
Fotó: Gábos Albin
Szolidaritásukat fejezték ki az alcsíki polgármesterek Csíkszentmárton polgármestere, illetve a helybéliek mellett az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet miatt. A községvezetők szerdán Csíkszentmártonban tartott sajtótájékoztatóján arra intették a lakosságot, hogy tartózkodjanak az önbíráskodástól, hiszen „egy törvénytelenséget nem szeretnének egy másik törvénytelenséggel felülírni.”
2019. május 08., 16:212019. május 08., 16:21
2019. május 08., 17:312019. május 08., 17:31
Alcsík tíz polgármestere közül nyolcan gyűltek össze szerdán a csíkszentmártoni önkormányzatnál, ahol az úzvölgyi katonatemető körül kialakult helyzet kapcsán tartottak sajtótájékoztatót.

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
A szerdai találkozón elsőként Csíkszentsimon polgármestere, Kozma István köszöntötte a jelenlévőket, majd az alcsíki községvezetők nevében szolidaritását fejezte ki Csíkszentmárton polgármestere, Gergely András, illetve a helybéliek mellett. Mint mondta, fontosnak tartják a tudatosítást a téma kapcsán, főként ami az úzvölgyi történéseket illeti, hiszen a fiataloknak hiányosak vagy egyáltalán nincsenek ismereteik a helyszín történelmi vonatkozásáról. Ugyanakkor a dormánfalvi önkormányzat által május 17-ére tervezett ünnepségig
Fotó: Gábos Albin
Gergely András polgármester úgy értékelte, hogy ez azért is fontos, mivel ez nem csak Csíkszentmárton ügye, hanem
Meglátása szerint az ügy számos joghézagra is rámutatott, hiszen a haditemető körül kialakult helyzet mellett a megyehatár kérdése is problémás, ez pedig több környékbeli települést is érint.

Hiába szabályozza államközi egyezmény a romániai magyar és a magyarországi román hadisírok jogi helyzetét, a dormánfalvi önkormányzat erre fittyet hányt. A birtokunkba jutott 1917-es térkép bizonyítja, hogy a dormánfalviak a 10. honvéd gyalogezred I. számú temetőjének sorai fölé állították a betonkereszteket.
„Ezek mind hosszan elhúzódó problémák, de első perctől fogva azt hangoztattuk, hogy semmilyen törvénytelenségben nem veszünk részt, és erre intjük a lakosságot is.
– hangsúlyozta Csíkszentmárton polgármestere, majd hozzátette: mivel államközi szerződés védi a temetőt, bízik abban, hogy a két ország,
Fotó: Gábos Albin
Az eseményen kiemelték: azért tartották fontosnak támogatásuk kifejezését Gergely András felé, mivel az online térben, főként a közösségi médiában jogtalan támadások érték a polgármestert. András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere ennek kapcsán arra is kitért, hogy a haditemető, amelybe most „több évtized után kakukktojás került”, nem lenne ilyen gondozott állapotban, ha Gergely András annak idején szívügyének tekintve nem szorgalmazta volna a katonai feltárásokat és az azt követő folyamatot. A továbbiakban több polgármester is kifejezte támogatását a szentmártoniak felé, illetve önmérsékletet kértek a lakóktól, végül pedig a sajtó képviselői is szót kaptak.

Babucs Zoltán hadtörténész szerint az úzvölgyi katonai temető kibővítése rendkívül súlyos mértékben sérti a hadisírokról szóló magyar–román államközi megállapodást.
Kérdésünkre, hogy miért nem tárták korábban a nyilvánosság elé a problémát, miközben már április elején észrevették, hogy munkálatok folynak a temetőben, Gergely András elmondta:
„Lehet, hogy nagyon naiv vagyok, de hiszek abban, hogy ezt az ügyet diplomáciai úton meg lehet oldani. A haditemetők rendszerére vonatkozó jogszabályok alapján ezért elsősorban azok felé léptünk, akik egyenes ágon érdekeltek, és akik mögött jogi háttér is van. Ez tételesen a magyar kormány, amely tudomásunk szerint foglalkozott és mind a mai napig foglalkozik az üggyel. Világos, hogy ha egy olyan beavatkozás történik, amely egy más országot is érint, akkor annak is ki kell kérni a beleegyezését. Ez azonban biztosan nem történt meg. Nem szerettük volna a civil hisztériát elindítani, mert annak következményei is lehetnek. A fő cél az volt, hogy azokat az illetékeseket bevonva, akik első kézből tudnak segíteni, megpróbáljuk megtalálni a a megoldást problémára” – zárta.
Előzmények
Lapcsaládunk napi rendszerességgel követi és beszámol arról, hogy a Bákó megyei Dormánfalva helyi önkormányzata önkényesen létrehozta az első és második világháborúban elesett román katonák emlékhelyét a közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozó Úzvölgye első világháborús osztrák-magyar katonai temetőjében. A beavatkozás során 52 betonkeresztet és egy nagyméretű ortodox keresztet állítottak fel a bekerített sírkertben, ahol az osztrák-magyar monarchia mintegy hatszáz katonája nyugszik. Dormánfalva önkormányzata május 17-re hirdette meg a román katonák emlékhelyének az ünnepélyes felavatását.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
7 hozzászólás