
Ökumenikus istentiszteletre várnak mindenkit vasárnap az úzvölgyi haditemetőbe
Fotó: Pinti Attila
Az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet rendezése egész Székelyföld számára kiemelt ügy, és közös fellépést követel – hangzott el azon az egyeztetésen, amelyet a székelyföldi tanácselnökök tartottak Kolozsváron, miután Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét személyesen tájékoztatták az ügy részleteiről.
2019. május 08., 20:372019. május 08., 20:37
2019. május 09., 09:182019. május 09., 09:18
A rendkívüli helyzet kapcsán alakult kezdeményező bizottság, amelyben a politikum mellett a civil szféra és a történelmi magyar egyházak képviselői is részt vállalnak, május 12-ére ökumenikus istentiszteletet hirdetett:

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.
Magyarország miniszterelnöke hivatalos látogatása keretében Kolozsváron találkozott az erdélyi önkormányzati vezetőkkel. A találkozót követő sajtótájékoztatón az úzvölgyi haditemető körül kialakult helyzet kapcsán elmondta:
„Remélem, az RMDSZ-nek sikerül a saját megfontolásait – amelyekben mi osztozunk – érvényesíteni a hatóságokkal való tárgyalásaik során” – szögezte le Orbán Viktor.
Mint a szerkesztőségünknek elküldött közleményben olvasható: békés megoldásban érdekeltek a székelyföldi elöljárók is. „A magyar közösség békés, de határozott: kiállunk az igazunkért, amikor úgy érezzük, hogy lábbal tiporják méltóságunkat és megsértik jogainkat. (...)
– szögezte le Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Babucs Zoltán hadtörténész szerint az úzvölgyi katonai temető kibővítése rendkívül súlyos mértékben sérti a hadisírokról szóló magyar–román államközi megállapodást.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyomatékosította: mindenkire szükség van a győzelemhez. „Az elmúlt ezer évben megtanultuk: győzni csak együtt tudunk. Az elmúlt száz évben pedig megtanultuk, ha nem mi szervezzük a saját életünket, akkor mások akarják azt megszervezni. Most már a halottainkat sem hagyják békén. Olyan kegyeletsértés történt az Úz-völgyében, amilyenre nem volt még példa.
Nem hagyjuk szó nélkül, hanem egy emberként lépünk fel Székelyföldön és nemzetközi színtéren egyaránt. Csak együtt vagyunk elég erősek ahhoz, hogy megvédjük magunkat, és kiálljunk közösségünkért, nemzetünkért, hőseinkért. Ott leszünk mi, háromszékiek is!” – fogalmazott.

Szolidaritásukat fejezték ki az alcsíki polgármesterek Csíkszentmárton polgármestere, illetve a helybéliek mellett az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet miatt. A községvezetők szerdán Csíkszentmártonban tartott sajtótájékoztatóján arra intették a lakosságot, hogy tartózkodjanak az önbíráskodástól.
„Egy olyan helyen, mint Maros megye, ahol mindennap küzdenünk kell a közösségi jogainkért, pontosan érezzük annak a súlyát, ami az úzvölgyi katonatemetőben történt.
Egységesen állunk ki, egész Székelyföld, ezért felkérem Maros megye világi és egyházi elöljáróit, vegyenek részt a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten” – nyilatkozta Péter Ferenc, a Maros Megyei RMDSZ és Maros Megye Tanácsának elnöke.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás