Cserkésztábor a Baricz-kanyarban

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Harminc gyerek ismerkedik a cserkészélettel Borzont határában. Ötéves a legkisebb, tizenkettő a legnagyobb, kivétel nélkül naponta portyáznak, sátorban alszanak, éjszaka óránként őrséget váltanak. A hangulat jó, a hangsúly a csapatépítésen van.

Balázs Katalin

2012. június 27., 15:532012. június 27., 15:53

2012. június 27., 16:382012. június 27., 16:38

Tavaly sikerült újraéleszteni az 1990-ben létrehozott, pár évig szünetelő gyergyószentmiklósi cserkésztevékenységet, így immár második éve, hogy a Baricz-kanyarban cserkésztábort tartanak a tanévzárót követően. Hétfőtől péntekig cserkészéletet él a harmincfős csapat, Vadász Szatmári István táborparancsnok kijelentette: szülőknek tilos a látogatás.

A részt vevő gyerekek nagy többsége egész évben járt cserkészfoglalkozásra, van már egy elképzelésük, miről szól ez. Nagyon fiatal a csapat, így azt hiszem, a cserkésztábor fő feladata, hogy csapatot építsünk. A gyerekek elszakadtak egymástól, családok is elszigetelődnek, sok az egyke – ez a társasághiány a későbbi, közösségi beilleszkedésben is nehézséget fog okozni. A feladat tehát az, hogy ezek a gyerekek megtanuljanak együtt lenni, együtt élni, közösen felvetni és megoldani problémákat – összegzett a táborparancsnok.

A tábor szabályait be kell tartani. Minden gyerek részt vesz a foglalkozásokon. Rendszeres a portya, a túra, ahonnan teafűvel, gombával megrakottan térnek vissza. A táborban számos ügyességi, csapatösszetartást igénylő foglalkozásra, játékra kerül sor, énekeket tanulnak. Őrsökben dolgoznak, őrsvezetőre hallgatnak. A tábori tevékenységeket gazdagítják a látogatóba érkező nagy cserkészek, a roverek, akik tudásukból adnak át az apróságoknak.

Az éjszakák sem eseménymentesek: a tűz sosem alhat ki, a tábor nem maradhat őrség nélkül. Óránként váltják egymást a három-négytagú csoportok, őrséget állnak, s nem panaszkodnak akkor sem, ha néha igencsak félnek.

– Mindenkinek botja van, maguk faricskálják amennyire tudják, aztán az ujjukat kötözgetjük egyfolytában. Így tanul meg a gyerek bicskával bánni, ha párszor elvágja az ujját. A szülők részéről sincs gond, a tavalyi tapasztalat után felkértük őket, ne látogassák, ne zavarják a tábort. A cserkészavató ünnepség sem lesz nyílt, minden napra szervezünk egy kis ünnepet. Bevezettünk egy újdonságot is, lévén, hogy vannak első és második osztályosok, akik nem lehetnek még kiscserkészek sem, hogy mégis megéljék a cserkész-összetartozás varázsát, kék nyakkendőt ugyan nem, de kék szalagot kapnak. Ezt viselhetik a tábor végéig, s készülnek a cserkészavatóra. Egyébként két táborlakó kap zöld nyakkendőt, négyen az idén lettek kiscserkészek – mondja Vadász Szatmári István.

A táborlakók több mint negyede cserkészszülő gyermeke, édesanyjuk, édesapjuk szintén a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Cserkészcsapat tagja volt egykoron. Közülük van, aki most a konyhán segédkezik az ellátmányozásban. Az étvággyal sincs gond, egész napos mozgás után nem válogatósok az apróságok.

Harminc gyerek nagy csapatnak számít. Hogy bővíthető-e a kör, lehet-e még jelentkezni? A válasz igen, hisz Vadász úgy gondolja, ha nő is a létszám, az ő munkája csökkenni fog: tanítványai nagyobbak lettek, őrsvezetőkként már most is átvállalják a feladatok egy részét. Jöhet tehát az újabb cserkészutánpótlás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 12., szerda

Borszékre gördül be a színjátszók ekhós szekere

Az Ekhós szekér nyomában című rendezvénysorozat immár huszonhetedik alkalommal gyűjti össze Hargita megye felnőtt műkedvelő színjátszóit – ezúttal Borszék lesz a házigazda.

