csúcsot, a kopjafák nélkül is eljönnek” – fogalmazott. Az, hogy az általuk kezelt területen még mindig ott vannak a kopjafák, azt jelenti, hogy az erdőgondnokság nyitott egy mindenki által támogatott megoldás elfogadására.
Szinte naponta bővül a hargitai „indiántemető”. Archív
Fotó: Tamás Attila
Ambrus László ökológus, a székelyudvarhelyi OTUS Egyesület munkatársa egy kerekasztal-beszélgetést szervez szeptemberben, amelyre meghívnának minden érintettet és érdekeltet.
– nyilatkozta Ambrus. Neki sem tetszenek a csúcson leszúrt kopjafák, ám szerinte az egyoldalú megoldások mindig kényszerhelyzeteket teremtenek, így hajlandók lennének közös nevezőre jutni az ellenzőkkel.
Kovács-Kendi Lehel, az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) székelyudvarhelyi fiókjának vezetője elmondta, hogy az udvarhelyi ekések sem látják szívesen a sok kopjafát a Hargita csúcsán, de az egyesület többi fiókjában vannak, akik ellenezték az elköltöztetésüket. Fenntartható megoldás elérésének érdekében a székelyudvarhelyi EKE sem zárkózik el a megbeszélésen való részvételtől.
Archív
Fotó: Tamás Attila
Magyari Lajos, az Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport vezetője is elmondta, az UTCA eddig is támogatta a Zetelaka–Libán Magán Erdőgondnokságot, és a csoport képviselői is szívesen részt vesznek az ötletbörzén.
Ambrus szerint csupán a turisták nem lesznek jelen a megbeszélésen, úgyhogy az eddig megfogalmazott véleményüket fogják szem előtt tartani. Pethő Attila panziótulajdonos azt nyilatkozta, hogy mindenképpen részt akar venni a megbeszélésen, helyszínül pedig felajánlotta panzióját. „Ha mindkét tábor jóindulattal kezd párbeszédet, biztos megleljük a megoldást” – fogalmazott.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!