RMDSZ: a bíróság döntsön a fűtésről

A város működtesse a fűtésszolgáltatást hosszú távon, mert csak így lesz fenntartható – mondta Bányász Lehel és Bajkó László, a gyergyószentmiklósi RMDSZ frakció álláspontját ismertetve. Kijelentették, a távhőszolgáltatás végleges átvétele, visszavásárlása csakis bírósági döntés alapján lehetséges.

Gergely Imre

2015. október 12., 15:382015. október 12., 15:38

A szolgáltatások kiadása azt jelenti, hogy a város elveszíti függetlenségét, magáncégek érdekei befolyásolhatják a sorsát – állapította meg a két RDMSZ-es önkormányzati képviselő. Megjegyezték, ezen az állásponton voltak akkor is, amikor a fűtést az E-Starnak adta át a város. Az akkori véleményüket pedig az idő igazolta – szögezték le sajtótájékoztatójukon.

Tény, az E-Star jelentős befektetést eszközölt a városban, és az a célja, hogy ez megtérüljön, azonban, hogy ez konkrétan mekkora összeget jelent, még mindig kétséges. Az önkormányzat ugyan 8,5 millió eurót fogadott el, mint a beruházás értéke, de ez az összeg nem volt megfelelően bizonyítva – mondták az RMDSZ-es képviselők. Az idők folyamán különböző számok is felvetődtek, 4, 8, 5, 13, sőt 23 millió euró is. A cég jogosan kéri vissza befektetésének értékét, jogosan kér kártérítést remélt hasznának elmaradása miatt, a kérdés azonban az, hogy mekkora ez az összeg. Ezt csakis a bíróság állapíthatja meg – véli Bányász és Bajkó.

Elmondták, az MPP és az RMDSZ frakciók közt egy korábbi megbeszélésén egyetértés volt arról, hogy bírósági keresetet kell benyújtani, éppen ezért meglepte őket Nagy Zoltán múlt heti nyilatkozata, miszerint nem pereskedni kellene, hanem megegyezésre törekedni az E-Starral. A per akár 5–6 évig is elhúzódhat, de a vége nem lehet más, minthogy a bíróság kimondja, mekkora összeget kell kifizessen az önkormányzat az E-Starnak. Az azonban előre látható, hogy ez az összeg akkora lesz, hogy kifizetése évekre megbéníthatja a város fejlődését. A működési költségeken kívül minden más bevétel az E-Star számlájára kerülhet – vázolták az RMDSZ-es képviselők. Hozzátették, úgy vélik, a szolgáltató már jó ideje döntött a szerződésbontásról. Ezt igazolja, hogy az E-Star ebben az évben egyetlen beszállítójával sem hosszabbított szerződést, sőt a szolgáltatási engedélyének meghosszabbítására sem tett lépéseket.

A sajtótájékoztatón elhangzott, évi 37 ezer gigakalória értékesítése esetén lenne kifizetődő a szolgáltatás, mostanra azonban 27 ezer gigakalóriára csökkent az elhasznált hőmennyiség a leválások, a szigetelések, vízszintes elosztás-szerelések miatt. A tendencia további csökkenésekre mutat. Emiatt akart az E-Star mihamarabb távozni Gyergyószentmiklósról – mondta a két képviselő, megjegyezve, az E-Star már jelezte, a szolgáltatást csakis sorozatos áremelések mellett tudná folytatni. Ez következne be akkor is, ha egy újabb magáncég jelenne meg és venné át a rendszert – vélik az RMDSZ-es képviselők, hozzátéve, hogy tudomásuk szerint nincs komoly érdeklődő a szolgáltatás iránt.

A két képviselő sajtótájékoztatóján kitért a hóeltakarítási, utcasepréis szolgáltatás kérdésére is. Fenntartják azt az álláspontjukat, hogy ezt a két szolgáltatást semmiképpen nem szabad kiadni, hiszen ezekhez a városnak megvannak az eszközei. A csütörtöki tanácsülésen kiderült: két ellentétes jogi vélemény van azzal kapcsolatban, hogy lehet-e embereket alkalmazni vagy sem ezen szolgáltatások végzésére. Az RMDSZ-esek, szemben azzal, amit az MPP frakció és az alpolgármester állít, azt az álláspontot osztják, hogy van erre jogi lehetőség, Úgy vélik, megmagyarázhatatlan, miért erőlteti az MPP és az alpolgármester a szolgáltatások kiadását. Szerintük az MPP „kényelmes önkormányzást” akar, míg az RMDSZ „munkás önkormányzatot” szeretne, azaz nem megszabadulni a feladatoktól, hanem felvállalni azokat.

