
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Maros megyében mintegy 55 hivatásos nevelőszülőt alkalmaz a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság. Azoknak a 7 év alatti, állami gondozásban levő gyermekeknek van szükségük a nevelőszülőkre, akiket a családjaik elhagytak.
2018. szeptember 27., 15:412018. szeptember 27., 15:41
2018. szeptember 27., 15:442018. szeptember 27., 15:44
Évente hozzávetőlegesen 50, hét éves kornál kisebb gyerek válik család nélkülivé Maros megyében, ami azt jelenti, hogy van, akit már a szülészeten „ottfelejt” az anya, van, akit kórházi kezelést követően nem visznek haza, vagy egyszerűen elhagynak a szülők, nem törődnek vele kellőképpen, és az államnak kell gondoskodnia róla.
Doru Constantin, a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság szóvivője érdeklődésünkre elmondta, léteznek az úgynevezett sürgősségi központok, ahol az elhagyott gyermekek gondját viselik addig, amíg nevelő családot találnak számukra.
Mivel idén több hivatásos anya is nyugdíjazásba kerül, illetve, hasonlóan a jövő évben is, 55 személyt alkalmaz az igazgatóság, akik havi jövedelme megfelelője a romániai átlagbér, amihez hozzájön még a gyerekenkénti 600, illetve a fogyatékkal élő gyerekek esetén 900 lej. Ahhoz, hogy valaki hivatásos szülő lehessen, többféle elvárásnak kell megfelelnie.
Az állami gondozásba került gyerekeknek mielőbb családi körülményeket kell biztosítani, hogy könnyen beilleszkedhessenek a társadalomba, óvodába, iskolába járhassanak, azt a hátrányt, amivel indultak, amit a természetes családjuk általi elhanyagolással és elhagyással szereztek, ledolgozhassák.
A román törvények minden esetben a gyerekek jogait védik, a biztonságukat szavatolják, arra ösztönzik a társadalmat, az intézményeket, hogy minél hatékonyabban járuljanak hozzá a problémáik megoldásához.
A gyereknevelést vállaló családokat folyamatosan ellenőrzik, rendszeres képzéseket tartanak számukra. Akinél időközben felmerül az, hogy nem megfelelően törődött a gondjaira bízott gyerekkel, elveszik tőle a kiskorút.
Hivatásos nevelőszülőkhöz azok a kiskorúak kerülhetnek, akiknek állami gondozásban vannak, mert szüleik nem tudtak/akartak gondoskodni róluk. A törvény értelmében a gyermekjogvédelmi igazgatóság a vérszerinti szülőkkel is tartja a kapcsolatot, illetve a gyerek és a szülők közötti kapcsolat folyamatosságára is hangsúlyt fektet. Havi rendszerességgel szervez például találkozót a hivatásos nevelő- és a vérszerinti szülő és a gyermek számára.
Az örökbefogadással kapcsolatban is érdeklődtünk a megyei szociális és gyermekjogvédelmi igazgatóságon.
– tudtuk meg Doru Constantintól. A sajtószóvivő elmondta, az ő iratcsomóik készen állnak, az örökbefogadás folyamata indítható. Az örökbefogadást vállaló családok közül 26 megkapta a jóváhagyást, 18-an esetben pedig már megtörtént az adoptáció. Ez is egy többlépcsős folyamat – mondta a szóvivő, a gyerekre váró családoknak, házaspároknak több kritériumot is teljesíteniük kell, ahhoz, hogy örökbe fogadhassanak.
Bűncselekményeik büntethetőségének elévülésére hivatkozva a legfelsőbb bíróság elrendelte Sebastian Vlădescu volt pénzügyminiszter és Mircea Geoană sógora, Mircea Ionuț Costea üzletember szabadlábra helyezését.
Ionuț Moșteanu védelmi miniszter kedden kijelentette, hogy az amerikai katonák részleges kivonása nem függ össze Oroszország lehetséges stratégiáival.
Forgalmi változtatásokra számíthatnak a sofőrök Marosvásárhelyen november 6-tól, csütörtöktől, néhány utcát például egyirányúsítani fognak – hívja fel a figyelmet Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala.
Internetes szavazást írtak ki a legszebb Kárpát-medencei magyar településnév cím elnyeréséért. Az anyaország határain kívüli jelöltek körében a háromszéki Angyalos és a csíkszéki Szépvíz egyelőre dobogón áll, de a verseny koránt sem lefutott.
Róma polgármestere, Roberto Gualtieri kedden városi gyásznapnak nyilvánította november 5-ét, szerdát a Torre dei Conti középkori torony részleges összeomlása következtében elhunyt román munkás, Octav Stroici emlékére – írja az EFE hírügynökség.
Egy mezőtóháti kereskedelmi egység tavából májustól szeptemberig mintegy 150 kilogramm halat emeltek ki tolvajok, 15 ezer lejt kárt okozva a tulajdonosnak. Az elkövetőket keddre virradóra érte tetten a rendőrség, ekkor 80 kilogramm halat fogtak ki.
A koalíció az első deficitcsökkentő csomagban 2026-ra befagyasztotta a közalkalmazotti béreket és az állami nyugdíjakat, és ezt a döntést be kell tartani – jelentette ki egy keddi szakkonferencián a pénzügyminiszter.
Megnyirbálta a kormány a jövedelemadóból, a polgármesteri hivataloknak visszaosztott összegeket, ezért a települések kevesebb pénzt kapnak, mint amire számítottak. Marosvásárhely esetében ez az összeg 6,5 millió lejes mínuszt jelent.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről vitáznak keddi tanácskozásukon a koalíció vezetői a kormánypalotában.
Éves összevetésben az idei esztendő első kilenc hónapjában emelkedett Hargita megyében a forgalmi vizsgán átmenő tanulóvezetők aránya – tájékoztatott kedden a vezetői jogosítvány- és gépjármű-nyilvántartó hivatal adatai alapján a prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!