
Fotó: Pinti Attila
Újabb fordulat az úzvölgyi katonatemető ügyében: egy birtokunkba jutott videofelvétel azt bizonyítja, hogy a román fél már a tavalyi centenáriumi évben eltervezte, hogy emlékművet állít a sírkertbe a hősi halált halt román katonák emlékére. Erről a Hősök Kultusza Egyesület Bákó megyei kirendeltségének vezetője, Paul-Valerian Timofte beszél a felvételen.
2019. május 09., 16:422019. május 09., 16:42
2019. május 09., 18:172019. május 09., 18:17
Régi tervet valósítottak meg idén a dormánfalviak, amikor betonkereszteket, illetve egy nagyobb emlékművet is állítottak a két világégésben hősi halált halt román katonáknak az úzvölgyi katonatemetőben – legalábbis ezt bizonyítja az a birtokunkba jutott videofelvétel, amelyen
A felvétel egy tavaly augusztusi dormánfalvi eseményen készült, amelyet valószínűleg a völgyben 1944. augusztus 26-án kezdődött összecsapások emlékére szerveztek. Itt többen is felszólaltak, és szintén többen érintették a katonatemetőt is, például Constantin Toma dormánfalvi polgármester, a legérdekesebb beszédet azonban a Hősök Kultusza Egyesület Bákó megyei kirendeltségének vezetője, Paul-Valerian Timofte tartotta. Mint mondta, a dormánfalviaknak akad még tennivalójuk Bákó megye 14., 1918-as temetőjénél, amely a település csíkszentmártoni határánál található.

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
Hozzátette: meg van győződve, hogy

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.
Azt is elárulta beszédében, hogy Dormánfalva polgármestere biztosította őt arról, hogy helyreállítja a temetőt, ahová keresztet és emlékművet is állítanak, amelyekkel kifejezik, hogy románok is nyugszanak ott. „Most, a centenárium évében (Erdély Romániához csatolása, aminek százéves évfordulóját ünnepelték tavaly) kell visszaállítani abba a formába, ahogyan a két világháború közötti időszakban megépítették” – zárta a gondolatmenetet Timofte.

Babucs Zoltán hadtörténész szerint az úzvölgyi katonai temető kibővítése rendkívül súlyos mértékben sérti a hadisírokról szóló magyar–román államközi megállapodást.

Az úzvölgyi katonai temetőben tizennégy olyan hadi sírt jelöltek meg csütörtökön mogyorófavesszőből készült keresztekkel, amelyekben az osztrák–magyar sereg elesettjei nyugszanak, ám Dormánfalva önkormányzata a román hősöknek szánt betonkereszteket állított rájuk.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!