A két képviselő ismét felvetette, szükség van arra, hogy a Mezei Jánossal történtek miatt polgármesteri jogkörökkel felruházott Nagy Zoltán mellé alpolgármestert válasszon a testület. Látható, a városvezetés feladata sok egy embernek – mondták, hozzáfűzve: volt egy időszak, amikor az MPP-sek is egyetértettek ezzel, de mostanában ismét elutasítják ezt az elképzelést. A városvezetésnek felróják azt is, hogy a megyében egyedüliként Gyergyószentmiklósnak nem készült el az integrált fejlesztési stratégiája, és évek óta hiányzik egy elfogadott általános városrendezési terv is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Holtan találták meg a Gyergyóalfaluból eltűnt férfit

Megtalálták, de sajnos már nem volt életben a Gyergyóalfaluból eltűnt 63 éves férfi – közölték Gyergyóalfalu község Facebook-oldalán a hétfői nagyszabású keresőakciót követően.

Holtan találták meg a Gyergyóalfaluból eltűnt férfit
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Adókedvezmény és közösségi segély: új szociális támogatások Gyergyószentmiklóson

Két új szociális intézkedéssel bővíti támogatási rendszerét Gyergyószentmiklós önkormányzata: az egyik a fogyatékkal élő személyek adóterhein könnyít, a másik pedig váratlan, súlyos egészségügyi helyzetekben nyújt gyors segítséget.

Adókedvezmény és közösségi segély: új szociális támogatások Gyergyószentmiklóson
2026. március 22., vasárnap

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluból, segítséget kérnek a megtalálásához

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluban, a család és a helyi közösség segítséget kér a megtalálásához.

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluból, segítséget kérnek a megtalálásához
2026. március 22., vasárnap

Megnyitották a Bázis ifjúsági központot Gyergyószentmiklóson

Hivatalosan is megkezdődött Gyergyószentmiklóson a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026-os évadának nyitánya.

Megnyitották a Bázis ifjúsági központot Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket

Idén is meghirdeti a hagyományossá vált facsemete-ültetési programját a gyergyószentmiklósi RMDSZ, melynek alkalmával 50 családot ajándékoznak meg facsemetékkel.

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket
2026. március 19., csütörtök

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson

Fogyatékkal élők számára az adófizetéshez, jövedelem nélkülieknek pedig az egészségügyi ellátáshoz nyújt támogatást Gyergyószentmiklós önkormányzata. Több utcafelújítási projekt előkészítése és a Monturist-ügy is napirendre került a csütörtöki ülésen.

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson
2026. március 18., szerda

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán

Harminckilenc díjazott vehetett át elismerést a 2026. évi Hargita megyei Lovasgálán. A Gyergyóremetén megrendezett eseményen Nacsa Lőrinc államtitkár bejelentette, napokon belül meghirdetik az idei Kárpát-medencei Lovas Programot.

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán
Hirdetés
2026. március 18., szerda

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen

Erdőt is fenyeget a szerda esti tarlótűz Maroshévíz környékén, mintegy öt hektáron ég a száraz növényzet, hivatásos és önkéntes tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén.

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen
2026. március 18., szerda

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat

Látványos koncerttel indul a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa programsorozat Gyergyószentmiklóson. Szombaton 20 órától a Basilides Tibor Sportcsarnok ad helyet annak az eseménynek, ahol a gyergyói zenei élet ismert előadói lépnek színpadra.

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat
2026. március 17., kedd

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson

A Szülőnek lenni előadás-sorozat újabb alkalommal várja az érdeklődőket március 20-án, pénteken 18 órától Gyergyószentmiklóson, az örmény katolikus templomban. Az esemény meghívott előadója Sisak Imola lesz.

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson
Hirdetés