
Fotó: Pethő Melánia
Több szempontból is teljesen kiszolgáltatott helyzetben vannak a remetei tejporgyár tulajdonában lévő tömbházak lakói – ha a gyárban kikapcsolja az áramot az Electrica, a lakásokban a villany mellett a vízszolgáltatás is megszűnik. November elején élőlánccal akadályozták meg az áramszolgáltató intézkedését a lakók, a napokban ismét erre készültek.
2016. december 09., 18:582016. december 09., 18:58
„Nem is hinnénk, hogy ilyesmi megtörténhet, ha az Electrica autóját nem láttuk volna itt a helyszínen múlt hónap elején. A huszonegyedik század Európájában ott tartunk, hogy senki nem áll szóba velünk, és arra ébredünk havonta, hogy jön a szolgáltató kikötni az áramot” – ezzel fogadta lapunkat Jánosi Zita csütörtök délelőtt a remetei tejporgyár kapujában. A nyugdíjas pedagógus a gyár tulajdonát képező tömbházak egyikében él, több lakótársával együtt vonult az utcára, mert azt a hírt kapták, hogy a szolgáltató emberei érkezni fognak, hogy lekapcsolják az áramot. Egyszer már sikerült megállítaniuk az intézkedést, november 4-én élőláncot alkotva akadályozták meg az electricásokat abban, hogy megszüntessék a gyár áramellátását. Azért álltak ellen, mert ha ez megtörténik, a szemben lévő három tömbház összesen 46 családja is áram nélkül marad, ráadásul a vízszolgáltatás is megszűnik az ingatlanokban, hisz a vízellátáshoz használt szivattyúrendszert is áram működteti.
Mint akkor is írtuk, a lakók jogtalannak tartják, hogy a tejporgyár felhalmozott adósságának következményei őket is érintik, hisz valamennyien rendszeresen fizetik a villanyszámláikat, amikre nyugtát is kapnak a gyártól. Az évek során többször kérték már, hogy külön hálózatra köthessék át az ingatlanokat, hogy direkt szerződéses viszonyba kerülhessenek az áramszolgáltatóval, de előrehaladás eddig nem történt az ügyben. Jelenleg is válaszra várnak, ezúttal a tejporgyár átszervezését irányító hatóságtól.
„Törvényesen bejegyzett lakószövetségünk van, ennek nevében folyamodtunk a vezetőséghez. Kértük, hogy gondoskodjanak arról, hogy ennyi család még egyszer ne kerülhessen veszélyeztetett helyzetbe a szolgáltatások terén. Ha másképp nem lehet, akkor járjanak közbe, hogy kössenek át minket a külső villanyhálózatra. Mi ezt nem tudjuk megtenni, mert nem vagyunk lakástulajdonosok” – mondta Jánosi Zita. Lakótársaival közösen felháborítónak tartja, hogy egy hónapja elküldött folyamodványukat válaszra sem méltatták.
A csődületnek végül véget vetett a hír: csak szóbeszéd volt, hogy jönnének az electricások kikötni az áramot. Ezen felül további megnyugtató információkat is elmondott az egyik lakónak Sándor Vilmos, a tejporgyár igazgatója, amik hallatán szétszéledtek a gyár elé összegyűlt szomszédok. Valamennyien hiányérzettel távoztak, mint mondták, elvárnák, hogy a gyár vezetősége írásban közölje velük az őket is érintő helyzetet és a folyamatban levő intézkedéseket. „Vajon akkor megnyugodhatunk, hogy karácsonyra nem kötik ki a villanyt?” – méltatlankodott az egyik lakó.
„Egyelőre még nincs amit írásban kiközöljünk a lakóknak” – mondta lapunk megkeresésére a létesítmény igazgatója. Mint magyarázta, a tejporgyár elindította annak folyamatát, hogy a tulajdonában lévő tömbházak lakrészei külön elektromos hálózatra csatlakozhassanak, de ez nem lesz egy rövid folyamat. Már csak azért sem, mert a bekért okiratok nem mindenikével rendelkeznek az 1954-56-ban épített tömbházak. „A folyamat el van indítva, intézzük azokat az iratokat, amiket kér tőlünk az Electrica. Valószínű, hogy két-három hónapba fog telni míg megtörténhet a különválás” – mondta az igazgató. Azt is elmagyarázta, hogy a tejporgyár adósságát az Elctrica felé az a felszámoló cég halmozta fel, amelyik 2011-2014 között irányította a vállalatot. Közel 900 ezer lejes a tartozás, ezen kívül az áramszolgáltató 263 ezer lejes biztosítékot is kér a gyártól azért, hogy továbbszolgáltasson. Ezt az összeget bírósági úton közel 130 ezer lejre csökkentették, de az összeg így is igencsak tetemes. A kauciót nem kell kifizetni abban az esetben, ha szolgáltatót vált a gyár – mondja Sándor Vilmos, elmagyarázva, hogy jelenleg épp annak az ügyintézése zajlik, hogy január elsejével új szolgáltatóval kössön szerződést a tejporgyár. Ezt követően folytatják a lakások leválasztását a közös hálózatról – magyarázta.
Mint fogalmazott, a szerződés felmondási időszakában az Electrica nem kötheti ki az áramot, de ha ezt mégis megtenné, az új szolgáltató 48 órán belül átveszi, újraindítja az áramellátást. Erre az esetleges kétnapos kiesésre is fel vannak készülve – az igazgató generátort kért kölcsön, ezzel biztosítanák a tömbházlakások áramellátását.
Hétfő hajnalban gyúlt ki és károsodott súlyosan egy családi ház Gyergyóújfaluban. A helyi közösség megmozdult, és mivel többen jelezték segítő szándékukat, adománygyűjtés is indult.
Új bemutató jön, de kocsmaszínház, egyéni előadás és tantermi produkciók is műsoron vannek ebben a hónapban a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színháznál.
A vízszolgáltatás kiesésére kell számítani csütörtökön Gyergyószentmiklós több városrészében.
Tizenegyedik alkalommal szervezik meg az Erőss Zsolt-teljesítménytúrát, amellyel a Himalája legmagasabb csúcsára első magyarként feljutó hegymászóra emlékezik az Erdélyi Kárpát-Egyesület gyergyószéki osztálya. Elindult a jelentkezés.
Tizenkét órás újraélesztési maratont szerveznek május 15-én Gyergyószentmiklóson. Az eseményen több mint 1800 fiatal sajátíthatja el az életmentés alapjait, valamint felnőttek is megtanulhatják, mi a teendő szívleállás esetén.
Közeleg a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részének korszerűsítése, ezért május 31-ig le kell bontani a területen álló, engedély nélkül épített garázsokat. Egy hónappal a határidő előtt 41 építményt számoltak fel, de a többség még áll.
Hídfőnek ütközött egy autó Gyergyószentmiklóson, a város Gyergyószárhegy felőli kijáratánál. A balesetben két személy megsérült, egyikük a roncsok közé szorult.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Kevesebb mint egy hónap telt el azóta, hogy Gyergyószentmiklóson, egy Virág negyedi parkolóhely használata körül kialakult vita rendeződni látszott, most azonban újabb fordulat történt: valaki megrongálta a parkolásgátló szerkezetet.
Rendszámfelismerő kamerákat telepítettek a polgármesteri hivatal mögötti hulladéklerakóhoz Gyergyóújfaluban a szabálytalan szemétlerakás ellenőrzésére.
szóljon hozzá!