
Fotó: Pinti Attila
Elhalasztják a dormánfalvi önkormányzat által május 17-ére tervezett avatóünnepséget az úzvölgyi katonatemetőben. Ezt maga Constantin Toma dormánfalvi polgármester jelentette be szombat kora délután egy kampányrendezvény végén.
2019. május 11., 17:142019. május 11., 17:14
2019. május 11., 17:352019. május 11., 17:35
A Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) Dormánfalván tartott kampányrendezvényének legvégén jelentette be Constantin Toma dormánfalvi polgármester, hogy elhalasztják a május 17-ére tervezett avatóünnepséget az úzvölgyi katonatemetőben.
A rendezvényen a közelgő európai parlamenti választások kerültek a középpontba, az ALDE-s jelöltek egyenként bemutatkoztak és terveikről beszéltek, először a dormánfalvi polgármesteri hivatal előtt felállított színpadon, majd később az épületben is.
Constantin Toma polgármester mintegy mellékesen tért ki a témára.
A városvezető rövid bejelentése a 21. perctől hallható román nyelven.
Mint fogalmazott, a Bákó és Hargita megyei illetékesekkel folytatott beszélgetések nyomán úgy döntöttek, hogy
Fotó: Pinti Attila
Hozzátette, nem szeretnének kellemetlenséget és feszültséget kelteni Bákó és Hargita megye között. Arra is kitért, hogy
Az úzvölgyi helyzet előzményei:

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.

Az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet rendezése egész Székelyföld számára kiemelt ügy, és közös fellépést követel – hangzott el azon az egyeztetésen, amelyet a székelyföldi tanácselnökök tartottak Kolozsváron, miután Magyarország miniszterelnökét személyesen tájékoztatták.

Újabb fordulat az úzvölgyi katonatemető ügyében: egy birtokunkba jutott videofelvétel azt bizonyítja, hogy a román fél már a tavalyi centenáriumi évben eltervezte, hogy emlékművet állít a sírkertbe a hősi halált halt román katonák emlékére.
Átvette szerdán a Kovászna megyei önkormányzat a sepsiszentgyörgyi új tüdőkórházat, mely az Országos Befektetési Társaság (CNI) által biztosított, közel 43 millió lejes finanszírozásból rekordidő alatt készült el.
Románia befektet a NATO-ba, a NATO pedig befektet Romániába – jelentette ki szerdán Bukarestben Mark Rutte, NATO-főtikár.
349 hegyi balesethez riasztották év eleje óta a Hargita megyei hegyimentőket, akik összesen 368 személyt láttak el, és négy személy életét már nem tudták megmenteni – közölte szerdán a Salvamont adatai alapján a Hargita megyei önkormányzat.
Nem kell bírósági illetéket fizetniük a családon belüli erőszak áldozatainak válókeresetük vagy vagyonmegosztási keresetük benyújtáskor.
Csalás gyanújával indult nyomozás, miután kiderült, hogy az érintett személyek engedély és jogi felhatalmazás nélkül folytattak hitelszövetkezeteknél szokásos olyan tevékenységeket.
Megállapodást kezdeményezett a kivitelezővel a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és költségcsökkentő programról számolt be Szakács-Paál István polgármester, miután a Szejke-ügy bírósági döntése több milliós terhet ró a város költségvetésére.
Hat háromszéki községben is fokozott rendőri ellenőrzések zajlottak a hét első napjain az akciók során közel 130 személyt igazoltattak, több mint 80 járművet állítottak meg, több mint 20 ezer lej értékben szabtak ki bírságokat.
Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint csütörtökön és pénteken több Maros megyei településen lesz ideiglenes áramszünet karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Egy 26 éves férfit igazoltattak a rendőrök Bereckben kedden este, akiről megállapították, hogy nem rendelkezett érvényes jogosítvánnyal, és ittasan is vezetett. Később az is kiderült, hogy balesetezett is.
Kilenc év után búcsúzik a Figura Stúdió Színház éléről Albu István. A távozást Gyergyószentmiklósról „egy családból való kiszakadásként” éli meg. Elmondása szerint mind magánéleti, mind szakmai szempontból élete legfontosabb időszaka volt ez.
1 hozzászólás