A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
2025. július 15., 17:592025. július 15., 17:59
A Mohos-tőzegláp népi neve Kokojzás, hiszen a különleges növényvilággal rendelkező terület fekete és vörös áfonyában is gazdag. A tőzegláp a Csomád hegység ikerkráterének északi kráterét tölti ki, másikban a Szent Anna-tó található.
A tavat nagy népszerűség övezi, kevesebben tudják, hogy közvetlen közelében,
A tőzegláp 1050 méterrel a tengerszint felett fekszik, és a tóval együtt részét képezi a Mohos Természetvédelmi Területnek.
A Csomád ikerkráterei világszinten is ritkaságnak számítanak. Közülük a Mohos az idősebbik, méretét tekintve négyszer nagyobb területű, mint a mai Szent Anna-tó.
Fotó: Tuchiluș Alex
A jégkorszak végén tó keletkezett a kráterben, a Mohos azonban idővel átalakult, hiszen a szomszédos kráterben több kitörés is történt – legutóbb nagyjából harmincezer évvel ezelőtt –, és az ebből fakadó törmelék feltöltötte, a hamu befedte a tavat.
Ez a lezáródás tette lehetővé, hogy a jégkorszak végén megtelepedjenek az első tőzegmoha-fajok. Ezek évről évre vastagabb rétegeket képeztek, majd elkezdtek süllyedni, az alattuk levő
Így jött létre az a mintegy 80 hektáros láp, ahol körülbelül 3 millió köbméternyi, átlagosan 5-10 méteres vastagságú tőzeg található.
A látszólag szilárd felszín valójában rendkívül vizenyős, szivacsszerű. A Mohosnak csak kis részét fedezheti fel a látogató, éppen csak a szélét, ahol annak idején biztonságosan kiépíthették a felfüggesztett ösvényt.
Fotó: Tuchiluș Alex
A láp éves átlaghőmérséklete 6–7 fok, ennek is köszönhető, hogy
Legértékesebbek a harmatfüvek (húsevő növények), a tőzegrozmaring, a tőzegáfonya, de különlegesnek számít a fekete varjúbogyó (mámorka), tavasszal virágzó hüvelyes gyapjúsás és több mint egy tucat mohafajta, ami a lápban él. Az áfonyában gazdag területet a medvék is szeretik, de időnként lehet látni hüllőket is, például gyíkokat, kígyókat is. A Mohosban több mint száz különböző pókfaj él.
Fotó: Tuchiluș Alex
A lápban mintegy 17 tószem maradt meg a valaha volt Mohos-tóból, ezek közül kettőt látogathatunk meg. Az első 17 méter mély, a második – egyben legnagyobb tószem – 22 méterig nyúlik a mélybe. A Szent Anna-tó legnagyobb mélysége ezzel szemben mindössze 7 méter.
Fotó: Tuchiluș Alex
Sötét, erősen savas vizükben nincsenek élőlények, a körülöttük elterülő tőzegmohaszőnyeg azonban kedvez a húsevő növényeknek.
A tőzegláp ásványi anyagokban szegény, csak esővízből táplálkozik, és ez a környezet kedvező a szúfajták és más rovarfajok számára. Ezek szárazság idején elszaporodnak, nekik köszönhető, hogy a kráterfalakkal ölelt területen rengeteg elszáradt fát látni. A még megmaradt tavakat évről évre kisebbek, a moha lassan benövi őket. Ez természetes folyamat, amely a klímaváltozással együtt jár, de a történethez hozzátartozik az is, hogy
A sok kiszáradt fa között azonban új, zöldellő fenyőket is látni, amelyek reményt adnak az újjáéledésre.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
Tovább gyűrűzik a mezőméhesi gyilkos körüli botrány: egy 24 éves, Beszterce-Naszód megyei nőt őrizetbe vettek hétfőn, miután a feltételezett gyilkosnak adva ki magát, fenyegető üzeneteket küldött a férfi családjának.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kedden bejelentette, hogy megtámadta az alkotmánybíróságon a „megszorítások” törvénytervezét, amelyet kormányzati felelősségvállalással fogadtatott el a Bolojan-kabinet.
Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó, sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki Moldva, Erdély, Máramaros, Olténia és Munténia területére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Falkába verődött kutyák kergettek fel a minap egy csíkszeredai férfit egy kerítésre a Brassói úton. A kóbor kutyák begyűjtése az önkormányzat felelőssége, ezért a városvezetést petícióban kérte az érintett, hogy rendezze a problémát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu szerint a második deficitcsökkentő csomagnak ki kell küszöbölnie a méltánytalanságokat, hogy az adóterheket ne csak az alacsony és közepes jövedelmű polgárok viseljék.
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
szóljon hozzá!