Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Kétszázezer euró volt a legnagyobb összeg, amivel internetes csalók vertek át egy Hargita megyei cégvezetőt ebben az évben. Idén egyébként 99 bűnügyi eljárás indult a Hargita megyében ilyen ügyekben.
2024. szeptember 23., 16:442024. szeptember 23., 16:44
2024. szeptember 23., 16:592024. szeptember 23., 16:59
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyén hétfőn az informatikai csalásokról osztottak meg adatokat. Iordan Ștefan Mircea parancsnok közölte, hogy az év első nyolc hónapjában 99 bűnügyi eljárást indítottak ilyen ügyekben. Mint fogalmazott:
Kétfajta csalás a legelterjedtebb az online térben. Az egyik esetében közismert személyiség nevét, arcát és közismert nagyvállalat, szolgáltató nevét használják fel az átveréshez. Például
A különböző közösségi oldalakon befektetésre biztatják a felhasználót, hogy a fenti vállalat részvényeiből vásároljon, vagy kriptavalutába fektessen, a többszörös megtérülés ígéretével.
Arra kérik a felhasználót, kattintson egy linkre, adja meg a személyes adatait, és fizessen. Mint a sajtótájékoztatón elhangzott,
A csalók ugyanis az érzelmekre hatva gyors meggazdagodást kínálnak, azonnali cselekvésre ösztönzik az áldozatot, holott némi átgondolással gyanússá válhat az általuk ajánlott befektetés.
A második típusú csalás az, amikor adathalászat révén hozzáférnek az áldozat bankszámlájához, és annak tudta nélkül leürítik azt.
Ezen kívül további jelentős összegeket kaparintottak meg más áldozatoktól is, a lényeg, hogy általában ellopják az összes pénzt az adott bankszámláról.
A következő lépésben, rövid idő leforgása alatt több tíz számlán átfuttatják a pénzt, kriptavalutába fektetik, és onnan már szinte lehetetlen a nyomára bukkanni.
Gyakran a 40 év felettiek esnek áldozatul, leginkább férfiak, akik már tudtak valamennyi pénzt félretenni, illetve a nyugdíjas korosztály is jócskán érintett. Figyelni kell arra is, hogy hitelt ne vegyenek fel a nevünkben:
Gyanúsan kezeljük azt is, ha ismert márkákkal teli csomagot ajánlanak eladásra olcsón a közösségi oldalakon.
Ugyan a Hargita megyei rendőrségnek eddig egy internetes csalást sem sikerült megoldania, mert nagyon nehéz elkapni ezeket a szervezett bűnözőket, halvány eredmény, hogy
„De ez csak egy csepp a tengerben” – hangzott el.
A sajtótájékoztatón részt vett többek között Barut Dumitru Cezar, a bűnügyi-nyomozó osztály vezetője, Radu Gheorghe rendőrségi főbiztos, Maria Plumbu rendőrségi szóvivő és helyettese, Incze Miklós.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
1 hozzászólás