Újratanítják a „kikopott” tudást

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Újabb szakképzésekkel segítik elhelyezkedni a munkanélkülieket az Alkalmazáshoz vezető út című projekt működtetői. A frissen indított képzéseken a növénytermesztés, illetve az építő szakma elméleti és gyakorlati tudnivalóit adják át az érdeklődőknek.

Pethő Melánia

2012. május 06., 17:122012. május 06., 17:12

2012. május 06., 17:382012. május 06., 17:38

Lassan másfél éve indította el az Alkalmazáshoz vezető út elnevezésű projektjét a gyergyószentmiklósi Gaia Consulting Group Kft., partnerségben a  Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi részlegével és a csíkszeredai Praktik Consulting&Comp Kft.-vel. Az Európai Szociális Alap által társfinanszírozott program keretében karriertanácsadással, munkaerő-közvetítéssel, képzésekkel, információnyújtással és szaktanácsadással segítik a Gyergyószentmiklós, Maroshévíz és Csíkszereda térségekben élő munkanélkülieket az elhelyezkedésben, illetve független vállalkozások elindításában. Az eddig megtartott kilenc képzést követően újabb szakmák elsajátítására nyújtanak lehetőséget a célcsoport számára: a növénytermesztés és az építői szakma fortélyait adják át érdeklődőknek.

„A jövő arról szól, hogy becsületes kétkezi munkából kell megélni. Erősítsük meg egymást abban, hogy az együttműködésre, a becsülettel megtervezett jövőképre rá lehet építeni egy nép sorsát” – Bányász József, a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi részlegének vezetője, a projekt technikai felelőse ebben látja a gazdaság jövőjét. Amint azt a képzések résztvevői számára tartott pénteki megnyitó alkalmával mondta, a munkanélküliséget nem tragédiaként, hanem esélyként kellene megélni – ezt hagyományos szakmák oktatásával próbálja felkínálni az álláskeresőknek a Caritas. Az Alkalmazáshoz vezető út program keretében vidéki vendégfogadó, feldolgozó munkás, illetve a most indított, hagyományos technikákat és elemeket felhasználó építőmunkás és növénytermesztő szakmák elméleti és gyakorlati tudnivalóit adják át a résztvevőknek.

„Boszorkánykonyhát” építenek

Az érdeklődők előkészített gyakorlóterepeken sajátíthatják el a tudnivalókat. A gyümölcsök, dísz-, gyógy- és fűszernövények termesztésének fortélyaival a Caritas Vidékfejlesztés területén ismerkednek, üvegházban tanulhatják meg a veteményeskert kialakításának szakszerű lépéseit. Mindezt vegyszermentes, biodinamikus módszerekkel, úgy, ahogyan régebben kertészkedtek vidékünkön.

Az építőszakma iránt érdeklődők is számíthatnak kisebb „időutazásra”. A Köllő Miklós műépítész által vezetett képzés során ugyanis a „kikopott” tudást sajátíthatják el. Zsindelypattintás, kacskaringós vakolás, farkasfogas, medvegerezdes, húzógerezdes faragás szerepel a tananyagban, mindez összeegyeztetve az építkezésben használt mai elemekkel. „Nem múzeumot akarunk létrehozni ezzel a mesterséggel, hanem az életet akarjuk továbbvinni a saját lehetőségeinkkel, erőforrásainkkal” –  mondta a képzés megnyitóján az építész szakember. Gyakorlóterepként a Caritas Kossuth Lajos utcai régi épületét használják, amit előbb lebontanak, anyagjait újrahasználva visszaépítenek. Cél, hogy az építés különböző fázisai által megtanulhassák, hogyan lehet, kell összeegyeztetni a régi építőanyagokat a ma használatban lévőkkel úgy, hogy megmaradjon az épület eredeti jellege.

A végeredmény közösségi célt fog szolgálni, a Caritas Vidékfejlesztés itt fogja működtetni mezőgazdasági termékfeldolgozó tanodáját. „Egy „boszorkánykonyha”, ahol „alkímiai” eszközökkel az asszonyok gyógynövényekből állítják majd elő a tinktúrákat, gyógyhatású készítményeket. Tartósítanak, füstölnek... Átadják azt a régi tudást, ami szintén feledésbe veszett” –  találó nyelvezettel ismertette az épület tervezett rendeltetését Bányász József.

A képzéseken részt vevők az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium, valamint a Szociális, Családügyi és Munkaügyi Minisztérium által elismert diplomát kapnak. A képzések ideje alatt anyagi támogatás t kapnak a résztvevők, és útiköltségük megtérítésére is számíthatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 09., csütörtök

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e

Még mindig kérdéses, hogy a romokból újjászülethet-e valamikor a tatárdombi szabadtéri oltár, amelyet a több mint egy hete pusztított vihar tett tönkre. A Gyergyószárhegy és Gyergyóditró közötti Tatárdomb a helyi közösség jelképes tere.

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 

Bemutatkozási lehetőséget kínál feltörekvő zenészeknek a gyergyószentmiklósi Sunset Session Fest, amelyet július 17–18-án rendeznek meg először.

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 
2026. július 09., csütörtök

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó

Három autó ütközött össze a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon csütörtökön dél körül.

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó
2026. július 08., szerda

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát

A Bucsin-tetőn kialakult üdülőfalu sokáig alapvető közművek nélkül létezett: sem villanyáram, sem ivóvíz-, sem pedig szennyvízhálózat nem volt itt. De miután tavaly megoldódott a villany kérdése, most a víz- és csatornahálózat kiépítése következik.

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson

Több mint húsz év után újra Gyergyószentmiklóson lesznek láthatók Xantus Géza alkotásai. Július 10-én, pénteken 18 órától nyílik meg a Pro Art Galériában a Fényúton című tárlat.

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson
2026. július 06., hétfő

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom

Elfogadta a gyergyószentmiklósi képviselő-testület a Kőkereszthez tervezett körforgalom kivitelezési dokumentációját, így megindulhatnak a kisajátítási és engedélyeztetési eljárások.

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom
2026. július 06., hétfő

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat

Közel százötven alkalmazottat érintenek Hargita megyében a bejelentett csoportos létszámleépítések: a székelykeresztúri vállalat mellett, most egy maroshévízi gyár jelentette be a tömeges elbocsájtási szándékot.

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

Megkezdődött a hivatalos turistaszezon a Súgó-barlangban, amely július 1-jétől hétfő kivételével naponta látogatható. A gyergyói természeti ritkaság nyáron több ezer egyéni turistát fogad, miközben a barlang kutatása és újratérképezése is folytatódik.

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

2026. július 04., szombat

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson

A nyár során több sportlétesítményben is karbantartási és kisebb felújítási munkálatokat végez a Gyergyószentmiklósi Városi Sportklub (VSK). Eközben a klub pénzügyi helyzete is stabilizálódott.

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson
2026. július 04., szombat

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában

Vízvezeték-meghibásodás miatt átmenetileg szünetel az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklóson a Békény utca egy részén, valamint a Víz utcában.

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában
Hirdetés