
Elismerték Sófalvi Szabolcs közösséget szolgáló tevékenységét. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) országos elnöksége elismerő oklevelet adományozott Sófalvi Szabolcsnak, Marosszentgyörgy polgármesterének, aki a díjat az erdélyi magyar közművelődés napja tiszteletére szervezett ünnepi műsor keretében vette át csütörtökön a marosszentgyörgyi római katolikus egyházközség tanácstermében.
2018. április 12., 19:512018. április 12., 19:51
Az ünnepi eseményen Ábrám Zoltán, az EMKE országos alelnöke mondott beszédet, a díjazottat Baricz Lajos plébános-költő laudálta. Sófalvi Szabolcs lapunk érdeklődésére elmondta, kellemes meglepetés volt számára a díj, amellyel úgy érzi, elismerték azt a munkát és erőfeszítést, amit a községért tesz nap mint nap.
– fogalmazott a marosszentgyörgyi elöljáró.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, mint minden évben, az idén is átadta Kolozsváron a kultúra, közművelődés, művészet legkülönfélébb területein kiemelkedő tevékenységet végző személyeknek az „erdélyi Oscarnak” is nevezett díjait.
„A díjakkal az egyesület, és ezen keresztül az erdélyi magyar közélet elismerését fejezi ki minden olyan alkotónak, aki a szakmájában, közéleti munkásságával, emberi magatartásával jelentős érdemeket szerzett és tenni tudott a szülőföldért, így járulva hozzá Erdély hírnevének öregbítéséhez. Az elismerés onnan kapta becenevét, hogy a díj egy szoborból és egy oklevélből áll” – mondta el a díjkiosztó gálán Széman Emese Rózsa, az egyesület kulturális referense. Hozzátette, a szobrok Venczel Árpád szobrászművész, restaurátor Parasztmadonna című alkotásának kisebbített másolatai, az okleveleket pedig Venczel Attila képzőművész, díszlet- és jelmeztervező kézzel készíttette, Imecs László (1915–2009) festő-grafikus tervei alapján.
Az egyesület gróf Bánffy Miklós-díjban részesítette Szép Gyula zenetanárt, népzenészt, operaigazgatót a kolozsvári operai élet megújításáért, a Kolozsvári Magyar Gyermekkórus létrehozásáért, a táncházmozgalom elindításáért, közművelődési és intézményszervező munkásságáért. A Selmeczi György Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész által írt méltatást Laczkó Vass Róbert színművész olvasta fel.
Kovács György-díjban részesült Szűcs Ervin színművész, a jelentős alakítások sorát megteremtő nagyhatású színészetéért. Laudációját Visky András drámaíró, dramaturg vállalta, akinek gondolatait Kántor Melinda színművész tolmácsolta. A grafikus és festő Árkossy Istvánt, aki Szolnay Sándor-díjat vett át, Banner Zoltán művészettörténész laudálta. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület ugyanakkor kitüntette Furu Árpád műemlékvédelmi szakmérnököt, Benkő Éva pedagógust, Halász Péter helytörténészt, néprajzkutatót, Gurka-Balla Ilona könyvtárost, Almási István népzenekutatót, folkloristát, Egyed Apollónia magánénekest, Simon Judit újságírót, illetve Kocsis Sándort, a kolozsvári magyar kulturális egyesületek egyik támogatóját. Az EMKE továbbá életműdíjat adott át Parászka Miklós rendezőnek, színházigazgatónak, kiváló intézményalapító, közönségnevelő és rendezői munkássága, valamint az egyesület tevékenységének támogatása elismeréseképpen.
Kulturális koordinátor
Az EMKE Országos Elnöksége 2008-ban döntött arról, hogy Erdélyben április 12-e legyen a Közművelődés Napja. Azért esett erre a napra a választás, mert 1885. április 12-én alapították meg Kolozsváron az egyesületet, amely a legjelentősebb koordinátora volt azoknak a kulturális és közösségi kezdeményezéseknek és folyamatoknak, amelyek az 1867-est kiegyezést követő időszakot jellemezték Erdélyben, amikor óvodák, könyvtárak, dalegyletek, olvasókörök alakultak.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!