
Ökumenikus istentiszteletre várnak mindenkit vasárnap az úzvölgyi haditemetőbe
Fotó: Pinti Attila
Az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet rendezése egész Székelyföld számára kiemelt ügy, és közös fellépést követel – hangzott el azon az egyeztetésen, amelyet a székelyföldi tanácselnökök tartottak Kolozsváron, miután Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét személyesen tájékoztatták az ügy részleteiről.
2019. május 08., 20:372019. május 08., 20:37
2019. május 09., 09:182019. május 09., 09:18
A rendkívüli helyzet kapcsán alakult kezdeményező bizottság, amelyben a politikum mellett a civil szféra és a történelmi magyar egyházak képviselői is részt vállalnak, május 12-ére ökumenikus istentiszteletet hirdetett:

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.
Magyarország miniszterelnöke hivatalos látogatása keretében Kolozsváron találkozott az erdélyi önkormányzati vezetőkkel. A találkozót követő sajtótájékoztatón az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet kapcsán elmondta:
„Remélem, az RMDSZ-nek sikerül a saját megfontolásait – amelyekben mi osztozunk – érvényesíteni a hatóságokkal való tárgyalásaik során” – szögezte le Orbán Viktor.
Mint a szerkesztőségünknek elküldött közleményben olvasható: békés megoldásban érdekeltek a székelyföldi elöljárók is. „A magyar közösség békés, de határozott: kiállunk az igazunkért, amikor úgy érezzük, hogy lábbal tiporják méltóságunkat és megsértik jogainkat. (...)
– szögezte le Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Babucs Zoltán hadtörténész szerint az úzvölgyi katonai temető kibővítése rendkívül súlyos mértékben sérti a hadisírokról szóló magyar–román államközi megállapodást.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyomatékosította: mindenkire szükség van a győzelemhez. „Az elmúlt ezer évben megtanultuk: győzni csak együtt tudunk. Az elmúlt száz évben pedig megtanultuk, ha nem mi szervezzük a saját életünket, akkor mások akarják azt megszervezni. Most már a halottainkat sem hagyják békén. Olyan kegyeletsértés történt az Úz-völgyében, amilyenre nem volt még példa.
Nem hagyjuk szó nélkül, hanem egy emberként lépünk fel Székelyföldön és nemzetközi színtéren egyaránt. Csak együtt vagyunk elég erősek ahhoz, hogy megvédjük magunkat, és kiálljunk közösségünkért, nemzetünkért, hőseinkért. Ott leszünk mi, háromszékiek is!” – fogalmazott.

Szolidaritásukat fejezték ki az alcsíki polgármesterek Csíkszentmárton polgármestere, illetve a helybéliek mellett az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet miatt. A községvezetők szerdán Csíkszentmártonban tartott sajtótájékoztatóján arra intették a lakosságot, hogy tartózkodjanak az önbíráskodástól.
„Egy olyan helyen, mint Maros megye, ahol mindennap küzdenünk kell a közösségi jogainkért, pontosan érezzük annak a súlyát, ami az úzvölgyi katonatemetőben történt.
Egységesen állunk ki, egész Székelyföld, ezért felkérem Maros megye világi és egyházi elöljáróit, vegyenek részt a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten” – nyilatkozta Péter Ferenc, a Maros Megyei RMDSZ és Maros Megye Tanácsának elnöke.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
2 hozzászólás