
Fotó: Bodnár Arthur
Borús időben kezdődött a liturgia, de a körmenetre kiragyogott a nap. A székelyudvarhelyi főesperesi kerület egyházközségeiből és a városból sokan érkeztek az úrnapi búcsúünnepre – megtöltötték imájukkal a Márton Áron téri „égbolt katedrálist”. A labarumot Czerják Zsolt és Lakatos Zoltán, a Tamási Áron Gimnázium diákjai vitték. Orgonán Pap Zoltán játszott, közreműködött a városbeli egyházközségek egyesített kórusa. A szentmiseáldozatot dr. Jakubinyi György érsek mutatta be a kerület papjaival és a ferences szerzetesekkel, majd vezette a körmenetet. Isten igéjét Oláh Dénes (Marosvásárhely) főespres-plébános hirdette. A körmenet során az egész főtér megtelt imádkozó, sűrű sorokban haladó zarándokkal.
2010. június 03., 14:422010. június 03., 14:42
2010. június 03., 23:492010. június 03., 23:49
Fotó: Bodnár Arthur
Harangzúgással, püspökfogadó énekszóval és ünnepélyes bevonulással kezdődött a szentmise. Mátyás Károly székelyudvarhelyi főesperes-plébános kifejezte a közösség örömét, hogy amikor az utolsó vacsorán történtekre emlékezünk, Erdély főpásztorával mutatják be a legszentebb áldozatot. Jakubinyi érsek bevezető gondolatában VI. Pál pápát idézve buzdított az igazi párbeszédre, ami a sajátságos értékek felmutatásával kezdődik. Önmagunkat mutatjuk, akiket a jelenvaló Jézus elkísér zarándokutunkon.
„Nem mindig szóval kell hirdetni az Igét!”
Az ünnep szónoka, Oláh Dénes szentbeszédében az evangéliumi kenyér- és halszaporítás nyomán arra biztatta a búcsúsokat: ha adni akarunk valamit a világnak, nem adhatunk kevesebbet, mint Jézust. Ahogy mi tudjuk adni, az lesz a csoda alapanyaga: Jézus kezében megsokszorozódik. A közösségben, az Igében és az Eucharisztiában. Vonzó, megtartó közösségeink vannak-e? Hogy Jézus befogadó, megtartó, szeretetteljes, egymásra figyelő arcát tudjuk mutatni embertársainknak.
Akinek szava „hívott, felemelt, bátorított, megfeddett, erőt öntött a hallgatóságába, a bénák lábába”. A hivatásos igehirdetők adottságaikat ajánlják, hogy általuk Ő jusson szóhoz. De igét kellene hirdetnie minden megkeresztelt embernek: a szülőknek családjukban, a médiumok munkatársainak, pedagógusoknak, orvosoknak – mindenkinek, aki hisz Istenben, és Jézus tanítványai. Alexandria Kelemen válasza, hogy miként hirdetné az igét: „meghívnám, hogy egy évig lakjon velem”.
Fotó: Bodnár Arthur
Nem lehet meglennünk Eucharisztia nélkül, ha lelki emberekké akarunk válni. Életvitelemmel, cselekedeteimmel, beszédemben a többiek ráismernek a mindenkit szeretető, megértő, hóna alá nyúló, üdvözíteni akaró Jézusra.
Életünk egy nagy körmenet
Fotó: Bodnár Arthur
Az ókorban a liturgia szó közszolgálatot jelentett: mindazt, amivel az egyén másokért dolgozott. Ugyanezzel a szóval fordították a szenírásban Áron és fiai oltárnál végzett szolgálatát – az Isten dicséretére megélt életformát hasonlóan nevezték. Ha ez a két értelem az egyén életében eggyé válik: úgy szolgálja népét, hogy ez istenszolgálat, valóban Jézust adtuk a világnak!
A körmenet pedig tanúságtétel: utcára visszük a hitünket, tanúságot teszünk róla. Ha valóban liturgiaként éljük meg azt, nem csak mi gazdagszunk ezáltal, világunkat is gazdagabbá tesszük – biztatott az ünnep szónoka. Az úrnapi körmeneten hagyományosan az idén elsőáldozottak szórták a virágszirmokat. A lomb-és virágoltárokat, az úrnapi sátrakat a Mária Légió, a rózsafüzér társulatok, a Szent Anna Katolikus Nőszövetség díszítették az egyháztanácsosok közreműködésével.
Fotó: Bodnár Arthur
A körmenetet hagyományosan a zetelaki keresztalja vezette, őket követték a környező falvak zarándokai – a főtéren a négy égtáj felé haladva, stációt tartottak a sátoroltároknál. Hálaadással és eucharisztikus áldással zárul az úrnapi búcsú. Mátyás Károly főesperes köszönetet mondott a főcelebránsnak, a szónoknak, paptestvéreinek, a ferences nővéreknek, a keresztaljákkal érkezett vendégeknek – akik imádságos áhítatukkal emelték az ünneplés rangját. Továbbá a civil szervezetek, valamint a média képviselőinek és mindazoknak, akik munkájukkal áldozatot hoztak a búcsúünnep megszervezéséért.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!