
Felkészültségükről több „éles helyzetben” kellett bizonyítsanak az elsősegélynyújtók
Fotó: Pethő Melánia
A gyergyószentmiklósi Sfântu Nicolae-középiskola csapata lett a győztes a Hozzáértő szanitécek verseny Hargita megyei szakaszán, így ők képviselhetik a megyét a vöröskeresztes vetélkedő országos döntőjében. Az általános iskolások korosztályában is gyergyói siker született: a Kós Károly Általános Iskola elsősegélynyújtói érdemelték ki a legjobbaknak járó elismerést.
2018. május 07., 16:152018. május 07., 16:15
2018. május 07., 16:162018. május 07., 16:16
Többféle helyzetben kellett bizonyítsa elsősegélynyújtásból való felkészültségét az a hat csapatnyi diák, akik előzetes szelekciót követően a Hozzáértő szanitécek elnevezésű verseny megyei szakaszára jutottak. A Gyergyószentmiklóson zajló vetélkedő elméleti részén a Vöröskereszt történelmével és alapelveivel, illetve az egészséges életmóddal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni, a gyakorlati próbákon pedig gázmérgezés, autóbaleset, áramütés, a légutak idegen tárgytól való elzáródása miatt életveszélybe került sérülteket kellett ellátni. Nehezíttette a diákok dolgát, hogy egyes helyszíneken két-két, különböző sérüléstől szenvedő alany életét kellett megmenteniük.
Az élethűen megformált helyzetek és a valódinak ható bőrfestések már önmagukban elégségesek voltak ahhoz, hogy az igazán hozzáértők felismerjék, milyen sérüléssel állnak szemben és mi a tennivalójuk, de a pontozóbíróktól szóban is pontos leírást kaptak a sérülések okairól. Az esetleges tévedésekre, hiányosságokra rávilágítva, a helyes eljárást is ismertették a versenyzőkkel a bírók.
– mutatott rá Vasile Micu, a versenyt szervező gyergyószentmiklósi Vöröskereszt vezetője. Hozzátette, az a tudás, amit megkövetel egy ilyen versenyre való felkészülés, tulajdonképpen egy életre szól. A felkészült elsősegélynyújtókra pedig bármikor bárhol szükség lehet, mert „megbocsáthatatlan bűn, ha valaki tétlenül nézi végig, ha például egy családtagja kerül életveszélybe.”
Fotó: Pethő Melánia
– mutatott rá a vöröskeresztes vezető. Ennek tükrében biztonságukra a versenyzőknek is figyelniük kellett; ki is zárták a mezőnyből azokat a csapattagokat, akik megfogták például az „áram alatt lévő” vezetéket. Pontlevonás járt abban az esetben is, ha nem jártak el szakszerűen a mentők vagy más, a helyzetet által megkövetelt szervek értesítésekor, és azzal is sokat veszíthettek a csapatok, ha nem összehangoltan folytatták le a beavatkozásokat. A csapatmegjelenést, a sérülés ellátásának mechanizmusát is pontozták a bírák.
Az összesítésből kiderült, az 5–8. osztályosok korosztályában harmadik helyezett a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános iskola csapata lett, második helyen a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola csapata végzett. Legjobbnak a gyergyószentmiklósi Kós Káros-iskola csapata bizonyult. A 9–12. osztályosok versenyében a harmadik helyen a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola csapata végzett, második lett a szintén csíkszeredai Octavian Goga Gimnázium csapata. A korosztályban a legtöbb pontot a gyergyószentmiklósi Sfântu Nicolae-iskola csapata szerezte, így ők képviselhetik Hargita megyét a verseny júliusban esedékes országos szakaszán. Egy másik vonzata is van a gyergyószentmiklósi győzelemnek: a város lehet a házigazdája jövőben is Hozzáértő szanitécek verseny megyei szakaszának.
Aranyfokozat a gyergyói Vöröskeresztnek
A szombati eseményen részt vett Zsigmond Éva, a Hargita megyei Vöröskereszt vezetője is. A nemzetközi szervezet közelgő, május 8-ai világnapja alkalmából elismeréssel köszöntötte a fiókszervezetet. Több mint hároméves fennállásáért és folyamatos aktivitásáért arany fokozatú elismerésben részesült a gyergyószentmiklósi alegység.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!