Borszékre gördül be a színjátszók ekhós szekere
Hirdetés
2025. november 12., szerda

Kézműves ízeket és közösségi hangulatot hoz a 14. Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál

Ismét a hagyományos ízek otthona lesz Gyergyószentmiklós. A Szent Miklós-napok részeként megrendezik a 14. Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivált és Süteménymustrát, ahol közösségek, barátok és cégek mérhetik össze főzőtudásukat.

Kézműves ízeket és közösségi hangulatot hoz a 14. Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál
2025. november 12., szerda

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházlakásban, több lakót is kimenekítettek

Tűzeset történt Maroshévízen, egy tömbház földszinti lakásában, szerdán délelőtt. A helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók, több lakásból is ki kellett hozniuk a lakókat.

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházlakásban, több lakót is kimenekítettek
2025. november 10., hétfő

Útkarbantartás és felkészülés a télre Gyergyószentmiklóson

A korábbiaknál jóval nagyobb mértékben végeztek útkarbantartást Gyergyószentmiklóson az idei évben. Néhány kisebb munkálatot még a hideg beköszönte előtt le szeretnének zárni, de a város már felkészült a télre is.

Útkarbantartás és felkészülés a télre Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2025. november 06., csütörtök

Előadások, töltekezés Gyergyószentmiklóson: neves vendégek érkeznek a Feltöltőre

Több előadó gondolatait ismerhetik meg az érdeklődők pénteken és szombaton Gyergyószentmiklóson a FeltöltŐ előadás-sorozaton: Ács Zoltán, Lackfi János, Czikó László és Schäffer Erzsébet előadásai mellett Eperjes Károly színművész estje zárja a sorozatot.

Előadások, töltekezés Gyergyószentmiklóson: neves vendégek érkeznek a Feltöltőre
2025. november 06., csütörtök

A megkalapált csoda: könyvbemutató és emlékezés Rafi Lajosra

A 12 éve elhunyt költő, Rafi Lajos életét és munkásságát idézi meg verseken, interjúkon, személyes visszaemlékezéseken keresztül egy új emlékkötet. A megkalapált csoda című könyv bemutatóját november 7-én a Tarisznyás Márton Múzeumban tartják.

A megkalapált csoda: könyvbemutató és  emlékezés Rafi Lajosra
2025. november 05., szerda

Gyanús, idegen házalók jelentek meg Gyergyószentmiklóson

Ismét megjelentek olyan gyanús emberek Gyergyószentmiklóson, akik jótékonysági célokra hivatkozva vagy különféle termékeket és szolgáltatásokat kínálva kopognak be a helyiekhez, megtévesztő szándékkal – figyelmeztet a város önkormányzata.

Gyanús, idegen házalók jelentek meg Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2025. november 05., szerda

Előadás Salamon Ernő titokzatos életéről

Ferenczi Attila iskolaigazgató, író előadására hív az Itthon közösen a holnapért Egyesület és a Szent István Plébánia. Az előadás címe: Salamon Ernő titokzatos élete, halála és utóélete (Egy költő, akinek a nevét egy iskola viseli).

Előadás Salamon Ernő titokzatos életéről
2025. november 04., kedd

Markológéppel mentettek ki egy lovat a vízcsatornából

Vízelvezető csatornába szorult egy ló kedden Maroshévízen. A tűzoltók a helyi polgármesteri hivatal markológépével emelték ki a sáros állatot szorult helyzetéből. Ugyanezen a napon a tűzoltók egy fán rekedt macskát is megmentettek.

Markológéppel mentettek ki egy lovat a vízcsatornából
2025. november 04., kedd

Elég volt a bezárásból: jövőben mindenképp elkezdenék a gyergyószentmiklósi kultúrház belső felújítását

2022 tavaszán tartották az utolsó próbákat és előadásokat a gyergyószentmiklósi művelődési házban, azóta pedig „hajléktalanná” vált a város kulturális élete. Jövőre – akár saját forrásból is, de – el szeretnék kezdeni az épület belső felújítását.

Elég volt a bezárásból: jövőben mindenképp elkezdenék a gyergyószentmiklósi kultúrház belső felújítását
Hirdetés