Kovászna megye prefektusa kezességet vállal, hogy a begyűjtött beteg lovak után legkésőbb harminc nap múlva fizet a kormány. Fontos a járvány felszámolása, annak ellenére is, hogy sok gazdaságban egyetlen pénzkereseti forrás a ló.
2010. május 10., 14:202010. május 10., 14:20
Fotó: illusztráció
Nemrég Kovászna megyében is elrendelte a fehérvérűségben szenvedő lovak kényszerlevágását a Kovászna Megyei Állategészségügyi Igazgatóság. A megyei főállatorvos, Sikó Barabási Sándor elmondta, a betegség fertőző, a fertőzött állatokat pedig május végéig kell bejelenteni, ellenkező esetben a gazdát megbírságolják.
Az állatorvos ugyanakkor felhívta a gazdák figyelmét, a fertőzött vér által terjed a kór, a különböző rovarok terjesztik, és fennáll a veszély, hogy a település területén megfertőzik az egészséges állományt is. Sajnos a vágóhídra küldött lovak utáni kárpótlás kifizetésével komoly gondok adódtak az elmúlt években, és a negatív tapasztalatok miatt a gazdák nem hisznek a kormány intézkedéseiben.
György Ervin elmondta: a megyében 140–150 beteg ló van még, ezeket legkésőbb május 19-ig kell begyűjteni. Az emberek ragaszkodnak az állatokhoz, egyesek azt mondják – vélhetően teljes joggal –, hogy egyetlen forrásuk, amellyel dolgozhatnak, pénzt kereshetnek.
Ilyen körülmények között nehéz velük vitát nyitni arról, hogy milyen fontos lenne ennek a veszélyes járványnak a felszámolása, és az is meglehetősen hidegen hagyja őket, hogy az Európai Unió szigorúan monitorizálja a folyamatot – állapította meg György Ervin. A lovak utáni kárpótlást az állategészségügyi igazgatóság folyósítja az érintetteknek, a begyűjtött lovakat pedig a vágóhídra küldik.
Idén 31. alkalommal rendezik meg az Erdővidéki Közművelődési Napokat, ezalkalomból a térség minden településén szerveznek különböző kulturális, tudományos és szórakoztató rendezvényeket, illetve gyermekprogramokat.
Tavalyhoz képest tízszeresére nőtt a hepatitis A vírus okozta megbetegedések száma Kovászna megyében. A fertőző májgyulladás gócpontja egy bodzavidéki községben található.
Tavasz óta döcögött az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapták a számlát, és a honlap sem működött megfelelően. Október 3-tól ismét lehet online fizetni és óraállást jelenteni.
Öt gyémántlakodalmas és 33 aranylakodalmas házaspárt köszöntött pénteken a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. „A mai világban, amikor a gyors döntések és könnyű feladások korát éljük, önök példát mutatnak” – mondta az ünnepségen Antal Árpád polgármester.
Könnyű online kereset lehetőségével csalta lépre áldozatát egy internetes szélhámos, aki így több mint 45 ezer lejre tett szert illetéktelenül.
Beköszöntött a hideg idő, de a szabályok most is változatlanok a sepsiszentgyörgyi hajléktalanszállón: ittasan nincs bejárás. Szerdán este éppen emiatt küldtek el egy igénylőt, egy másiknál pedig epilepsziás rohamokat okozott az alkoholfogyasztás.
A sepsiszentgyörgyi TEGA Rt. egyelőre nem drágította meg a szolgáltatását, sőt még az áfa-emeléssel járó többletkiadást is magára vállalta. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy a jövőben is így marad.
Dagad a botrány a Sepsiszentgyörgy melletti szépmezői kutyamenhelyen történt altatások körül: az AMY civil szervezet az új gondokságot hibáztatja, számos helyi lakó az állatok védelmére kelt. A menhely új ügyintézője is nyilatkozott a Székelyhonnak.
A Csíki Kamarazenekar és a Georgius Kamarazenekar nyitja meg a 2025–2026-os Hangversenyévadot október 23-án Sepsiszentgyörgyön.
Nekikezdtek Kovásznán a helyi lakosok által évek óta várt körforgalom megépítésének a Penny áruház előtt, ahol öt utca kereszteződése teremtett évekig veszélyes forgalmi helyzeteket.